W pożarze rosyjskiego okrętu podwodnego zginęło 14 osób

Okręt podwodny, fot. Christopher Jensen [Flickr]

Okręt podwodny, fot. Christopher Jensen [Flickr]

14 członków załogi zginęło w pożarze na specjalnym rosyjskim atomowym okręcie podwodnym – oficjalnie jednostce badawczej, nieoficjalne – atomowym okręcie do zadań dywersyjnych.

 

We wtorek w lakonicznym komunikacie rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło doniesienia o katastrofie na jednym z rosyjskich okrętów podwodnych.

„1 lipca na rosyjskich wodach terytorialnych na głębokowodnym aparacie naukowo-badawczym przeznaczonym do badania środowiska naturalnego i dna Oceanu Światowego w interesach Floty Wojennej Federacji Rosyjskiej wybuchł pożar w trakcie prowadzenia badań batymetrycznych” – napisano w komunikacie. Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło też, że w katastrofie zginęło 14 marynarzy. Pożar został ugaszony, a apart znajduje się w bazie rosyjskiej floty w Siewieromorsku nad Morzem Barentsa.

O katastrofie pierwszy raz napisano na portalu internetowym Siewieromorsk Life. Kilka godzin później dostęp do tej informacji został zablokowany.

Supertajny okręt

Według portalu RBK do katastrofy doszło na specjalnej jednostce o napędzie atomowym AS-12 nazywanej popularnie „Łoszarik”. Jest ona wyposażona w manipulatory, urządzenia do oczyszczania dna morza oraz wysięgnik z kamerami.

Jednostka ta należy do zarządu badań głębokowodnych rosyjskiego ministerstwa obrony i oficjalnie ma się zajmować badaniami dna morza. Jednak według ocen Pentagonu AS-12 zaprojektowano do działań dywersyjnych. W razie zagrożenia wojną jednostka ta mogłaby niszczyć podmorską infrastrukturę, a zwłaszcza podmorskie kable telekomunikacyjne, wywołując chaos w światowej sieci internetu. Obecnie globalne działanie internetu jest uzależnione właśnie od przesyłu danych kablami ułożonymi na dnie oceanów.

Budowę jednostki AS-12 rozpoczęto w 1988 r., w ostatnich latach istnienia Związku Sowieckiego. Po jego rozpadzie budowę wstrzymano, bo Rosji zabrakło pieniędzy na „Łoszarika”. Prace wznowiono dopiero za pierwszej kadencji prezydenckiej Władimira Putina i AS-12 zwodowano w 2003 r.

O skali utajnienia tego okrętu świadczy to, że dotychczas praktycznie nie publikowano jego zdjęć.