Wenezuela zostanie przez UE objęta sankcjami

Wenezuelska policja używająca gazu łzawiącego wobec studentów protestujących na ulicach Caracas, źródło Wikipedia

Wenezuelska policja używająca gazu łzawiącego wobec studentów protestujących na ulicach Caracas, źródło Wikipedia

Ambasadorowie państw członkowskich UE podjęli w środę (8 listopada), podczas posiedzenia w Brukseli, decyzję o nałożeniu sankcji na Wenezuelę, w której narasta gospodarczy i polityczny kryzys. Restrykcje dotyczą dostarczania do tego południowoamerykańskiego kraju broni, sprzętu policyjnego oraz urządzeń mogących służyć do prowadzenia inwigilacji.

 

Pogarszająca się między innymi w wyniku poważnego spadku cen ropy naftowej sytuacja gospodarcza w Wenezueli wywołała na początku roku wielkie protesty opozycji. To właśnie ropa naftowa, której południowoamerykański kraj posiada wielkie zasoby, pozwalała latami rządzącemu po dyktatorsku prezydentowi Hugo Chavezowi oferować obywatelom wielki system państwowych zabezpieczeń społecznych, który był jednym z fundamentów jego władzy. Śmierć Chaveza zbiegła się jednak w czasie z załamaniem się cen „czarnego złota” na światowych rynkach. Władze pod wodzą nowego, namaszczonego na następce przez samego Chaveza, prezydenta Nicolasa Maduro odpowiedziały na protesty masowymi represjami i brutalnym tłumieniem ulicznych protestów.

Od czasu gdy Maduro objął w 2013 r. władzę, do więzień trafiło kilku prominentnych członków politycznej opozycji. Innych pozbawiono praw wyborczych. W ostatni piątek Sąd Najwyższy pozbawił immunitetu parlamentarnego jednego z liderów opozycji Freddy’ego Guevarę. Prokuratura zamierza wszcząć przeciw niemu postępowanie i postawić mu zarzut „podburzania do przemocy”. Guevara, który pełni obecnie funkcję wiceprzewodniczącego kontrolowanego przez opozycję Zgromadzenia Narodowego, schronił się przed aresztowaniem w rezydencji ambasadora Chile w Caracas.

W sierpniu biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) przedstawiło raport ukazujący skalę łamania praw człowieka i nadużywania siły wobec opozycji w Wenezueli.

Porozumienie UE-Ameryka Łacińska do końca roku?

Państwa południowoamerykańskiego bloku handlowego Mercosur podjęły decyzję o zakończeniu negocjacji umowy handlowej z UE do końca bieżącego roku. Tak bliski termin może oznaczać ograniczenie zakresu porozumienia.
 

Państwa Mercosur – Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj – chcą sfinalizować negocjacje umowy o wolnym …

USA i Kanada nałożyły już sankcje na Wenezuelę

Swoje sankcje wobec Wenezueli zastosowały już Kanada oraz Stany Zjednoczone. Obejmują one między innymi zamrożenie aktywów należących do przedstawicieli wenezuelskich władz, którzy są bezpośrednio zamieszani w naruszanie praw człowieka. Według źródeł agencji AFP, UE rozważa (oprócz już uzgodnionych sankcji gospodarczych) nałożyć na Wenezuelę także sankcje dyplomatyczne. Powstać miałaby np. czarna lista wenezuelskich oficjeli, objętych zakazem wjazdu na teren Unii Europejskiej. Celem wszystkich tych sankcji jest zmuszenie prezydenta Maduro do rozpoczęcia negocjacji z opozycją.

Decyzję ambasadorów ws. sankcji wobec Wenezueli mają w najbliższy poniedziałek zatwierdzić ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE na spotkaniu w Brukseli. Można spodziewać się, że władze w Caracas odpowiedzą (jak zwykle w takich przypadkach) oskarżeniami o nielegalne mieszanie się w wewnętrzne sprawy Wenezueli. Po wprowadzeniu kanadyjsko-amerykańskich sankcji prezydent Maduro oświadczył, że „amerykańscy imperialiści spiskują, aby pozbawić go legalnie sprawowanej władzy”. Choć na fali kryzysu gospodarczego i politycznego popularność Nicolasa Maduro (pozbawionego charyzmy Hugo Chaveza) spada sukcesywnie od czterech lat, nałożenie zagranicznych sankcji na Wenezuelę sprawiło, że wskaźniki jego popularności wśród rodaków poprawiły się po raz pierwszy od miesięcy. Eksperci bacznie będą teraz obserwować społeczne reakcje na europejskie embargo.

Nie żyje Fidel Castro

Przywódca kubańskiej rewolucji Fidel Castro zmarł w Hawanie w piątek wieczorem w wieku 90 lat – poinformował prezydent tego kraju i brat zmarłego Raul Castro w telewizyjnym wystąpieniu. Na wyspie ogłoszono dziewięciodniową żałobę narodową, w tym przez cztery dni po kraju ma krążyć procesja z prochami el Comendante, a uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 4 grudnia w Santiago de Cuba.