Węgry zacieśniają stosunki z Republiką Serbską

Spotkanie prezydenta Republiki Serbskiej Milorada Dodika i premiera Węgier Victora Orbana (źródło: SNS Milorad Dodik, twitter.com, @snsdodik)

Podczas ostatniej wizyty prezydenta Republiki Serbskiej (RS) Milorada Dodika na Węgrzech, węgierski premier Viktor Orban zapewnił swojego zagranicznego gościa o rosnącej współpracy między Węgrami a RS, będącej jedną z dwóch części składowych Bośni i Hercegowiny.

 

Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik złożył wizytę w Budapeszcie w połowie miesiąca. Spotkał się wówczas z m.in. z prezydentem Jánosem Áderem i premierem Viktorem Orbanem.

Dodik chwali „jasną politykę Węgier”

Podczas spotkania Viktor Orban powiedział, że Węgrom zależy na zacieśnieniu stosunków z Bośnią i Hercegowiną, ale też są ukierunkowane na większą współpracę z Republiką Serbską. „Szanujemy tożsamość Republiki Serbskiej. Opracujemy wspólny plan działania, który będzie odnosił się do kwestii politycznych i gospodarczych, a także do współpracy w dziedzinie edukacji i kultury z Republiką Serbską” – podkreślił premier Węgier. „Dziękuję za wyrozumiałość, dziękuję za pomoc społeczności serbskiej na Węgrzech” –  dodał Dodik.

Dodik po spotkaniu komentował w krajowych mediach: „Polityka Węgier jest bardzo jasna – wsparcie suwerenności Bośni, ale również rozwój stosunków z Republiką Serbską”. Nazwał również Orbana jednym z najważniejszych przedstawicieli sceny politycznej w Europie oraz pochwalił Węgry za prezentowane przez ten kraj stanowisko w wielu sprawach w Unii Europejskiej. 

Sama wizyta Dodika w Budapeszcie nie została jednak  oficjalnie zapowiedziana przez służby prasowe rządu węgierskim i międzynarodowym mediom. Nie wysłano żadnych zaproszeń dla dziennikarzy do obsługi wizyty. Zrelacjonowana została ona natomiast przez media w Serbii i Republice Serbskiej.

Dodik podróżuje po Europie

Według Al Jazeera Balkans Milorad Dodik odbywa spotkania z wieloma europejskimi przywódcami, po to, aby przekonywać ich m.in. do zwiększenia niezależności Republiki Serbskiej od całej Bośni i Hercegowiny, na którą składa się jeszcze zamieszkała głównie przez Chorwatów i Muzułmanów Federacja Bośni i Hercegowiny oraz Dystrykt Brczko.

Milorad Dodik jest serbskim nacjonalistą dążącym do coraz większej autonomii Serbów w Bośni. Jego zdaniem BiH to „sztuczny twór, który nie jest państwem”. Polityk ten blokuje wysiłki Bośni zamierzające do dołączenia w struktury UE i NATO. Jest za to zwolennikiem zbliżenia z Serbią oraz Rosją.

Przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny: Kosowo to Serbia

Reprezentujący Republikę Serbską (to jedna z części składowych Bośni i Hercegowiny) Milorad Dodik oświadczył w stolicy Albanii, że bośniaccy Serbowie nie mają żadnych pretensji terytorialnych wobec Kosowa, ponieważ Kosowo jest serbskie.

 

W Tiranie odbył się szczyt liderów tzw. Procesu Brdo-Brijuni, którego …

W maju 2019 r. Dodik spotkał się z z byłym już wicekanclerzem Austrii Heinzem-Christianem Strache, reprezentującym skrajnie prawicową Austriacką Partię Wolności (FPÖ). 

Dodik powiedział wówczas, że Austriacy mają wiele zrozumienia dla militarnej neutralności Bośni, „aby nie była w NATO”. Sama Austria jest członkiem Unii Europejskiej, ale nie jest członkiem NATO. Strache powiedział wówczas, że popiera Bośnię i Hercegowinę w kwestii owej tej niezależności.

„Rozmawialiśmy o kwestii neutralności wojskowej, którą w pełni popieramy” – powiedział Strache, który nie jest już wicekanclerzem Austrii, ani nawet liderem FPÖ. Krótko po spotkaniu z Dodikiem niemieckie media opublikowały bowiem nagrania, na których Strache dobija targu z rzekomą przedstawicielką bliskiego Kremlowi oligarchy, której obiecuje dostęp do państwowych kontraktów w zamian za finansowe wsparcie jego partii w kampanii wyborczej.

W czerwcu 2019 r. Milorad Dodik wraz z prezydentem Serbii Aleksandrem Vucziciem odwiedził natomiast Mińsk na zaproszenie białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Podczas wizyty dyskutowano nad projektem budowy Międzynarodowego Centrum Finansowego w Mińsku, w którego zbudowanie zaangażowany jest Bogoljub Karić, serbski przedsiębiorca i polityk, współtwórca rodzinnego koncernu Kompanija Braća Karić. Prezydenci potwierdzili również nawiązanie bardziej dynamicznej współpracy, zwłaszcza w zakresie rozwoju gospodarczego i gospodarczego.