WHO ogłasza globalny alert ws. koronawirusa

źródło: Flickr/fot. Josh McGinn (CC BY-ND 2.0)

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła globalny stan wyjątkowy w związku z epidemią chińskiego koronawirusa. Wirus przenosi się bowiem do coraz większej liczby krajów.

 

Epidemia wywołującego ostre zapalenie płuc koronarowirua wybuchła pod koniec grudnia w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei. Od tamtej pory zachorowało już ponad 8 tys. osób, a przynajmniej 212 zmarło. Wirusa odnotowano też w 18 innych krajach świata. Poza Chinami chorych jest już ponad 100 osób.

„Ogłosiliśmy stan wyjątkowy nie z powodu tego, co dzieje się w Chinach, ale z powodu tego, co dzieje się w innych krajach. Nasz niepokój budzi możliwość rozprzestrzenienia się wirusa do krajów o słabszym systemie opieki zdrowotnej, które nie są na to przygotowane” – powiedział wczoraj późnym wieczorem w Genewie dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Przypadki pojedynczych zachorowań odnotowano bowiem nie tylko w takich krajach jak USA, Australia, Japonia, Niemcy czy Francja, ale także w Kambodży, Wietnamie czy Indiach. O ile bowiem w krajach zachodnich infekcje koronawirusem 2019-nCoV są wykrywane szybko (czasem nawet już na lotnisku), a kolejne potencjalnie zakażone osoby szybko identyfikowane i izolowane, o tyle w biedniejszych lub bardziej ludnych krajach może to być już utrudnione.

KE uruchamia Mechanizm Ochrony Ludności ws. koronawirusa

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności uruchomiono na wniosek Francji. Chodzi o to, aby ułatwić ewakuację z Chin obywateli państw członkowskich. W prowincji Hubei trwa bowiem epidemia koronawirusa wywołującego ostre zapalenie płuc.

 

Epidemia, która wybuchła w mieście Wuhan kosztowała już życie 132 osób. …

WHO apeluje o rozwagę i walkę z dezinformacją

Deklaracja WHO o ogłoszeniu „zdrowotnego stanu wyjątkowego” oznacza więc głównie możliwość uruchomienia dodatkowej pomocy finansowej ONZ dla uboższych i mniej rozwiniętych krajów, aby mogły zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. Poza Chinami nie ma jeszcze żadnego przypadku zgonu w związku z zakażeniem wirusem 2019-nCoV. Zanotowano jednak 8 przypadków przeniesienia się wirusa z człowieka na człowieka.

Ogłoszenie „zdrowotnego stanu wyjątkowego” nie jest w przypadku WHO wcale takie wyjątkowe. W ciągu ostatnich kilku lat ogłaszano go już czterokrotnie. W 2014 r. chodziło o epidemię polio w Azji, w 2016 o wirus Zika w Ameryce Południowej, a w 2014 i w 2019 o epidemię eboli w Afryce.

Dyrektor generalny WHO zaapelował więc do społeczności międzynarodowej o rozwagę i spokój w związku z epidemią koronawirusa. Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że nie ma powodów, by w związku z epidemią światowe rządy podejmowały drastyczne działania. Jak powiedział, brak jest przesłanek „dla wprowadzania środków, które niepotrzebnie ingerowałyby w światowy przepływ osób i handel”. Zaznaczył, że WHO nie zaleca ich stosowania. Organizacja zaapelowała też do państw o podejmowanie walki z „plotkami i dezinformacją”.

Niemcy: Pierwsze zakażenia koronawirusem. Chorzy nie byli w Chinach

W Niemczech potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia nowym wirusem ostrego zapalenia płuc, którego epidemia wybuchła w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei. Nikt z chorych nie był jednak w Azji. Zarazili się od współpracownicy jednego z nich, która przyjechała z Chin.

 

Oznacza …

Pierwsze zakażenia we Włoszech

Włochy stały się kolejnym krajem, w którym stwierdzono zakażenie chińskim koronawirusem. Dwa pierwsze włoskie przypadki stwierdzono w Rzymie. Chorzy to dwoje chińskich turystów, którzy nocowali w hotelu w Rzymie. Przebywają od środy (29 stycznia) w rzymskim szpitalu zakaźnym, dokąd trafili z objawami choroby. Informacje w tej sprawie potwierdził premier Giuseppe Conte.

Tymczasem w Polsce nie ma jeszcze żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. Ale obecnie ponad 100 osób w Polsce jest objętych monitoringiem w związku z możliwym zakażeniem. „Prędzej czy później na pewno taki przypadek się pojawi. Służby sanitarne są jednak na to przygotowane. Na razie u 17 osób podejrzenie zakażenia wirusem było poważne. U nikogo się jednak nie potwierdziło” – powiedział polski minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że obecnie o wiele większym zagrożeniem w naszym kraju jest wirus grypy.

Unijne kraje chcą ewakuować swoich obywateli z Wuhan

Kolejne państwa członkowskie UE deklarują, że pomogą swoim obywatelom w wydostaniu się z chińskiego miasta, gdzie wybuchła epidemia nowego koronawirusa. Mówią o tym już m.in. władze Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Belgii. Być może ewakuację będą koordynować służby unijne.

 

Epidemia …