Południe Europy w ogniu / Europa i świat w skrócie

pożary w Europie

Południe Europy trawią pożary [fjones]

Pożar w Grecji rozprzestrzenia się w kierunku Aten   | UE zawiesza procedurę uchybienia zobowiązaniom przeciwko Wielkiej Brytanii | UE chce, aby Google poprawił swoje algorytmy wyszukiwania

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 138 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19  zmarły 3 osoby.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w USA – 84,5 tys., w Indonezji – 47,7 tys., w Brazylii – 48,4 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 196,7 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 4,2 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 178,1 mln.

 • Chiny: Sun Dawu, chiński miliarder oraz hodowca trzody chlewnej i potentat rolny, został skazany po tygodniach tajnych przesłuchań na 18 lat więzienia i grzywnę w wysokości 3,11 miliona juanów (ok. 300 tys. euro) za katalog przestępstw, w tym „sprowokowanie kłopotów”. Część obserwatorów twierdzi, że jest to wyrok motywowany politycznie, gdyż Dawu to zagorzały zwolennik i przyjaciel chińskich dysydentów. (PNa)
 • Armenia / Azerbejdżan: Trzech ormiańskich żołnierzy zginęło w starciach z azerskimi siłami na granicy, poinformował w środę (28 lipca) rząd w Erywaniu. Jest to największa liczba zgonów w bezpośrednich potyczkach od zakończenia zeszłorocznej wojny w Górskim Karabachu. Ministerstwo Obrony Armenii poinformowało w oświadczeniu, że kolejnych czterech żołnierzy zostało rannych. (PNa)
 • Grecja: płonie las wokół Aten. Ewakuowano mieszkańców okolicznych miasteczek. Pożar, który rozprzestrzenił się we wtorek, próbuje ugasić 300 strażaków. To nie jedyny pożar na południu  Europy tego lata. (KG)
 • Tokio: srebrny medal dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich zdobyła kobieca osada wioślarska w składzie: Katarzyna Zillmann, Maria Sajdak, Marta Wieliczko i Agnieszka Kobus-Zawojska. Rywalizację czwórek podwójnych wygrały Chinki, a na trzecim miejscu dopłynęły Australijki. To pierwszy medal zdobyty przez polską drużynę. (KG)
 • UE zgodziła się na wstrzymanie działań prawnych przeciwko Wielkiej Brytanii za naruszenie Protokołu w sprawie Irlandii i Irlandii Północnejinformuje Euronews. Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko rządowi Wielkiej Brytanii w marcu zeszłego roku po tym, jak jednostronnie przedłużyła okresy karencji na towary, które nie mogą być już eksportowane do Irlandii Północnej z powodu Brexitu. Komisja postanowiła jednak nie przechodzić do kolejnego etapu procedury, a dać brytyjskiemu rządowi czas na znalezienie trwałych rozwiązań we wdrażaniu Protokołu. (SD)
 • Unia Europejska dała koncernowi Alphabet, właścicielowi Google, dwa miesiące na poprawę algorytmów decydujących o wyświetlaniu wyników wyszukiwania dotyczących lotów i hoteli oraz wyjaśnienie algorytmów odpowiadających za ich kolejność. Aplikacje Google Flights i Google Hotels stały się obiektem krytyki ze strony organizacji konsumenckich za niezrozumiały i mylący system wyświetlania cen. „Unijni konsumenci nie mogą być wprowadzani w błąd, gdy używają internetowych wyszukiwarek przy planowaniu urlopów. Musimy umożliwić im dokonywanie świadomych wyborów w oparciu o przejrzyste i bezstronne informacje”, podkreślił komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. (AK)
 • Włochy: W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie trwa trzydniowe spotkanie przed październikowym szczytem ONZ dotyczącym systemów dystrybucji żywności. Wśród uczestników są m.in. sekretarz generalny ONZ António Guterres, premier Włoch Mario Draghi, dyrektor generalny FAO Qu Dongyu, stojący na czele Agencji Rozwoju Unii Afrykańskiej (AUDA-NEPAD) prezydent Rwandy Paul Kagame oraz sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher. Podczas spotkania omawiane są m.in. propozycje transformacji sektora rolnictwa w świetle dążenia do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju do 2030 r. (AK)
 • Ukraina: Prezydent Wołodymyr Zełenski zwolnił szefa sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Rusłana Chomczaka, poinformował we wtorek (27 lipca) rzecznik głowy państwa Siergiej Nikiforow. Powodem dymisji miały być napięcia między ukraińską armią a resortem obrony. „Prezydent chce synergii między siłami zbrojnymi a ministerstwem obrony, a tymczasem zamiast tej synergii widzimy konflikty”, wyjaśnił Nikiforow. Chomczak obejmie teraz funkcję w krajowej radzie bezpieczeństwa i obrony, a na jego poprzednim stanowisku zastąpi go Walerij Załużny. (AK)
 • Hong Kong: Pierwsza osoba oskarżona na mocy kontrowersyjnego „prawa bezpieczeństwa narodowego Hongkongu” została uznana prawomocnie za winną. Tong Ying-kit został skazany za podżeganie do secesji i terroryzmu po tym, jak wjechał motocyklem w policję, machając flagą wzywającą do „wyzwolenia” Hongkongu. (PNa)
 • Francja: Władze twierdzą, że prowadzą śledztwo w sprawie ataku koktajlami Mołotowa, który spowodował niewielkie szkody w ambasadzie Kuby w Paryżu. Kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez poinformował o ataku w poniedziałek (26 lipca) wieczorem na Twitterze. Kubańscy dyplomaci ugasili pożar, gdy na miejsce pojawili się francuscy strażacy i policja. (PNa)
 • Niemcy: W zakładach chemicznych Beyera w mieście Leverkusen doszło do wybuchu który zakwalifikowano jako “ekstremalne zagrożenie”. Oficjalne przyczyny jak dotąd nie są znane, ale telewizja WDR podaje, że zapaliły się zbiorniki z paliwem. Nie ma także doniesień o ewentualnych ofiarach zdarzenia. (KW).
 • Indie: 5 policjantów ze stanu Assam zginęło w wyniku wymiany ognia z policjantami z sąsiedniego stanu Mizoram. Wrogie stosunki obu stanów sięgają czasów kolonialnych. (KG)
 • Bośnia i Hercegowina: Przedstawiciele bośniackich Serbów ogłosili bojkot wszystkich głównych instytucji państwowych. Jest to odpowiedź na zakaz negowania ludobójstwa w Srebrenicy wydany przez ONZ. Wysoki Przedstawiciel ONZ w Bośni Valentin Inzko podjął decyzję w zeszłym tygodniu. Inzko wprowadził poprawki do bośniackiego kodeksu karnego, aby zakazać negowania ludobójstwa i zbrodni wojennych w kraju. „Od jutra serbscy przedstawiciele polityczni nie będą już uczestniczyć w pracach wspólnych instytucji Bośni i Hercegowiny i nie będą podejmować żadnych decyzji, dopóki ta kwestia nie zostanie rozwiązana” zapowiedział dziennikarzom lider opozycji w Republice Serbskiej Branislav Borenovic. (SD)
 • Watykan: We wtorek (27 lipca) rozpocznie się największy proces w historii Watykanu. Przed sądem stanie kardynał i dziewięciu współpracowników, którzy przez złe inwestycje doprowadzili do utraty wielu milionów euro. Prawdopodobnie po przesłuchaniach proces zostanie wstrzymany na kilka miesięcy. (SD)
 • Wielka Brytania: Gospodarka tego kraju rozwija się w najszybszym tempie od 80 lat i do końca tego roku może odzyskać swoje rozmiary sprzed pandemii, prognozują eksperci ekonomiczni. Dzięki akcji szczepionkowej i odbiciu w wydatkach konsumentów, organizacja EY Item Club zapowiedziała, że oczekiwany jest wzrost PKB o 7,6 proc. – co byłoby najszybszym rocznym wzrostem dochodu narodowego od 1941 roku. Gospodarka Wielkiej Brytanii w 2020 r. skurczyła się o 9,8 proc. (PNa)
 • Włochy proszą państwa członkowskie Unii Europejskiej o pomoc w gaszeniu pożarów. Francja i Grecja wysyłały samoloty przeciwpożarowe na Sardynię po tym, jak Włosi uruchomili unijny mechanizm ochrony ludności. „Ewakuowano setki ludzi, a cały obszar, w tym mieszkania, został spalony w płomieniach i zagospodarowany” napisał na Facebooku minister spraw zagranicznych Włoch Luigi di Maio. (SD)
 • Tunezja: Prezydent zawiesił parlament i zdymisjonował premiera Hichema Mechichiego. Opozycja potępia atak na demokrację, a ludzie wcześniej domagający się dymisji premiera za nieudolność w zmaganiach z pandemią COVID-19, świętują na ulicach. (SD)
 • Holandia: Północna część kraju ucierpiała z powodu obfitych opadów. W miejscowościach De Westereen i Surhuisterveen w prowincji Fryzja ewakuowano domy opieki. W wielu innych miejscowościach zalane są drogi oraz domy. (AW)
 • Indie: 9 turystów zginęło w stanie Himachal Pradesh, w północnej części kraju. Samochód, którym podróżowali został zmiażdżony przez spadające głazy. Niektóre ofiary były mieszkańcami Delhi, stolicy kraju. Odwiedzali w tym czasie popularną wioskę turystyczną o nazwie Chitkul. Przyczyny tragedii nie zostały jeszcze potwierdzone, lecz w ostatnim czasie większość takich osunięć wywołanych jest intensywnymi opadami deszczu. (KKW)
 • Chorwacja: Kierowca autobusu zasnął i zjechał z autostrady w Chorwacji zabijając przy tym 10 osób. 44 osoby doznały w wypadku poważnych obrażeń. Do katastrofy doszło dziś (25 lipca) z samego rana, na trasie pomiędzy Zagrzebiem, stolicą kraju, a granicą Serbską. Śledztwo w tej sprawie wykazało, że mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem po tym, jak na chwilę zasnął. Autobus jechał regularną trasą z Kosowa, przewoził 67 osób, w tym dzieci. Kondolencje rodzinom ofiar złożył chorwacki premier Andrej Plenkovic i prezydent Kosowa Vjosa Osmani. (KKW)
 • Watykan: W sobotę (24 lipca) Watykan ujawnił, że jest właścicielem ponad 5 tys. nieruchomości. Informacja została zawarta w dwóch dokumentach – sprawozdaniu finansowym za rok 2020 dla Stolicy Apostolskiej oraz pierwszym w historii budżecie publicznym Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA). 30-stronicowy budżet APSA wykazał, że Watykan posiada 4051 nieruchomości we Włoszech i około 1120 za granicą, nie licząc ambasad na całym świecie. Dokumentacja wykazała, że APSA jest właścicielem nieruchomości w ekskluzywnych częściach Londynu, Genewy, Lozanny i Paryża. (MKo)
 • Japonia: Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Tokio z premierem Japonii Yoshihide Sugą. Jak podała Kancelaria Prezydenta, rozmowa dotyczyła m.in. politycznej i gospodarczej współpracy dwustronnej oraz zaangażowania japońskich podmiotów biznesowych i inwestycyjnych w ramach Inicjatywy Trójmorza. Prezydent został przyjęty na audiencji u Cesarza Naruhito oraz wziął udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Spotkał się również z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem. (MKo)
 • Rosja wysłała dwa samoloty z pomocą humanitarną na Kubę, która zmaga się z trudną sytuacją spowodowaną gwałtownego wzrostem liczby przypadków COVID-19 i embargiem nałożonym przez Stany Zjednoczone. „Samoloty dostarczą Kubie żywność, środki ochrony osobistej i ponad milion masek medycznych. Łącznie ponad 88 ton” podało w oświadczeniu ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej. (SD)
 • Węgry: W sobotę (24 lipca) odbyła się parada równości w Budapeszcie. Rzecznik Budapest Pride Jojo Majercsik, powiedział, że tegoroczny marsz to nie tylko świętowanie i wspomnienie historycznych zmagań ruchu LGBT+, ale protest przeciwko obecnej polityce Orbana wymierzonej w gejów, lesbijki, osoby biseksualne, transpłciowe i queer. Marsz nastąpił po kontrowersyjnej ustawie przyjętej przez węgierski parlament w czerwcu zakazującej wyświetlania nieletnim treści przedstawiających homoseksualizm lub zmianę płci. (SD)
 • Brazylia: W ponad 400 miastach odbyły się protesty przeciwko prezydentowi Jairowi Bolsonaro. Protestujący domagali się jego ustąpienia – duża część obywateli uważa, że odpowiada on za “narodową katastrofę” wywołaną pandemią COVID-19. Demonstrujący mają prezydentowi za złe to, że w pierwszej kolejności zabiegał on o ratowanie gospodarki, a nie ludzkiego zdrowia – konsekwentnie przeciwstawiał się m.in. wprowadzaniu lockdownów, co doprowadziło do tego, że Brazylia znalazła się na drugim miejscu na świecie pod względem liczby zgonów z powodu pandemii. Zanotowano także ogromny wzrost bezrobocia – obecnie prawie 15 mln Brazylijczyków pozostaje bez zatrudnienia. (KW).

Belgia kończy dziś 190 (191) lat. Dwusetnych urodzin może nie doczekać

Przez ponad 190 lat od powstania państwa Belgowie musieli ćwiczyć się w trudnej sztuce kompromisu.

Ben&Jerry's kończy ze sprzedażą lodów na terenie żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu

Producent lodów twierdzi, że obecność marki na tych terenach jest legitymizacją działań Izraela na okupowanych terytoriach.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.