Węgry zapowiadają blokowanie integracji europejskiej Ukrainy

Péter Szijjártó, źródło Wikipedia

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó ostrzegł władze Ukrainy, że Budapeszt będzie na forum UE blokował wszystkie przedsięwzięcia, które w ramach Partnerstwa Wschodniego mogłyby doprowadzić Ukrainę do większego zbliżenia z Europą. Węgierskie władze zdenerwowała nowa ukraińska ustawa oświatowa.

 

„Ukrainę zaboli wdrożenie tej ustawy” – groził Péter Szijjártó, który obecnie jest wraz z premierem Viktorem Orbanem z wizytą w Singapurze. Według nowych przepisów oświatowych jedynym językiem wykładowym na Ukrainie będzie ukraiński. Chodzi przede wszystkim o zmiany w szkołach rosyjskojęzycznych, ale przepisy dotyczyć będą także szkół dla pozostałych mniejszości narodowych, w tym węgierskiej, która zamieszkuje głównie rejon Zakarpacia w południowo-zachodniej części kraju. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę w ostatni poniedziałek.

W myśl nowych przepisów mniejszości narodowe będą miały zagwarantowany język ojczysty jako wykładowy tylko w edukacji przedszkolnej oraz na początku edukacji podstawowej. W wyższych klasach wykładowym językiem będzie już tylko ukraiński. „Ustawa zapewnia wszystkim równe szanse, ponieważ gwarantuje każdemu absolwentowi wysoki poziom znajomości języka, niezbędny dla kariery zawodowej na Ukrainie” – mówił prezydent Poroszenko. Jednocześnie zapewniał, że nowa ustawa oświatowa jest zgodna ze wszystkimi umowami międzynarodowymi, jakie podpisała Ukraina. Podkreślał też, że ukraińskie przepisy i tak są bardziej liberalne niż w „niektórych państwach ościennych”.

Jak zapewniała natomiast ukraińska minister edukacji Lilja Hryniewicz, ustawa ma wchodzić w życie etapami, tak aby szkoły mniejszości narodowych mogły się do niej spokojnie dostosować. „Chcemy ułatwić uczniom z mniejszości narodowych podejmowanie studiów na Ukrainie. Lepsza znajomość ukraińskiego jest przy tym niezbędna” – tłumaczyła minister.

UE i Węgry spierają się o wiejską kolejkę

To kolejny element sporny między Budapesztem a Brukselą. Tym razem chodzi o wizytę grupy europosłów, którzy chcą skontrolować sfinansowane z unijnych funduszy projekty. Jednym z nich jest licząca niespełna 6 km kolejka łącząca dwa miasteczka. Z jedną z nich blisko związany …

Spokojna reakcja Warszawy, ostra reakcja Budapesztu

Na Ukrainie mieszka nie tylko wielu Węgrów, ale także bardzo wielu Polaków. Według spisu ludności z 2001 r. jest to ponad 144 tys. osób (chodzi o deklarację narodowości polskiej). Osób przyznających się do jakiejś formy polskości lub polskich korzeni jest jednak jeszcze więcej. Szacuje się, że mogą to być nawet 2 miliony. Polska jednak na razie bardzo ostrożnie komentuje nowe ukraińskie prawo oświatowe. Warszawa zapewnia, że była od początku informowana o pracach legislacyjnych. O sprawie rozmawiał również w ubiegłym tygodniu w Kijowie wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki. W wydanym później komunikacie polskiego MSZ czytamy natomiast, że polska dyplomacja przyjęła do wiadomości, iż „strona ukraińska podkreślała konsekwentnie, że celem ustawy (…) nie jest rugowanie języków mniejszości narodowych”. Warszawa zapowiedziała przyglądanie się procesowi wdrażania ustawy i obiecała, że będzie podejmować wszelkie możliwe działania, aby zapewnić Polakom na Ukrainie dostęp do edukacji także w języku polskim.

Polacy zamieszkują na Ukrainie głównie położone na północnym-zachodzie obwody żytomierski i chmielnicki. Mieszkają także m.in. w obwodach lwowskim, tarnopolskim, rówieńskim czy kijowskim.

Budapeszt tymczasem ostro zareagował w imieniu mniejszości węgierskiej. W obwodzie zakarpackim mieszka wg spisu z 2001 r. 151,5 tys. Węgrów, co stanowi ponad 12 proc. mieszkańców tego graniczącego z Węgrami obwodu. Jak zapowiedział minister Szijjártó, jeśli Ukraina nie zmieni ustawy oświatowej, Budapeszt będzie blokował ukraińskie inicjatywy nie tylko na forum UE, ale w każdej międzynarodowej organizacji, do której należą oba państwa. „Ta ustawa to hańba i wstyd. Prezydent Poroszenko zapewniał zawsze, że chce zbliżyć Ukrainę do Europy, a tymczasem podpisanie tej ustawy znacznie jego kraj od Europy oddaliło. To krok w przeciwnym kierunku” – mówił Peter Szijjártó. Zapowiedział, że choć Ukraina uzyskała już ruch bezwizowy z krajami UE, to jednak o kolejnych krokach na drodze do integracji europejskiej „Kijów może zapomnieć”.

Przeciw nowej ukraińskiej ustawie oświatowej oprócz Węgier zaprotestowały też Bułgaria, Rumunia i Rosja. Żadne z tych państw nie formułowało jednak do tej pory tego typu gróźb pod adresem Ukrainy.

Węgry uszanują wynik referendum w Katalonii

Zapowiedział to rzecznik prasowy węgierskiego premiera. Dodał, że zrobią to bez względu na wynik głosowania, które ma zdecydować o przyszłości dążącemu ku niepodległości hiszpańskiemu regionowi. Warunek jest jeden – referendum musi się w ogóle odbyć. Madryt stara się zrobić wszystko, …