Wiceprezydent USA apeluje do UE ws. brexitu

USA, Mike Pence, Trump, Biden, Kongres

Wiceprezydent USA Mike Pence, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Mike Pence, który po wizycie w Polsce udał się do Irlandii, wezwał Unię Europejską, aby negocjowała z Wielką Brytanią przyszłość brexitu „w dobrej wierze”. Irlandzki premier prosił go natomiast, aby „wyjaśnił w USA, dlaczego Dublin musi trzymać się już wynegocjowanego porozumienia”.

 

Amerykański wiceprezydent przypomniał w Irlandii, że USA popierają brytyjską decyzję o opuszczeniu UE. „Zdajemy sobie jednak sprawę z jedynych w swoim rodzaju wyzwań dotyczących waszej granicy z Irlandią Północną i mogę was zapewnić, że będziemy nadal zachęcać Wielką Brytanię do zagwarantowania, by jakakolwiek umowa w sprawie brexitu szanowała Porozumienie Wielkopiątkowe” – powiedział Mike Pence.

Przyjęte w Wielki Piątek w 1998 r. porozumienie położyło kres północnoirlandzkiej wojnie domowej. Uspokojeniu sytuacji pomogła także obecność w UE zarówno Irlandii, jak i Wielkiej Brytanii. Twarda granica na Zielonej Wyspie de facto znikła, ale teraz widmo jej powrotu rodzi obawy o spokój w obu państwach irlandzkich.

"Twardy” brexit wykluczony, będą przedterminowe wybory?

Wczoraj przed północą przeciwnicy rządowej strategii negocjacyjnej ws. wyjścia Wielkiej Brytanii wygrali głosowanie w Izbie Gmin nad wykluczeniem scenariusza brexitu bez umowy stosunkiem głosów 328 do 301. Wcześniej konserwatyści stracili większość parlamentarną.

Varadkar: To nie jest problem wywołany przez nas

Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział Pence’owi podczas wspólnej konferencji prasowej w Dublinie, że ma do niego prośbę, aby „wyjaśnił w USA, dlaczego Irlandia obstaje przy porozumieniu wynegocjowanym już przez Brukselę i Londyn, a które brytyjski premier Boris Johnson próbuje teraz zmienić”. W porozumieniu tym zawarto tzw. mechanizm awaryjny, backstop, którzy czasowo pozostawiłby Irlandię Północną w unii celnej do czasu przyjęcia nowej kompleksowej umowy handlowej między UE a Wielką Brytanią. Johnson ostro krytykuje to rozwiązanie, uznając je za pozbawiające Londynu suwerenności nad Irlandią Północną.

„Wiem, że jest pan świadomy skutków, jakie mieć będzie dla nas twarda granica oraz ryzyka powstającego dla Porozumienia Wielkopiątkowego i pokoju. To dlatego musimy się trzymać tych uzgodnień” – podkreślił Varadkar, zwracając się do Pence’a. „Proszę po prostu o to, by zabrał pan to posłanie ze sobą do Waszyngtonu. Nie jest to problem wywołany przez nas, to problem, który chcemy rozwiązać w ramach uporządkowanego brexitu oraz porozumienia wykluczającego twardą granicę na tej wyspie” – oświadczył Varadkar.

Macron ostrzega Johnsona, że nie ma czasu na renegocjację brexitu

Po Berlinie przyszedł czas na Paryż. Jednak w stolicy Francji Boris Johnson nie usłyszał zapewnień o możliwości dokonania zmian w porozumieniu brexitowym. Przekaz Emmanuela Macrona współgra ze stanowiskiem Donalda Tuska oraz Komisji Europejskiej: nie ma już czasu na renegocjacje umowy …

Pence: Chcemy być pomocni w procesie brexitu

Amerykański wiceprezydent zwrócił się natomiast z apelem zarówno do Brukseli, jak i Dublina. „W sytuacji, gdy zbliża się ostateczny termin brexitu, wzywamy zarówno Irlandię, jak i UE, aby negocjowały w dobrej wierze z premierem Johnsonem i pracowały na rzecz osiągnięcia porozumienia, które uszanuje suwerenność Wielkiej Brytanii i zminimalizuje zakłócenia w handlu” – powiedział Pence.

Dodał również łagodząco, że USA chcą w procesie brexitu odegrać możliwie pomocną rolę i liczą zarówno na zawarcie umowy handlowej z UE, jak i z pozostającą już poza Wspólnotą Wielką Brytanią. To dużo bardziej miękkie stanowisko Waszyngtonu niż to prezentowane przez prezydenta Donalda Trumpa, który w kwestii brexitu jasno opowiadał się po stronie Londynu (zwłaszcza po przejęciu władzy przez Johnsona), a krytycznie oceniał działania Brukseli.

Wielka Brytania: Boris Johnson zarządzi przedterminowe wybory?

Przed nami kilka być może najważniejszych dni dla procesu brexitu. Wraz z rozpoczęciem nowego posiedzenia Izby Gmin opozycja chce doprowadzić do zablokowania możliwości wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Otoczenie brytyjskiego premiera sugeruje zaś, że w odpowiedzi Boris Johnson …