Wikipedia zostanie odblokowana w Turcji?

Wikipedia / Zdjęcie via unsplash.com

Czy Wikipedia znów zacznie działać w Turcji? Rząd od 2017 r. naruszał prawa człowieka blokując dostęp do popularnej internetowej encyklopedii – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

 

 

Sytuacja Wikipedii w Turcji od 2017 r. przypomina nieco dzieje swojej wielkiej poprzedniczki: Wielkiej encyklopedii francuskiej, która w XVIII w. znalazła się na kościelnym indeksie ksiąg zakazanych. Jednak próby blokowania ani w epoce Oświecenia, ani obecnie nie wiązały się ze skutecznym uniemożliwieniem korzystania z wiedzy. Tureccy internauci omijali zakaz na różne sposoby, by nadal korzystać z zasobów największej encyklopedii świata.

Turcja grozi zamknięciem amerykańskich baz

Turcja grozi zamknięciem amerykańskich baz wojskowych na swoim terytorium. To reakcja na możliwość nałożenia na jego kraj przez USA sankcji za zakup rosyjskich systemów przeciwlotniczych.

 

Sprawa zakupu przez Turcję rosyjskich baterii przeciwlotniczych S-400 mocno poróżniła Ankarę z Waszyngtonem. Rosyjskie rakiety trafiły …

Bezpieczeństwo państwa jest najważniejsze

Turecki rząd zablokował dostęp do wszystkich wersji językowych Wikipedii w kwietniu 2017 r. w reakcji na wpisy sugerujące, że Ankara była zaangażowana we wspieranie tzw. Państwa Islamskiego poprzez nielegalny handel ropą naftową. Procederem mieli zajmować się niektórzy urzędnicy państwowi. Ponadto w tekstach w anglojęzycznej i niemieckojęzycznej Wikipedii pojawiły się krytyczne wpisy nt. prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana oraz reformy konstytucji przegłosowanej przez parlament w styczniu 2017 r. i następnie przyjętej w ogólnokrajowym referendum.

Po tym, jak Wikipedia odmówiła usunięcia wpisów niesprzyjających Ankarze, powołując się na zapisy regulaminu dotyczące cenzury, turecki rząd zablokował dostęp do wszystkich wersji językowych internetowej encyklopedii. Ankara powołała się przy tym na przepis dotyczący blokowania każdej ze stron zagrażających bezpieczeństwu państwa. Turcja nie podała przy tym uzasadnienia swojego postępowania.

Turcja odsyła do Francji domniemanych terrorystów

Jedenastu domniemanych członków terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie zostało odesłanych przez Turcję do Francji. Wszyscy oni posiadali bowiem francuskie obywatelstwo. Wiele wskazuje na to, że to dopiero początek odsyłania podejrzanych o terroryzm do Europy.

 

O tym, że 11 osób oskarżonych o przynależność …

Droga sądowa

Niemal natychmiast, bo już w maju 2017 r., Fundacja Wikimedia wystąpiła na drogę sądową, zwracając się bezpośrednio do Trybunału Konstytucyjnego. Pominięcie niższych instancji spowodowane było niemożnością zaskarżenia decyzji rządu w żadnym z sądów niższej instancji.

Jednocześnie Wikimedia złożyła pozew przeciwko Turcji w Europejskim Trybunale Praw Człowieka (ETPC), którego wyroki nawiasem mówiąc Ankara ignoruje decydując się na płacenie wysokich grzywien. ETPC określił działania tureckich władz „niedopuszczalnymi w rodzinie społeczeństw demokratycznych i niezgodnymi z art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (dotyczącym wolności wyrażania opinii).

Turcja jednak blokuje plany NATO ws. obrony wschodniej flanki?

Turcja zablokuje ostateczną zgodę na plan NATO dotyczący obrony Polski i państw bałtyckich do czasu uznania przez sojuszników kurdyjskich milicji działających w Syrii za terrorystów –   zapowiedział w piątek szef tureckiej dyplomacji Mevlüt Çavuşoğlu.

To nie jest kraj dla dziennikarzy

„Blokada dostępu do Wikipedii narusza wolność słowa” – napisano w oświadczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Sześciu z dziesięciu sędziów opowiedziało się za uchyleniem decyzji rządu. Decyzja ta powinna utorować drogę do odblokowania internetowej przeglądarki w Turcji, wciąż jednak nie wiadomo, kiedy mogłoby to nastąpić. Sprawa wciąż jest rozpatrywana przez ETPC, a w styczniu przyszłego roku Ankara przedstawi pisemne uwagi. Radości z wyroku nie krył Jimmy Wales, jeden z założycieli Wikipedii.

Blokada Wikipedii to nie jedyny przykład problemów Turcji z wolnością prasy. W dorocznym indeksie wolności prasy publikowanym przez Reporterów bez Granic Turcja od kilku lat zajmuje coraz gorsze miejsca. W 2019 r. na 180 sklasyfikowanych państw Turcja znalazła się na 157 miejscu tuż za Irakiem, ale przed Kazachstanem i Burundi.

Swobody mediów pogarszają się szczególnie począwszy od 2016 r. od nieudanej próby zamachu stanu skierowanej przeciwko Erdoganowi. Od tego czasu zamknięto wiele gazet i portali internetowych, a dziennikarze stanęli przed wyborem ucieczki z kraju lub wtrącenia do więzień. Human Rights Watch szacuje na 150 liczbę dziennikarzy i pracowników mediów przebywających za kratkami. Ponadto dziesiątki tysięcy osób są więzione lub skazane pod zarzutem terroryzmu.

Turecki dron wylądował na Cyprze

To kolejna odsłona sporu o śródziemnomorskie złoża ropy naftowej i gazu. Tureckie statki prowadzą poszukiwania surowców pod dnem morza, co oprotestowują Cypr i Grecja przy wsparciu Unii Europejskiej.

 

Turecki dron to co prawda nieuzbrojona maszyna rozpoznawcza, ale jego lądowanie w bazie …