Walki w Donbasie trwają, ale wymiana jeńców bliska?

Donbas, źródło: https://www.youreporter.it

Donbas, źródło: http://www.youreporter.it/foto_Deterioration_of_an_ecological_situation_on_Donbas?refresh_ce-cp

Wysocy rangą przedstawiciele prezydentów Rosji i Ukrainy spotkali się w Mińsku w sprawie dalszej wymiany jeńców oraz kontynuacji rozmów na szczycie w tzw. formacie normandzkim. Tymczasem w Donbasie wciąż trwają walki i giną ludzie.

 

Wojna na wschodzie Ukrainy  trwa już sześć lat, a śmierć poniosło tam ponad 13 tys. osób.

Kolejny etap wymiany jeńców jeszcze w tym miesiącu?

Wymiana więźniów i rozmowy w formacie normandzkim były tematem spotkania szefa biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrija Jermaka i zastępcy administracji prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrija Kozaka – poinformowała administracja ukraińskiego prezydenta. Rozmowa polityków odbyła się w Mińsku.

Andrij Jermak to niedawno mianowany szef biura ukraińskiego prezydenta odpowiedzialny m.in. za kontakty z Rosją, a Dmitrij Kozak również od niedawna odpowiada w administracji Władimira Putina za kontakty z Ukrainą. W oświadczeniu poinformowano, że politycy rozmawiali o wymianie więźniów w tzw. formacie „wszyscy na wszystkich”, a Jermak zapowiedział, że chciałby taką wymianę przeprowadzić jeszcze w marcu.

Ukraina: Wymiana jeńców w Donbasie

Procedura wymiany jeńców pomiędzy władzami w Kijowie, a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy zakończyła się w niedzielę (29 grudnia) wczesnym popołudniem. Wymieniono 76 Ukraińców za 124 separatystów.

 

Wymianę jeńców między stronami konfliktu na wschodzie Ukrainy uzgodniono 9 grudnia podczas spotkania tzw. …

Konieczna kontynuacja rozmów

Przedstawiciele prezydentów Ukrainy i Rosji zwrócili też uwagę na potrzebę dalszych rozmów ws. pełnego wykonania ustaleń ze spotkania normandzkiej czwórki w grudniu zeszłego roku. Przywódcy Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji ustalili wtedy w Paryżu m.in., że do końca roku strony wymienią część rosyjskich jeńców przetrzymywanych na Ukrainie i część Ukraińców więzionych przez prorosyjskich separatystów. Ten punkt porozumienia udało się zrealizować, jednak większości paryskich ustaleń dotychczas nie wcielono w życie, np. wstrzymania ognia czy wycofania sił z kolejnych odcinków linii frontu.

Wcześniej prezydent Zełenski oświadczył, że dokłada wszelkich starań by kolejne spotkanie z przywódcami Rosji, Francji i Niemiec, odbyło się jeszcze przed końcem kwietnia. Jednak wkrótce po tym minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko nie wykluczył, że szczyt w formacie normandzkim odbędzie się później.

Paryski remis

Szczyt normandzkiej czwórki ws. konfliktu w Donbasie nie przyniósł zwycięstwa żadnej ze stron, ale oceniany jest jako mały krok w dobrą stronę. Teraz mają trwać rozmowy przygotowawcze na niższym szczeblu, a przywódcy czterech państw spotkają się ponownie za cztery miesiące.

Zełenski domaga się zwrotu Krymu

“Powrót Krymu na Ukrainę to nie tylko mój cel jako prezydenta ani moje nastawienie jako obywatela” – napisał Zełenski w zeszłym tygodniu na twitterze. “To nie tylko nasze wspólne marzenie. To gwarancja globalnego bezpieczeństwa. To przywrócenie wiary. Wiary w prawo międzynarodowe i sprawiedliwość” –   podkreślił w środę (26 lutego).

Surkow: Ukraina nigdy nie odzyska nawet Donbasu

Tymczasem były doradca rosyjskiego prezydenta oświadczył następnego dnia, że Ukraina nigdy nie odzyska nawet Donbasu. “Władze Ukrainy nigdy nie odzyskają kontroli nad opanowanymi przez separatystów terenami na wschodzie kraju” – oświadczył Władisław Surkow. Stwierdził przy tym, że “Donbas nie zasługuje na takie upokorzenie”, a “ Ukraina nie zasługuje na taki zaszczyt”. Cytowany w mediach za jednym z rosyjskich portali Surkow, który  jeszcze do niedawna był jednym ze strategów rosyjskiej polityki wobec Ukrainy, nazwał też przywódców zbuntowanych republik „prawdziwymi wojownikami” i „prawdziwymi bohaterami”.

Media zwracają jednak uwagę, że kilka dni wcześniej Kreml poinformował o odwołaniu go z funkcji doradcy prezydenta. Tymczasem Surkow utrzymuje, że sam zrezygnował ze stanowiska ze względu na zmianę kursu Moskwy wobec Kijowa. Natomiast przywoływany w mediach rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow, pytany o słowa Surkowa, nie potwierdził, by polityka Kremla wobec Ukrainy się zmieniła.

Ukraina: Trudne decyzje prezydenta Zełenskiego

Wczorajsza zgoda prezydenta Ukrainy na tzw. formułę Steinmeiera – oznaczająca akceptację przeprowadzenia wyborów w Donbasie – oceniana jest jako ustępstwo Wołodymyra Zełenskiego wobec żądań rosyjskich. Jednak to zdecydowanie bardziej skomplikowana gra interesów – przekonuje Krzysztof Nieczypor specjalista ds. Ukrainy z …

W Donbasie wciąż trwają walki

Jeden ukraiński żołnierz zginął, a czterej inni zostali ranni, gdy  pocisk przeciwpancerny trafił wczoraj w wojskową ciężarówkę z żywnością dla ukraińskich żołnierzy rozlokowanych w obwodzie ługańskim – podała ukraińska agencja UNIAN powołując się na centrum prasowe Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Wszyscy ranni ukraińscy żołnierze zostali natychmiast przewiezieni do szpitali i objęci wykwalifikowaną opieką medyczną” – zapewniono na Facebooku zwracając uwagę, trafienie ukraińskiego pojazdu z odległości około trzech i pół kilometra wymaga wyszkolenia dobrze przygotowanego rosyjskiego żołnierza, a nie sprawności cywila po krótkim szkoleniu.

Według informacji UNIAN również w sobotę (29 lutego) w Donbasie nie było spokojnie. Prorosyjscy separatyści przeprowadzili tam bowiem 19 ataków, w wyniku których dwóch ukraińskich żołnierzy zostało rannych, a kolejny doznał lżejszych obrażeń.

Kolejne wznowienie walk na Ukrainie

Jeden ukraiński żołnierz zginął, trzech zostało rannych, a dwóch kontuzjowanych w wyniku ataku prorosyjskich separatystów na ukraińskie pozycje w obwodzie ługańskim – przekazał szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy Rusłan Chomczak. Prezydent Zełenski zapewnił jednak, że Ukraina zbliża się do zakończenia wojny.

Wojna w Donbasie

Konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tego samego roku roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe: doniecką i ługańską.

W wyniku walk zginęło tam dotychczas ponad 13 tys. osób, mimo kolejnych porozumień o zawieszeniu broni (zwykle bardzo szybko były łamane). Wcześniej, w lutym, doszło do aneksji Krymu, który Władimir Putin swoim dekretem bezprawnie przyłączył do Rosji. Ukraina i jej sojusznicy z NATO oskarżają Moskwę o wspieranie separatystów poprzez wysyłanie do Donbasu żołnierzy i broni ciężkiej. Jednak strona rosyjska konsekwentnie temu zaprzecza.

Josep Borrell o UE i NATO: "Jedynie razem będziemy silniejsi"

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie ministrów obrony państw NATO, w którym uczestniczył także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Hiszpan stwierdził, że Unia Europejska musi „rozwijać swoje zdolności obronne, współpracując w tym zakresie z NATO”.

 

 

W ubiegłym tygodniu (12-13 lutego) odbyło …