Von der Leyen: „UE potrzebuje wiarygodnego potencjału militarnego”

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen / Zdjęcie via twitter @EUScienceInnov

Podczas wystąpienia w trakcie 50. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że UE przejmie inicjatywę w kwestii ochrony klimatu. Ursula von der Leyen dodała, że Unia powinna stać się bardziej asertywna na arenie międzynarodowej.

 

 

Wystąpienie podczas trwającego w Davos 50. Światowego Forum Ekonomicznego było Ursuli von der Leyen okazją do obrony strategii przyjętej przez nową Komisję Europejską. Szefowa unijnej egzekutywy podkreśliła słuszność obranej drogi – np. w kontekście sztandarowego programu nowej Komisji: Nowego Zielonego Ładu (NZŁ) – oraz zapowiedziała dalsze ruchy, jak wprowadzenie podatku od emisji dwutlenku węgla dla państw zanieczyszczających środowisko.

W przemowie von der Leyen nie zabrakło także odniesień do innych polityk UE, jak np. obronności. Niemka zasugerowała, że Wspólnota potrzebuje podnieść zdolności swojej siły militarnej, aby „lepiej reagować na światowe kryzysy”.

Ruszyło 50. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

3 tysiące uczestników ze 117 krajów świata, w tym 53 szefów państw lub rządów. W szwajcarskim kurorcie Davos rozpoczyna się 50. Światowe Forum Ekonomiczne (WEF). W tym roku dyskusje będą się ogniskować wokół zmian klimatycznych i wyzwań środowiskowych, nowych technologii …

Zielony Ład szansą na rozwój

Przewodnicząca KE przypomniała w Davos, że NZŁ jest projektem cywilizacyjnym, który nie tylko przekształci Wspólnotę w pierwszy neutralny dla klimatu kontynent na świecie, ale także będzie przez wiele lat stanowić impuls dla gospodarek poszczególnych państw. „Zielony Ład jest naszą długoterminową strategią wzrostu”, podkreśliła szefowa KE.

Komisja Europejska zaprezentowała w ubiegłym tygodniu szczegóły dotyczące Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) – części NZŁ przeznaczonej dla państw, które czeka największy wysiłek ekonomiczny w związku z transformacją energetyczną. Von der Leyen zapowiedziała, że „zrobi wszystko, co trzeba, by zmobilizować potrzebne środki na przekształcenie unijnej gospodarki”.

KE ujawniła pomysł na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji

Fundusz Sprawiedliwej Transfomracji to część szerszego planu tzw. Europejskiego Zielonego Ładu, czyli działań mających przestawić unijną gospodarkę na neutralność klimatyczną do 2050 r. Jednocześnie ma wspierać gospodarkę i stworzyć nowe miejsca pracy. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma zaś pomagać tym państwom, …

Podatek węglowy

Szefowa KE podkreśliła przy tym, że ochronie klimatu w UE muszą towarzyszyć podobne działania na innych kontynentach.

„Nie ma sensu jedynie ograniczać emisji gazów cieplarnianych w Europie, jeżeli zwiększymy import CO2 z zagranicy”, powiedziała w Davos von der Leyen.

W przypadku niepodjmowania żadnych działań przez Chiny i innych emitentów gazów cieplarnianych Unia ma wprowadzić podatek od emisji CO2 na import. Inicjatywa ta miałaby uderzyć w kraje, które nie przestrzegają np. paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r.

„To nie tylko kwestia klimatu; to także kwestia sprawiedliwości wobec naszych przedsiębiorstw i naszych pracowników. Będziemy ich chronić przed nieuczciwą konkurencją”, dodała szefowa Komisji.

Światowa prasa dużo miejsca poświęciła wystąpieniu von der Leyen w kontrze do przemawiającego dzień wcześniej prezydenta USA. Donald Trump dał do zrozumienia, że nie należy wierzyć tym, którzy wieszczą zagładę klimatyczną.

USA i Chiny złagodziły wojnę celną

W Waszyngtonie podpisano amerykańsko-chińską umowę handlową, która jest pierwszym etapem zakończenia wojny celnej między obydwoma krajami. USA obniżą część ceł na chińskie towary, a w zamian Chiny zwiększą import produktów amerykańskich.

 

Podpisane w Białym Domu porozumienie to dopiero częściowe zakończenie trwającego …

Większa asertywność

Podczas wystąpienia nie zabrakło także odniesień do niedawnej eskalacji napięcia między Iranem a USA – pierwszym poważnym konfliktem przed jakim stanęła nowa „geopolityczna Komisja”. Ursula von der Leyen została poddana krytyce za niewłaściwą reakcję na wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Niemka powiedziała w Davos, że Unia musi być bardziej asertywna w reagowaniu na wydarzenia na świecie. Niemniej jednak szefowa Komisji podkreśliła, że to długoterminowe inwestowanie w stabilność świata zapobiegnie podobnym, do bliskowschodniego, konfliktom w przyszłości.

Przewodnicząca KE broniła więc posiadania przez Unię „wiarygodnego potencjału militarnego”, na który mają się składać nie tylko dywizje wojskowe, ale także siła dyplomacji. Dopiero połączenie siły argumentów militarnych oraz sztuki umiejętnego prowadzenia polityki międzynarodowej ma – według von der Leyen – zapewnić ład i stabilność w najbliższym sąsiedztwie Europy oraz szerzej, na świecie.

Komisja Geopolityczna: Globalne wyzwania przed drużyną Ursuli von der Leyen

Z miesięcznym opóźnieniem i w składzie 27 komisarzy – bez brytyjskiego delegata – nowa Komisja Europejska pod wodzą Ursuli von der Leyen rozpoczęła pracę 1 grudnia. Nowa przewodnicząca określiła ją mianem geopolitycznej. Co to znaczy?
 

Żyjemy w ciekawych czasach. Liberalna demokracja …