Wenezuela: Zaostrza sie presja Europy wobec Maduro

[Miguel Gutierrez/EPA/EFE]

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro odrzucił ultimatum dotyczące zwołania wyborów prezydenckich. Stanowi to jednoznaczny sygnał, że Maduro zamierza wypełnić swój mandat pomimo presji ze strony Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz większości państw latynoamerykańskich.

 

Pod koniec ubiegłego tygodnia cztery państwa UE: Hiszpania, Francja, Niemcy oraz Wielka Brytania zaapelowały do prezydenta Wenezueli o zwołanie nowych wyborów. W przeciwnym razie zapowiedziały uznanie wywodzącego się z opozycji przewodniczącego parlamentu Juana Guaidó, który 23 stycznia podczas wiecu w Caracas ogłosił się pełniącym urząd prezydenta. Poprzednie wybory z maja ubiegłego roku zostały zbojkotowane przez najważniejsze siły opozycyjne a według opinii społeczności międzynarodowej podczas głosowania doszło do wielu nadużyć, które mogły wpłynąć na ostateczny wynik.

„Nie zaakceptujemy ultimatum ani szantażu nikogo ze świata. W Wenezueli odbyły już się wybory i jeśli imperialiści żądają zwołania nowych – niech czekają do 2025”, stwierdził Maduro.

UE stawia ultimatum w sprawie Wenezueli

Rośnie międzynarodowa presja na reżim Nicolása Maduro, a kolejne państwa uznają przywódcę opozycji Juana Guaidó za reprezentanta Wenezueli. Hiszpania, Francja, Niemcy oraz Wielka Brytania w ostatnią sobotę postawiły prezydentowi Maduro ultimatum, by w ciągu 8 dni zwołał „transparentne” i wolne …

Presja ekonomiczna wobec Maduro

Sytuacja reżimu staje się jednak coraz trudniejsza. W poniedziałek USA zdecydowały się wprowadzić sankcje gospodarcze blokując aktywa PDVSA (Petróleos de Venezuela, S.A – wenezuelskiego państwowego przedsiębiorstwa zajmującego się wydobyciem ropy). Ponadto administracja Donalda Trumpa zapowiedziała udostępnienie zablokowanych środków finansowych, aby wspomóc Juana Guaidó.

Maduro nie może także skorzystać z rezerw złota zdeponowanych w Bank of England. Prośba o wycofanie 1,2 mln funtów została odrzucona jeszcze w grudniu. Tymczasem Juan Guaidó oczekuje odpowiedzi premier Theresy May, której gabinet może podjąć decyzję o ewentualnym wydaniu rezerw opozycjoniście.

KE skarży się na USA do WTO ws. hiszpańskich oliwek

Komisja Europejska wniosła formalną skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciw Stanom Zjednoczonym. Chodzi o „niesprawiedliwe i bezpodstawne” zdaniem Brukseli cła na import oliwek z Hiszpanii do USA.
 

Wniesienie skargi zapowiedziała unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmström. „Wnosimy do WTO o uruchomienie …

Pedro Sánchez w Ameryce Południowej

Najaktywniejszym europejskim politykiem działającym na rzecz rozwiązania konfliktu jest bez wątpienia hiszpański premier Pedro Sánchez. To on jako pierwszy z europejskich przywódców przedstawił w sobotę Maduro ultimatum w sprawie zwołania nowych wyborów. Hiszpański premier aktualnie przebywa z wizytą w Ameryce Południowej – niemal w całości poświęconą Wenezueli. Przy okazji odbywającego się Kongresu Międzynarodówki Socjalistycznej w stolicy Haiti Santo Domingo, Hiszpan spotkał się z opozycjonistami wenezuelskimi. Podczas przemówienia Sánchez zaostrzył język wobec Maduro, nazywając go „tyranem”.

„Jesteśmy socjalistami ponieważ bronimy wolności. Ten, kto na dążenie do wolności i demokracji odpowiada kulami i więzieniem nie jest socjalistą, lecz tyranem (…)”.

Postawa hiszpańskiego premiera ewoluowała w ciągu kilku ostatnich dni, gdy w sobotę wzywał Maduro do zwołania nowych wyborów. Jego stanowisko jest tym bardziej godne odnotowania, że wszystkie najważniejsze partie i organizacje lewicowe Ameryki Południowej potępiają ingerencje w wewnętrzne sprawy Wenezueli. Podobnego zdania jest nowy meksykański prezydent Andrés Manuel Lopez Obrador – dotąd nie uznający Guaidó – z którym Sánchez spotka się w najbliższych godzinach, aby m. in. porozmawiać o wenezuelskim kryzysie.

Tsipras: Portugalia, Hiszpania i Grecja to lewicowe "oazy na politycznej pustyni"

Socjalistyczne, zielone i lewicowe partie polityczne powinny uczyć się od rządów w południowej Europie i zjednoczyć się przeciwko rosnącemu prawicowemu antyeuropejskiemu populizmowi przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – powiedział grecki premier Alexis Tsipras.
 

Przemawiając w Atenach w poniedziałek (28 stycznia), Tsipras …