Vučić chce gwarancji wejścia Serbii do UE w 2025 roku

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Źródło: Komisja Europejska

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Źródło: Komisja Europejska

Prezydent Serbii chciałby, aby częścią ewentualnego porozumienia z Kosowem była gwarancja przyjęcia jego kraju do Unii Europejskiej w 2025 roku.

 

,,Jeśli osiągniemy porozumienie Serbia potrzebowałby dostać klarowny sygnał, że stanie się państwem członkowskim organizacji w 2025 roku” – powiedział prezydent Serbii w wywiadzie dla agencji Reutera.

Na mocy Porozumienia Brukselskiego zawartego w roku 2013 Serbia i Kosowo, czyli była prowincja serbska,zobowiązały się rozpocząć dialog, którego celem jest normalizacja relacji i rozwiązanie wszystkich spornych kwestii. Jednak do tej pory dialog prowadzony pod nadzorem Unii Europejskiej nie przyniósł dużych postępów.

Odwołane spotkanie

25 sierpnia prezydenci Aleksandar Vučić i Hashim Thaci dość niespodziewanie ogłosili plany wymiany terytorialnej między Kosowem i Serbią, która miałaby ostatecznie doprowadzić do poprawy ich wzajemnych stosunków. Według propozycji Belgradu i Prisztiny, Serbia przejęłaby kontrolę nad północnym skrawkiem Kosowa zamieszkaną w znacznej większości przez Serbów, a Kosowo południowe tereny Serbii zamieszkane głównie przez Albańczyków.

Sekretarz Obrony USA odwiedzi Macedonię zaniepokojony rosyjskimi planami

Sekretarz obrony USA James Mattis powiedział we wtorek (11 września), że odwiedzi Macedonię przed referendum w sprawie zmiany nazwy kraju, wyrażając jednocześnie zaniepokojenie podejrzeniami rosyjskiej ingerencji w referendum, którym Moskwa zaprzecza.
 

„Obawiam się tego rodzaju niegodziwości, który Rosja praktykowała od Estonii …

Jednak tydzień temu prezydent Serbii zmienił swoją narrację o 180 stopni. W trakcie wizyty na północy Kosowa wspomniał, że osiągnięcie porozumienia między Belgradem a Prisztiną może zająć 10, a nawet 20 lat, biorąc pod uwagę stopień rozbieżności interesów między stronami.

,,Uśmiecham się, gdy słyszę jak ludzie upraszczają kwestię i mówią, że porozumienie ogranicza się do wymiany na zasadzie, że ja ci dam trzy wioski a w zamian dostanę sześć”. Według prezydenta Serbii traktat musi mieć kompleksowy charakter i obejmować nie tylko relacje między Serbią a Kosowem, ale także zakończenie procesu integracyjnego do UE.

10 lat po ogłoszeniu niepodległości

Serbia straciła kontrolę nad Kosowem w 1999 roku wskutek nalotów wojsk NATO, których celem było powstrzymanie dokonywanego przez jednostki serbskie mordowania i wypędzania lokalnej ludności albańskiej podczas trwającego dwa lata powstania. W 2008 roku Kosowo ogłosiło niepodległość i zostało uznane przez ponad 100 państw, ale wśród tych, które go nie uznają, są oprócz Serbii między innymi Rosja i pięć państw UE.

Większość Serbów uważa Kosowo za kolebkę ich państwowości, a serbska konstytucja określa Kosowo jako integralną część kraju.