Węgry: Zakaz „promocji homoseksualizmu” w reklamach i szkołach / Europa i świat w skrócie

Orban, Węgry, Weber, Europejska Partia Ludowa, Tusk, centroprawica, praworządność, Parlament Europejski

Viktor Orban / Zdjęcie: Facebook @orbanviktor

Po przegłosowaniu przepisów w węgierskich szkołach zabroniona zostanie „promocja zmiany płci oraz homoseksualizmu” | Czystka w Polska Press nabrała tempa, zwraca uwagę Międzynarodowy Instytut Prasy |

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 239 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 47 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w Brazylii – 86,1 tys., w Indiach – 84,6 tys., w Kolumbii – 29,5 tys., w Argentynie – 26,9 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 176,1 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 3,8 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 159,6 mln.

 • Szwajcaria: Obywatele zagłosują w referendum decydującym o tym, czy kraj stanie się drugim na świecie, który zrezygnuje ze stosowania syntetycznych pestycydów. Zwolennicy takiego rozwiązania mówią o alarmującym poziomie pestycydów w wodzie oraz szkodach dla roślin zwierząt i owadów. Jednocześnie, rolnicy zwracają uwagę na to, że zakaz stosowania pestycydów wyprowadzi wielu z nich z rynku. Podobny zakaz został nałożony przez Bhutan w 2013.
 • Wielka Brytania: Tysiące osób protestowały w sobotę (12 czerwca) przed centrum medialnym obsługującym szczyt G7. Protest zorganizowany został m.in. przez ruch Extinction Rebelion, zajmujący się nagłaśnianiem zmian klimatu. Zebrani domagali się od przywódców podjęcia zdecydowanych działań w tej kwestii, pojawiały się również hasła dotyczące łamania praw człowieka w Birmie oraz Kaszmirze, a także wojny w Tigraju. (KW).
 • Rosja: Prezydent Władimir Putin w wywiadzie dla NBC News przed spotkaniem z prezydentem USA Joe Bidenem powiedział, że stosunki amerykańsko-rosyjskie znajdują się w najniższym punkcie od lat. Obaj przywódcy spotkają się w Genewie w środę (16 czerwca). Putin w wywiadzie pochwalił byłego prezydenta Donalda Trumpa, opisując go jako „niezwykle utalentowaną osobę”, dodając, że Biden jako polityk „radykalnie różni się” od swojego poprzednika. (MKo)
 • Afganistan: Co najmniej siedem osób zginęło, a sześć zostało rannych w sobotę (12 czerwca) podczas dwóch atakach bombowych na minibusy z zachodniej części stolicy Afganistanu, Kabulu – poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych. Do ataków doszło ok. 14:50 czasu miejscowego (12:20 czasu polskiego) na tej samej ulicy, w miejscach odległych od siebie o 2 km. Wybuchy miały miejsce w dzielnicy, gdzie podobne ataki na autobusy na początku tego miesiąca zabiły 12 cywilów.  Do przeprowadzenia zamachów nie przyznała się na razie żadna organizacja. (MKo)
 • Wielka Brytania: Po raz drugi z rzędu z powodu pandemii koronawirusa tradycyjna parada wojskowa z okazji urodzin brytyjskiej królowej Elżbiety II odbyła się w sobotę (12 czerwca) nie w centrum Londynu, ale na dziedzińcu zamku w Windsorze. W tegorocznej imprezie wzięło udział 274 żołnierzy. Królowej towarzyszył jej kuzyn, książę Kentu Edward, który pełnił role dowódcy Szkockich Gwardzistów. Elżbieta II urodziła się w kwietniu 1926 r., ale oficjalne obchody urodzin – z powodu pogody – odbywają się w drugą sobotę czerwca. (MKo)
 • Prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował w sobotę (12 czerwca) reset w stosunkach z Wielką Brytanią, o ile premier Boris Johnson będzie popierał podpisaną z Unią Europejską umowę brexitową. (PNa)
 • Węgry: W najbliższy wtorek (15 czerwca) w parlamencie ma zostać przegłosowany projekt ustawy dotyczący „zakazu promocji homoseksualizmu” w reklamach i szkołach. W czwartek (10 czerwca) posłowie z komisji legislacyjnej uchwalili poprawki. Po wejściu przepisów w życie zabroniona zostanie w szkołach „promocja zmiany płci oraz homoseksualizmu”. Nauczyciele zostaną zobligowani do mówienia o seksualności w oparciu o ducha konstytucji (w której jest zapis, że „małżeństwo to związek mężczyzny oraz kobiety”), jak i o „chrześcijańską kulturę kraju”. Zmiany przewidują m.in. możliwość prowadzenia zajęć z wychowania seksualnego tylko dla tych organizacji pozarządowych, które znajdą się w specjalnym rejestrze ustalonym przez władze. Kary finansowe mają być również nakładane na stacje telewizyjne, które wyemitują na swoich antenach treści, „promujące homoseksualizm” lub „zmianę płci”. (MK)
 • Polska: „W ostatnim miesiącu czystka w kierownictwach regionalnych gazet należących do Polska Press nabrała tempa. To zmiany związane z kontrowersyjnym przejęciem wydawnictwa przez państwowego giganta naftowego PKN Orlen”, pisze Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI). Jak zauważa organizacja zwolnionych dziennikarzy i redaktorów naczelnych zastąpiono „przez licznych dziennikarzy pochodzących z kontrolowanej przez państwo telewizji publicznej Telewizji Polskiej i innych prorządowych mediów. Spotęgowało to obawy, że w Polsce trwa obecnie przejmowanie mediów regionalnych na wzór węgierski”. (MK)
 • Reprezentacja Ukrainy jednak zagra na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w strojach z hasłem „Chwała Ukrainie! Chwała Bohaterom!”. Wcześniej UEFA, na wniosek Rosji, zażądała usunięcia części hasła z koszulki, uznając je za polityczny manifest. Ostatecznie jednak ukraińska federacja piłkarska zdecydowała, że hasła – które od 2018 r. są oficjalnym zawołanem ukraińskich wojska i policji – nie znikną z wewnętrznej części koszulek piłkarskich, na których je wyhaftowano. UEFA na razie się do tego nie odniosła. (AW)
 • Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oświadczył otwierając szczyt państw grupy G7, że jest on szansą na wyciągnięcie wniosków z pandemii koronawirusa i zapewnienie, że błędy popełnione w jej trakcie nie zostaną powtórzone. „Uważam, że to spotkanie jest naprawdę potrzebne, ponieważ musimy wyciągnąć wnioski z tej pandemii. Musimy upewnić się, że nie powtórzymy niektórych błędów, które popełniliśmy w ciągu ostatnich mniej więcej 18 miesięcy i że zrobimy to, co jest potrzebne, aby umożliwić naszym gospodarkom odbudowę” – powiedział Johnson, którego kraj sprawuje w tym roku przewodnictwo w G7. (AW)
 • Wielka Brytania: Pierwsza dama USA Jill Biden i księżna Cambridge Katarzyna spotkały się w piątek (11 czerwca) i wspólnie odwiedziły szkołę w Kornwalii, znajdującą się w pobliżu lokalizacji szczytu G7. (PNa)
 • Hongkong: W piątek (11 czerwca) lokalny rząd uchwalił nowe wytyczne, które pozwalają władzom cenzurować filmy. Podano, że „od piątku wejdą w życie zmiany, które dają cenzorowi prawo do zakazywania przepuszczania do społeczeństwa filmów postrzeganych jako promujące lub gloryfikujące działania, które mogą zagrażać bezpieczeństwu narodowemu”. (PNa)
 • Wielka Brytania: Władze Walii potwierdziły dwa przypadki małpiej ospy. Jak na razie potwierdzono jedynie, że zarażeni pochodzą z jednego gospodarstwa domowego i zarazili się po nielegalnym wyjeździe za granicę. Eksperci oceniają jednak, że rozprzestrzenienie się choroby i potencjalne ryzyko choroby są niskie. (KW).
 • Rosja: Premier Michaił Miszustin podpisał dekret o wygaśnięciu memorandum o „otwartych terenach”. Zostało ono zawarte w Waszyngtonie w 1992 roku. Na jego podstawie, dyplomaci amerykańscy mogli swobodnie podróżować po Rosji, a rosyjscy – po Stanach Zjednoczonych. Zerwanie memorandum jest reakcją na amerykańskie sankcje. (KW).
 • Polska: Polak został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod zarzutem szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu. Został zidentyfikowany jako Janusz N. „Na zlecenie osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu próbował nawiązać kontakt z polskimi oraz zagranicznymi politykami, w tym z pracującymi w Parlamencie Europejskim”, wyjaśnił dział prasowy Prokuratury Krajowej. „Jego działania były częścią rosyjskiej akcji propagandowo-dezinformacyjnej mającej na celu podważenie pozycji Polski w UE i na arenie międzynarodowej”, napisali prokuratorzy w oświadczeniu. Jak przekazała prokuratura, zabezpieczono pieniądze o równowartości ponad 300 tys. zł oraz dużą liczbę nośników danych. Mężczyzna został aresztowany 31 maja. (MKo)
 • Meksyk/Stany Zjednoczone: Według statystyk opublikowanych przez Customs and Border Protection (CBP), w maju na granicy amerykańsko-meksykańskiej zatrzymano 180 034 osób, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu ze 178 622 osobami w poprzednim miesiącu. To najwyższa liczba od 20 lat. Jak wynika z danych, liczba dzieci podróżujących samotnie spadła do 10 765 w maju z 13 940 w kwietniu. Wykazano znaczny spadek w tej kwestii w porównaniu z rekordową liczbą 18 951 w marcu br. (MKo)
 • Polska: Dziś (11 czerwca) zgromadzenie ogólne Wiosny ma podjąć decyzję o samorozwiązaniu partii, przekazał PAP sekretarz generalny Wiosny Krzysztof Gawkowski. To element powstania Nowej Lewicy, czyli połączenia SLD i Wiosny. Sprawa ta sięga 2019 r., kiedy po wyborach parlamentarnych partie zdecydowały oo zjednoczeniu. W połowie marca liderzy oby partii – Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty – poinformowali, że Sąd Okręgowy w Warszawie doręczył postanowienie dotyczące Nowej Lewicy „ze stwierdzeniem prawomocności”. (MKo)
 • Etiopia: Według analizy przeprowadzonej przez Organizację Narodów Zjednoczonych, ponad 350 tys. ludzi w regionie Tigraj cierpi z powodu głodu, a miliony są nim zagrożone. Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFP), Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz UNICEF wezwały do podjęcia pilnych działań w celu rozwiązania kryzysu. (MKo)
 • Francja: 28-letni mężczyzna, który we wtorek (8 czerwca) spoliczkował prezydenta Francji Emmanuela Macrona, w czwartek (10 czerwca) został skazany na 18 miesięcy więzienia, w tym 14 w zawieszeniu. Sprawca został również pozbawiony praw publicznych na trzy lata oraz przez pięć lat nie będzie mógł posiadać broni. (MKo)
 • Parlament Europejski w czwartek (10 czerwca) wezwał UE do ukarania osób zaangażowanych w zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair oraz w zatrzymaniu podróżującego na pokładzie białoruskiego dziennikarza Ramana Pratasiewicza. W rezolucji przyjętej 626 głosami „za”, przy 16 „przeciw” i 36 wstrzymujących się, posłowie zdecydowanie potępiają porwanie samolotu jako akt „terroryzmu państwowego” oraz wzywają do natychmiastowego bezwarunkowego uwolnienia Pratasiewicza i jego partnerki Sofii Sapiegi. Zdaniem PE państwa unijne musza pilnie przystąpić do wprowadzenia kolejnego pakietu sankcji przeciwko tym, którzy uczestniczyli w zeszłorocznych fałszerstwach wyborczych i wynikających z nich naruszeniach praw człowieka na Białorusi. Więcej TUTAJ. (MKo)
 • Francja: Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział redukcję francuskiej obecności wojskowej w regionie Sahelu w Afryce. Szczegóły wycofywania sił mają zostać ogłoszone jeszcze w czerwcu. Będzie to mapa drogowa dla zakończenia prowadzonej w Afryce Subsaharyjskiej operacji „Barkhane”. „Francja jest zaangażowana w Sahelu od ponad ośmiu lat. Wielu naszych żołnierzy poległo, myślę o ich rodzinach” – oświadczył szef francuskiego państwa. (AW)
 • Wielka Brytania: Stosunki z USA mają ogromne strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa świata – oświadczył brytyjski premier Boris Johnson po spotkaniu z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem. „Rozmowy były wspaniałe, trwały długo, poruszyliśmy ogromny zakres tematów. Wspaniale jest słuchać administracji Bidena, bo tak wiele chcą zrobić razem z nami, od bezpieczeństwa, NATO, po zmiany klimatyczne. I to jest fantastyczne, to jest powiew świeżego powietrza” – powiedział Johnson. Obaj przywódcy podpisali też „nową Kartę Atlantycką”, w której zobowiązali się do wzmocnionej współpracy pomiędzy obydwoma krajami w celu budowy bardziej pokojowego i bardziej dostatniego świata. (AW)
 • Polska ma miesiąc, by odpowiedzieć na list Komisji Europejskiej z prośbą o wycofanie wniosku polskiego premiera z Trybunału Konstytucyjnego, przekazał cytowany przez PAP rzecznik Komisji Christian Wigand na dzisiejszej (10 czerwca) konferencji prasowej w Brukseli. List, jaki unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders napisał do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego, został skierowany również do wiadomości ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Dotyczy wniosku skierowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego w dniu 29 marca 2021 r. oraz „obaw, jakie budzi ten wniosek w odniesieniu do zasady lojalnej współpracy i praworządności”. (…) Kwestionuje on fundamentalne zasady prawa UE, a szczególnie prymat prawa UE”, podkreślił Wigand. We wniosku do TK sformułowanym po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego, premier zwrócił się o zbadanie zgodności z polską konstytucją trzech przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Zarzuty w nim zawarte sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich. (MK)
 • Parlament Europejski przyjął dziś (10 czerwca) rezolucję w sprawie mechanizmu warunkowości. Skrytykował w niej Komisję Europejską za to, że nie uruchomiła procedury określonej w rozporządzeniu w sprawie warunkowości w „najbardziej oczywistych przypadkach naruszeń praworządności w UE”. (MK)
 • Grecja: Tysiące osób wzięło udział w czwartkowym (10 czerwca) proteście w Atenach przeciwko rządowym planom zmiany prawa pracy, które zdaniem związków podważy prawa pracownicze i pozwoli firmom na wydłużenie godzin pracy tylnymi drzwiami. Tego samego dnia w Grecji trwa strajk generalny, do którego przyłączył się m.in. nadawca publiczny ERT, zamierzając zaprzestać działania od czwartkowego popołudnia na 24 godziny. (PNa)
 • Nikaragua: Policja aresztowała dwoje kolejnych liderów opozycji uważanych za potencjalnych rywali prezydenta Daniela Ortegi w nadchodzących wyborach, które odbędą się w listopadzie. W ciągu niespełna tygodnia aresztowano co najmniej pięcioro opozycyjnych liderów, a każdy dzień przynosi informacje o dalszych zatrzymaniach i aresztowaniach. (PNa)
 • Argentyna: Prezydent Alberto Fernandez wywołał burzę na Twitterze i regionalną debatę z powodu jego wypowiedzi podczas wspólnej konferencji z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem. Fernandez mając na celu podkreślenie więzi południowoamerykańskiego kraju z Europą i odnosząc się do wielu migrantów europejskiego pochodzenia w Argentynie, powiedział, że „Meksykanie przybyli z Indian, Brazylijczycy przybyli z dżungli, ale my, Argentyńczycy, przybyliśmy ze statków. A to były statki, które dotarły tutaj z Europy”. Stwierdzenie prezydenta wywołało falę negatywnych komentarzy, szczególnie w Brazylii. Fernandez przeprosił później za wypowiedź i powiedział, że różnorodność jego kraju jest powodem do dumy. (PNa)
 • Salwador: Parlamentarzyści przegłosowali ustawę, która ustanowiła kryptowalutę bitcoin jedną z oficjalnych form płatniczych w Salwadorze. Tym samym, stał się on pierwszym krajem, który wprowadził owe rozwiązanie. Prezydent, Nayib Bukele za pośrednictwem Twittera uznał tę ustawę za „historyczną”. Spotkała się jednak ona z krytyką opozycji, która uważa, że proces legislacyjny w tej sprawie przebiegł za szybko. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ. (KW).
 • KE: Rozpoczęło się postępowanie przeciwko Węgrom za nieprzestrzeganie unijnych przepisów telekomunikacyjnych. Ma to związek z ograniczeniem działalności ostatniego niezależnego od rządu radia działającego w kraju, Klubradia. Zdaniem Komisji Europejskiej, odmowa przedłużenia praw rozgłośni radiowej „naruszała prawo UE”. (KW).

Wybory do Bundestagu zmienią Niemcy i Europę? "Ich wynik będzie miał znaczny wpływ na politykę UE"

Jesienne wybory do Bundestagu przełamią mit stabilności i przewidywalności niemieckiej polityki?

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.