Wicepremier Włoch: Nie boimy się użyć weta, aby znieść sankcje UE wobec Rosji

Wicepremier Włoch Matteo Salvini, źródło: Ministero dell'interno

Wicepremier Włoch Matteo Salvini, źródło: Ministero dell'interno

Włoski wicepremier i jednocześnie minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini oświadczył wczoraj (16 lipca), że Rzym nie „nie zawaha się użyć weta”, aby doprowadzić do zniesienia unijnych sankcji wobec Rosji, nałożonych po aneksji Krymu. Zastrzegł jednak, że byłby to „ostateczny krok”.

 

Matteo Salvini, który oprócz funkcji rządowych piastuje także funkcję przewodniczącego prawicowej Ligi współtworzącej z Ruchem Pięciu Gwiazd (M5S) obecny włoski rząd, jest zagorzałym zwolennikiem współpracy z Rosją. Z kolei oficjalny sprzeciw wobec unijnych sankcji zapisany jest w umowie koalicyjnej, zatem znajduje się też w oficjalnym programie premiera Giuseppe Conte.

Włochy a sankcje wobec Rosji

Salvini swoje słowa wygłosił podczas drugiego dnia wizyty w Moskwie. Udał się tam w niedzielę przy okazji finału piłkarskich Mistrzostw Świata. W poniedziałek spotkał się z rosyjskim ministrem spraw wewnętrznych Władimirem Kołokolcewem. Do spotkania między Salvinim a Władimirem Putinem nie doszło. Rosyjski prezydent udał się wczoraj do Helsinek na rozmowę z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Salvini na poniedziałkowej konferencji prasowej w rosyjskiej stolicy (miała miejsce w centrum prasowym państwowej agencji informacyjnej TASS) po raz kolejny skrytykował unijne sankcje wobec Rosji. „Włochy są krajem europejskim, który stracił najwięcej z powodu sankcji. To embargo kosztuje Włochy 7 mln euro dziennie. Są natomiast kraje europejskie i takie zza oceanu, które na tym zarobiły. W różnych kwestiach europejskich Włochy są teraz krajem, który nie boi się mówić tego, czego inni nie powiedzieli” – oświadczył Salvini.

Trump do Putina: Za pogorszenie relacji winię oba państwa

Wojna w Syrii, walka z terroryzmem, atomowe rozbrojenie i – przede wszystkim – kwestia domniemanego mieszania się Rosji w amerykańską kampanię prezydencką. Takie tematy poruszono podczas ponaddwugodzinnego spotkania prezydentów USA i Rosji w Helsinkach.
 
Spotkanie Donalda Trumpa i Władimira Putina w …

Salvini: Władze Rosji pracują dla dobra swoich obywateli

Włoski wicepremier dodał, że Rzym domaga się rewizji polityki sankcji wobec Rosji. Podkreślił, że „choć byłby to ostateczny krok, Włochy nie zawahają się użyć weta, wiec nie należy tego wykluczyć.” Zapewnił jednak, że włoskie władze przede wszystkim chcą UE do zniesienia sankcji przekonać „przy użyciu dobrych manier, sztuki demokracji, liczb i bezspornych dowodów.” Zapowiedział przy tym prowadzenie w tej kwestii na linii Rzym-Bruksela negocjacji „dniami i nocami”. „Pokazaliśmy już w kwestii migracji, że potrafimy być bardzo uparci. Dlatego jestem przekonany, że możemy przywieźć do domy jakieś rezultaty” – mówił Salvini, nawiązując do niedawnego szczytu UE w Brukseli, gdy Rzym długo groził zablokowaniem wszystkich konkluzji z owych obrad.

Matteo Salvini pochwalił też rosyjskie władze za ich obecną politykę. „Bez wątpienia w Rosji jest rząd, który prawdziwie pracuje na rzecz swoich obywateli. Tego nie mieliśmy dotąd we Włoszech i nie mamy w wielu krajach Europy” – powiedział. Stwierdził też, że „Rosja powinna odzyskać swoje miejsce przy międzynarodowym stole”, czym nawiązał do usunięcia Moskwy w grona krajów tworzących grupę G8 (teraz funkcjonującą jako G7) po tym jak w 2014 r. doszło do aneksji Krymu.

Jest porozumienie ws. migracji na szczycie UE. 9 godzin nocnych rozmów

Po tym, jak Włochy zgłosiły weto wobec konkluzji z całego spotkania Rady Europejskiej, przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej stanęli w obliczu politycznego klinczu. Ostatecznie, nad ranem nadeszła informacja o tym, że udało się osiągnąć kompromis. Nie będzie obowiązkowych relokacji. Powstaną …

Krytyka wobec strefy euro

Wicepremier Włoch skrytykował także podczas moskiewskiej konferencji wspólną unijną walutę. Zastrzegł co prawda, że w programie w włoskiego rządu nie ma nic o wychodzeniu ze strefy euro, ale oświadczył jednocześnie, że „euro to waluta bez narodu”, a Europejski Bank Centralny to „bank, który jest bez precedensu w historii ludzkości”. „Musimy jednak działać w takiej rzeczywistości” – podsumował Salvini.

Przy okazji potwierdzono też, że premier Conte przyjedzie z oficjalną wizytą do Moskwy 24 października. Zaprosił go Władimir Putin.

Włochy: Sąd Kasacyjny nakazał konfiskatę majątku Ligi

Najwyższy włoski sąd nakazał skonfiskowanie majątku współrządzącej krajem prawicowej Ligi „gdziekolwiek by się on znajdował”. Chodzi zarówno o wszelkie konta bankowe, aktywa finansowe, jak i depozyty bankowe. W sumie chodzi aż o 49 mln euro przyznane temu ugrupowaniu w ramach …