Wielka Brytania chce utrzymania porozumień handlowych po brexicie

Premier Japonii Shinzo Abe i premier Wielkiej Brytanii Theresa May, 30 sierpnia 2017 r.// autor: Laurent Fievet/AFP

Wielka Brytania zamierza zwrócić się do każdego państwa trzeciego, które ma zawarte umowę handlową z Unią Europejską, o przyjęcie takich samych warunków z Wielką Brytanią po brexicie w marcu 2019 r. „Utrzymanie obecnych warunków handlowych z państwami trzecimi zapewni bardzo ważną w biznesie pewność interesów” – podkreśliła wczoraj (30 sierpnia) w Tokio premier Wielkiej Brytanii Tharesa May.

 

Theresa May odbywa obecnie trzydniową wizytę w Japonii, gdzie spotkała się już z premierem Shinzō Abe oraz przedstawicielami największych japońskich koncernów. Rozmowy te mają na celu otworzenie perspektyw na zacieśnienie relacji między państwami i zawarcie w przyszłości nowych porozumień handlowych.

Wizyta premier zbiegła się w czasie z niedawno rozpoczętą trzecią rundą negocjacji ws. brexitu.

Trzecia runda negocjacji w sprawie brexitu rozpoczyna się już dziś

Trzecia runda negocjacji między Unią Europejską, a Wielką Brytanią dot. brexitu, rozpocznie się dzisiaj (28 sierpnia) w Brukseli.

Dyskusje o przyszłości relacji handlowych UE z Wielką Brytanią po jej wyjściu ze wspólnoty nie zostaną podjęte, dopóki Londyn nie zrobi „wystarczającego postępu” w przyjęciu „rachunku za brexit” oraz zapewnieniu ochrony praw obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Listy deportacyjne dla Europejczyków w Wlk. Brytanii

Około 100 obywateli UE dostało listy deportacyjne. Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych tłumaczy, że zostały one wysłane przez pomyłkę. Do sytuacji doszło w środę (23 sierpień).

Umowa z Japonią coraz bliżej

Wielka Brytania chce, aby UE sfinalizowała swoją umowę handlową z Japonią przed marcem 2019 r., co zapewni natychmiastową kontynuację porozumienia Wielka Brytania – Japonia po brexicie. Plan ten ma duże szanse na realizację, w związku z zapewnieniami premiera Abe, o tym, że niedawno podpisane polityczne porozumienie z UE, może zostać zastosowane dla Wielkiej Brytanii po jej wystąpieniu z UE.

Układ handlowy UE – Japonia wreszcie uzgodniony

Wczoraj (6 lipca) w Brukseli premier Japonii Shinzō Abe z jednej strony, a szefowie KE i Rady Europejskiej Jean-Claude Juncker i Donald Tusk – z drugiej, potwierdzili polityczne porozumienie handlowe między UE i Japonią. Politycy złożyli podpisy pod tym dokumentem w czasie czwartkowego, nadzwyczajnego szczytu UE-Japonia w Brukseli.

„Będziemy naciskać na UE do podejmowania kolejnych kroków ws. umowy z Japonią. Wstępne działania zostały już podjęte, ale pozostaje jeszcze długa droga do jej podpisania” – zaznaczyła May. Aby jednak było to możliwe, wspólnota i Japonia muszą najpierw osiągnąć porozumienie w sprawie kluczowych kwestii dotyczących m.in. ochrony inwestorów i przepływu danych.

Zagrożenie ze strony Korei

Wizyta May rozpoczęła się tuż po przeprowadzeniu przez Koreę Północną testu rakietowego, w wyniku którego pocisk batalistyczny przeleciał nad terytorium Japonii. Wtorkowa próba rakietowa stwarzała bezpośrednie zagrożenie dla kraju. „Podwoimy nasze starania wraz z międzynarodowymi partnerami, aby zmusić Koreę Północną do zaprzestania tych nielegalnych i agresywnych działań” – powiedziała May i podkreśliła, że kluczową rolę w zażegnaniu tego konfliktu odgrywają Chiny. Natomiast premier Japonii ogłosił współpracę Londynu i Tokio na rzecz przeciwdziałania zagrożeniu ze strony komunistycznej Północy.

Korea Północna: UE wzywa Kim Dzong Una do zaprzestania prowokacji

Istnieje pilna potrzeba deeskalacji nastrojów w związku z sytuacją na Półwyspie Koreańskim. Jest to priorytet UE i reszty międzynarodowej wspólnoty – stwierdziła w oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Wczoraj (14 sierpnia) Korea Północna była głównym tematem posiedzenia unijnego Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa.