USA zwiększają zaangażowanie w sprawie normalizacji stosunków Serbii i Kosowa

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić (źródło: Flickr/U.S. Secretary of Defense, fot. Glenn Fawcett, CC0 Public Domain)

Prezydenci Serbii i Kosowa optymistycznie oceniają efekty rozmów w Waszyngtonie z przedstawicielami amerykańskiego rządu. Administracja USA dąży do osiągnięcia porozumienia między oboma państwami.

 

Prezydenci Serbii Aleksandar Vuczić i Kosowa Hashim Thaçi odbyli 3 marca 2020 r. szereg spotkań z przedstawicielami amerykańskiego rządu w Waszyngtonie, aby kontynuować dialog mający doprowadzić do normalizacji stosunków między oboma krajami.

Szansa na normalizację relacji Kosowa z Serbią?

Nowy rząd Kosowa ogłosił tymczasowe zniesienie ceł importowych na serbskie produkty. Krok ten ma posłużyć normalizacji stosunków z Serbią. Jakie są warunki Kosowa?

 

 

Rząd premiera Albina Kurtiego poinformował, że 15 marca zniesie cła importowe na serbskie surowce. Natomiast 1 kwietnia tymczasowo znikną cła …

Potrzeba czasu i pracy

Obie strony kurtuazyjnie podkreśliły, że wiodącą rolę w procesie normalizacji stosunków odgrywają prezydent USA Donalda Trumpa oraz aktywne działanie specjalnego wysłannika ds. Serbii i Kosowa, Richarda Grenella w regionie Bałkanów.

Prezydent Vuczić powiedział, że spotkanie ma ogromne znaczenie dla interesów Serbii i dodał, że uważa, że ​​wyniki wizyty przyniosą owoce w przyszłości, niezależnie od tego, kto będzie rządził w Serbii w nadchodzących latach.

W wywiadzie udzielonym Foreign Policy prezydent Serbii podkreślił: „Musimy kontynuować dialog i wszystkie niezbędne próby znalezienia możliwego kompromisu. Jesteśmy w pełni zaangażowani w kontynuowanie współpracy w celu znalezienia możliwego rozwiązania, które nie będzie łatwo osiągalne”.

Premier Serbii: Współpraca z Kosowem zależy od rządu w Prisztinie

Po tym, jak w Kosowie po prawie 5 miesiącach od wyborów powstał rząd, premier Serbii Ana Brnabić ogłosiła, że Belgrad jest gotów kontynuować rozmowy z nowym premierem Albinem Kurtim.
 

W niedzielę (2 stycznia) dwie największe partie Kosowa osiągnęły porozumienie ws. utworzenia …

Pierwsi w Europie

Grenell, ktory jest ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Niemczech i zarazem specjalnym wysłannikiem administracji Donalda Trumpa, podkreślił z kolei, że cła nałożone na towary serbskie przez Kosowo muszą zostać całkowicie zniesione. Cła na serbskie produkty wprowadził w listopadzie poprzedni rząd Kosowa pod kierunkiem Ramusha Haradinaja. Prisztina argumentowała, że Serbia blokuje aspiracje Kosowa dołączenia do międzynarodowych organizacji. W 2018 r. Kosowo starało się bezskutecznie o członkostwo w Interpolu.

Vuczić był również na konferencji Amerykańsko-Izraelskiej Komisji Spraw Publicznych (AIPAC) w Waszyngtonie. Prezydent podkreślił, że  Serbia w 2016 r. stała się pierwszym krajem w Europie, który uchwalił prawo eliminujące konsekwencje konfiskaty mienia ofiar Holocaustu, które nie mają legalnych spadkobierców. Zgodnie z nim do tej pory wypłacono ponad 30 milionów euro gminom żydowskim w Belgradzie, Nowym Sadzie i Suboticy. Wkrótce przy biurze izby handlowej w Tel Awiwie zostanie otwarta serbska misja dyplomatyczna i gospodarcza.

Bułgaria chce dodatkowych unijnych funduszy na ochronę granic

Bułgarski rząd wystąpił o dodatkowe środki na ochronę granic. Prośba została złożona oficjalnie podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich w Brukseli. Tego typu wsparcie obiecano już Grecji.

 

O konieczności udzielenia Bułgarii dodatkowego wsparcia finansowego poinformował na spotkaniu w Brukseli bułgarski …

Niekończąca się historia

Trwający spór między Serbią a Kosowem nadal wzmaga napięcia w regionie. Unia Europejska i Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy na temat normalizacji stosunków dyplomatycznych, które zostały częściowo zerwane w listopadzie 2018 r. po nałożeniu przez Prisztinę 100 proc. taryf na serbskie towary i usługi.

Obecnie rząd premiera Albina Kurtiego poinformował, że 15 marca zniesie cła importowe na serbskie surowce. Natomiast 1 kwietnia tymczasowo znikną cła na wszystkie serbskie produkty. To propozycja, która ma na celu normalizację stosunków między tymi państwami. Kosowo oczekuje w zamian, że Serbia zakończy prowadzenia kampanii, która polega na namawianiu innych państw do wycofania uznania niepodległości tego kraju. Prisztina chce także usunięcia istniejących barier handlowych.

Serbia i Kosowo: Wizyta specjalnego wysłannika USA

Specjalny wysłannik USA ds. dialogu Belgrad-Prisztina Richard Grenell (który jest również amerykańskim ambasadorem w Niemczech) złożył wizytę w stolicach Serbii i Kosowa. Spotykał się z przedstawicielami władz i rozmawiał m.in. o wznowieniu połączenia lotniczego.

 

Specjalny wysłannik USA Richard Grenell najpierw odwiedził …