Von der Leyen wzywa do zacieśnienia współpracy z Afryką

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen i premier Etiopii Abiy Ahmed Ali, źródło: European Commision/European Union 2019, fot. Etienne Ansotte

Przewodnicząca Komisji Europejskiej w pierwszą swoją oficjalną podróż poza terytorium Unii Europejskiej udała się do Etiopii. Podkreślała wagę solidarności – zarówno tej europejsko-afrykańskiej, jak i wewnątrz afrykańskiej.

 

Ursula von der Leyen w etiopskiej stolicy Addis Abebie spotkała się z premierem Etiopii Abiyem Ahmedem Alim. „Nie mogło być lepszego miejsca na moją pierwszą podróż poza UE. Etiopia dała nadzieję całemu kontynentowi afrykańskiemu. Pokazała, że zawarcie pokoju z sąsiednimi krajami i poprawa dzięki temu losu własnych obywateli jest możliwa, zwłaszcza gdy odwaga przekuwana jest w konkretną wizję” – powiedziała przewodnicząca KE.

Dodała, że przybyła do Addis Abeby, aby „pokazać pełne wsparcie UE dla Etiopii i jej obywateli na obranej przez nich drodze.” W tym roku premier Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za jego działania na rzecz zakończenia wieloletniej wojny z sąsiednią Erytreą, która do 1993 r. była etiopską prowincją.

Komisja Geopolityczna: Globalne wyzwania przed drużyną Ursuli von der Leyen

Z miesięcznym opóźnieniem i w składzie 27 komisarzy – bez brytyjskiego delegata – nowa Komisja Europejska pod wodzą Ursuli von der Leyen rozpoczęła pracę 1 grudnia. Nowa przewodnicząca określiła ją mianem geopolitycznej. Co to znaczy?

 

Żyjemy w ciekawych czasach. Liberalna demokracja …

170 mln euro pomocy dla Etiopii

Unijne wsparcie dla Etiopii zostało wyrażone nie tylko w słowach. Komisarz ds. partnerstwa międzynarodowego Jutta Urpilainen podpisała z etiopskim ministrem finansów Ahmedem Shide umowę o uruchomieniu wartego 170 mln euro pakietu pomocowego dla wsparcia dalszej transformacji demokratycznej Etiopii oraz reform gospodarczych.

100 mln euro z tego funduszu ma zostać przeznaczonych na inwestycje w infrastrukturę i transport, aby „wspomóc konkurencyjność Etiopii i wzmocnić jej współpracę gospodarczą z sąsiednimi państwami.” Kolejne 50 mln euro ma wesprzeć reformę systemu opieki zdrowotnej, w tym redukcję nierówności społecznych poprzez poprawę dostępu do służby zdrowia w biedniejszych regionach kraju.

Po 10 mln euro zostanie zaś przeznaczonych na dwa inne cele – poprawę transparentności zaplanowanych na maj przyszłego roku wyborów parlamentarnych oraz „poprawę klimatu dla rozwoju przedsiębiorczości.”

Szczyt Unia Afrykańska – Unia Europejska przede wszystkim o migracji

Dwudniowe rozmowy europejskich i afrykańskich przywódców w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej zaplanowano jako wielką dyskusję o problemach dotyczących młodzieży. Na pierwszy plan szybko wysunęły się jednak kwestie migracji. Powodem było ujawnienie dramatycznej sytuacji afrykańskich migrantów, którzy w drodze do …

Etiopia wielkim beneficjentem współpracy z UE

Etiopia to jeden z największych beneficjentów unijnej pomocy rozwojowej nie tylko w Afryce, ale świecie. Tylko w latach 2014-2020 r. trafi tu w sumie 815 mln euro w bezpośrednich dotacjach. Dodatkowo Etiopia jest jednym z największych odbiorców pomocy w ramach unijnego Kryzysowego Funduszu Powierniczego dla Afryki (EUTF). Fundusz ten został powołany w 2015 r. w odpowiedzi na kryzys migracyjny, aby zwalczyć dzięki niemu przyczyny masowej nielegalnej migracji do Europy, wywołanej głównie niestabilnością i słabą sytuacją gospodarczą w Afryce. Etiopia otrzymała już w ramach EUTF ponad 271,5 mln euro.

Właśnie zwiększenie współpracy gospodarczej z Afryką i wzmocnienie tego kontynentu tak, aby zmniejszyć presję migracyjną dla Europy są jednymi z głównych celów polityki międzynarodowej KE pod wodzą von der Leyen. Szefowa Komisji mówiła o tym na spotkaniu z przewodniczącym Komisji Unii Afrykańskiej Czadyjczykiem Moussą Fakim Mahamatem. To właśnie w Addis Abebie mieści się siedziba Unii Afrykańskiej, która wzorowana jest na ideach Unii Europejskiej. Von der Leyen udała się na rozmowę z Mahamatem prosto z lotniska, jeszcze zanim spotkała się z premierem Etiopii.

„Tylko jedność sprawi, że w tym zmieniającym się świecie nasze kontynenty staną się mocniejsze. Unia Afrykańska jest partnerem, na którego zawsze mogłam liczyć. Afryka jest najbliższym i najbardziej naturalnym partnerem dla Europy. UE jest dla Afryki najważniejszym partnerem handlowym i głównym źródłem inwestycji oraz pomocy rozwojowej” – mówiła przewodnicząca KE, zanim wzięła honorowy udział w posiedzeniu Komisji Unii Afrykańskiej. Zastrzegła też, że „nie przywiozła żadnego wielkiego planu dla Afryki”, ale „chce wsłuchać się w trendy wpływające na rozwój tego kontynentu i poznać jego polityczne oraz gospodarcze priorytety”.

UE przekaże kolejne 50 mln euro na walkę z suszą w Rogu Afryki

Susza po raz kolejny poważnie uderzyła w państwa tzw. Rogu Afryki – Somalię, Etiopię, Kenię i Ugandę. Najtrudniejsza sytuacja panuje w dwóch pierwszych krajach, ale unijna pomoc trafi do wszystkich z nich. Zaplanowana kwota to 50 mln euro.
 

Za obecna suszę …

Polska zainteresowana współpracą z Etiopią

Etiopia, niegdyś przez wiele lat pustoszona przez dyktatorskie rządy, konflikty wewnętrzne i wywołane m.in. suszą klęski głodu, dziś jest jednym z dynamiczniej rozwijających się krajów w Afryce, ze wzrostem gospodarczym od dekady oscylującym między 8 a 11 proc. rocznie. Choć dalej nie jest wolna od politycznej niestabilności, radzi sobie coraz lepiej, a Addis Abeba staje się jedną z najważniejszych afrykańskich stolic.

Także Polska zacieśnia swoją współpracę z Etiopią. Spółka Ursus podpisała w 2013 r. warty 90 mln dolarów kontrakt na dostarczenie do tego kraju 3 tys. ciągników rolniczych, co miało się stać początkiem wielkiego powrotu polskiego producenta na afrykański rynek. Z kolei informatyczna spółka Asseco zdobyła w 2014 r. rządowy kontrakt na budowę systemu zarządzającego lokalnym rynkiem energii.

Etiopia może stać się bramą dla polskiego biznesu do Afryki, choć polsko-etiopska wymiana handlowa warta jest jedynie ok. 36 mln dolarów rocznie. Ale możliwości zwiększenia tej wymiany są duże. Stąd zainteresowanie także polskich polityków Etiopią. Prezydent Andrzej Duda odwiedził ten kraj w maju 2017 r. Nie tylko spotkał się wówczas z ówczesnym etiopskim prezydentem Mulatu Teshome Wirtu, ale obejrzał także montownię ciągników Ursusa w mieście Adama. Prezydent Wirtu (przestał urzędować październiku 2018 r.) był także w kwietniu ubiegłego roku w Warszawie.

Z kolei w lutym przyszłego roku do Polski przyjedzie 50 pierwszych pracowników z Etiopii w ramach pilotażowego programu agencji pracy Grupa Progres. To więcej niż dotąd wydawano rocznie w Polsce zezwoleń na pobyt stały dla obywateli Etiopii. W ramach tego pilotażu ma zostać sprawdzone to, czy etiopscy pracownicy mogą wypełnić luki na polskim rynku pracy oraz czy Polska okaże się dla nich miejscem atrakcyjnym zawodowo.

Zakazane diamenty z Zimbabwe trafiały do UE?

Raport pozarządowej organizacji śledczej Global Witness wskazuje, że polityczna i wojskowa elita omijała unijne sankcje.