Wiktor Janukowycz skazany za zdradę stanu

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, źródło wikipedia

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, źródło wikipedia

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz został skazany na 13 lat pozbawienia wolności – sąd rejonowy jednej z dzielnic Kijowa uznał go wczoraj za winnego zdrady stanu i sprzyjania agresywnej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie. Prokuratura domagała się dla niego 15 lat więzienia.

 

Adwokaci byłego prezydenta już zapowiedzieli, że ogłoszony w czwartek wyrok zaskarżą.

W związku z brakiem dowodów były prezydent został jednocześnie uwolniony od zarzutu działania na rzecz zamachu na integralność terytorialną Ukrainy, co doprowadziło do śmierci ludzi i innych ciężkich następstw.

Łucenko: To jedna z najbardziej zasadniczych spraw dla przyszłości Ukrainy

“Sprawa Janukowycza, który uciekł z kraju i wzywał na nasze terytorium wojska Federacji Rosyjskiej, jest jedną z najbardziej zasadniczych spraw dla przyszłości Ukrainy” – ocenił prokurator generalny Jurij Łucenko.

Wyrok sądu ogłoszono w czwartek (24 stycznia) w obecności adwokatów Wiktora Janukowycza, który sądzony był zaocznie. W listopadzie zeszłego roku były prezydent miał wygłosić mowę końcową w swoim procesie za pośrednictwem wideo transmisji, ale podczas gry w tenisa doznał urazu kręgosłupa. Najpierw trafił do jednej z moskiewskich klinik, z której później przewieziono go do prywatnego szpitala. We wrześniu 2017 r. Łucenko poinformował, że władze w Kijowie natrafiły w Szwajcarii na ślad złota, które wywiózł z Ukrainy ukrywający się w Rosji Janukowycz.

Długi proces

Proces zbiegłego byłego prezydenta Ukrainy trwał od maja 2017 roku. W tym czasie – jak podają media – przeprowadzono 89 posiedzeń sądu i przesłuchano 52 świadków. Jesienią 2016 r. Łucenko oświadczył, że 1 marca 2014 roku, znajdując się w nieustalonym miejscu na terytorium Federacji Rosyjskiej, Janukowycz zwrócił się na piśmie do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o wykorzystanie rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy.

Janukowycz wraca z Moskwy z tarczą?

Na Majdanie Niepodległości w stolicy Ukrainy zebrało się we wtorek wieczorem ok. 30 tys. osób.„Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oddał państwo w zastaw Rosji. Pozostajemy tu, by bronić niepodległości kraju” – oświadczył tam we wtorek wieczorem Witalij Kliczko, jeden z opozycyjnych …

Prezydent-uciekinier

Ucieczka z kraju i zakończony 13-letnim wyrokiem proces Janukowycza jest konsekwencją wydarzeń na kijowskim Majdanie Niepodległości, do których doszło na przełomie 2013 i 2014 roku. 21 listopada 2013 roku ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE.

Reakcją na tę decyzję były masowe protesty zwolenników integracji z Unią, na które władze odpowiedziały brutalnymi działaniami sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom. Początkowo pokojowe wiece przekształciły się w gwałtowne demonstracje przeciwko ekipie Janukowycza i rozgorzały walki, w wyniku których zginęło ponad 100 osób. W lutym 2014 roku obalony Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie przebywa do dziś.

Walki w Kijowie – dziesiątki zabitych

Starcia rozpoczęły się od strzałów snajpera do funkcjonariuszy MSW, jednak żadna ze stron nie przyznaje się do złamania uzgodnionego wczoraj rozejmu.Dyplomatyczne wysiłkiZ powodu zaostrzenia sytuacji na Ukrainie wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin odłożył planowaną na dziś wizytę w Kijowie – podał …

Po jego ucieczce Rosja zaanektowała należący do Ukrainy Krym, a następnie doszło do prorosyjskiej rebelii w Donbasie na wschodzie kraju. Wiosną 2014 roku wspierani przez Kreml prorosyjscy separatyści proklamowali tam dwie samozwańcze republiki ludowe – doniecką i ługańską. Konflikt, który wybuchł w Donbasie pięć lat temu trwa do dziś. Według ONZ w tym czasie zginęło ok. 13 tys. osób.

Ukraiński rząd gabinetem politycznych kamikadze

Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła w czwartek na stanowisku premiera 39-letniego Arsenija Jaceniuka, dotychczasowego szefa frakcji parlamentarnej partii Batkiwszczyna i powołała nowy rząd. Kandydaturę Jaceniuka poparło w głosowaniu 371 posłów w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy.Nowy premier uprzedził, że jego rząd będzie …