Wizja UE według Aten i Valetty

Joseph Muscat i Aleksis Tsipras // źródło: gov.mt

„Unia Europejska była organizacją opartą na wartościach społecznych i demokratycznych, które obecnie […] stały się zakładnikiem sztywnej matematyki, wykresów i liczb” – przekonywał premier Tsipras podczas wczorajszego spotkania z premierem Malty.

 

Premier maltańskiego rządu Joseph Muscat gościł wczoraj z wizytą w Atenach. Spotkał się tam ze swoim greckim odpowiednikiem – premierem Aleksisem Tsiprasem.

Maltańska prezydencja w Unii

Od 1 stycznia br. trwa półroczna prezydencja Malty w Radzie Unii Europejskiej. Valetta przejęła obowiązki koordynowania spotkań przedstawicieli państw europejskich od Bratysławy.

Celem wczorajszych rozmów maltańsko-greckich, obok podkreślenia wspólnego wkładu państw unijnych w projekt europejski, było także zwrócenie uwagi na zasługi krajów śródziemnomorskich, zwłaszcza w kontekście kryzysu migracyjnego. „Współpracujemy wszyscy bardzo blisko i mam pewność, że nasze działania podjęte w zeszłym miesiącu na szczycie krajów basenu Morza Śródziemnego przyniosą same pozytywne rezultaty” – stwierdził premier Malty.

Muscat podkreślił również swoje nadzieje związane z nadchodzącym – rocznicowym szczytem Rady UE w Rzymie. W jego opinii szczyt nie będzie wyłącznie okazją do świętowania 60. rocznicy traktatów rzymskich, ale również pomoże liderom krajów europejskich sformułować nowe, konstruktywne pomysły na przyszłość.

Przeciw jednowładztwu Unii

„Unia Europejska była organizacją opartą na wartościach społecznych i demokratycznych, które obecnie […] stały się zakładnikiem sztywnej matematyki, wykresów i liczb” – przekonywał premier Tsipras.

Deficyt demokracji w ramach instytucji unijnych sprzyjał wzrostowi nastrojów eurosceptycznych oraz narodzinom lokalnych nacjonalizmów. „Obywatele UE nie mieli wrażenia wpływu na działania poszczególnych instytucji” – kontynuował.

Również premier Malty podkreślał znaczenie spraw społecznych i socjalnych. Wyraził nadzieję na oparcie podstaw rozwoju Unii na tych właśnie fundamentach. „Mam nadzieję, że nasza koalicja będzie krokiem naprzód w celu poprawy warunków socjalnych oraz zmniejszenia bezrobocia”- mówił premier Muscat.

Spotkanie w Lizbonie

Wspólne rozmowy są kontynuacją ustaleń podjętych na szczycie państw Południa UE 28 lutego. Przedstawiciele Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Cypru oraz Malty i Grecji  ogłosili wtedy w Lizbonie deklarację współpracy oraz wzajemnej pomocy. Informacje nt. szczytu [TUTAJ].

„Wspieranie kluczowych dla UE wartości takich jak demokracja, rządy prawa oraz poszanowanie i ochrona praw człowieka, a także praktyczne ich stosowanie pozwoli nam poznać odpowiedzi na realne problemy trapiące naszych obywateli” – ogłaszali przedstawiciele państw szczytu.