USA: Trump ogłasza zawieszenie sankcji wobec Turcji

Donald Trump w lipcu 2018 r., źródło: https://wyborcza.pl/7,75399,23790188,amerykanskie-media-wypowiadaja-wojne-trumpowi-dziennikarze.html

Donald Trump w lipcu 2018 r., źródło: http://wyborcza.pl/7,75399,23790188,amerykanskie-media-wypowiadaja-wojne-trumpowi-dziennikarze.html

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział zniesienie sankcji wobec Turcji, które nałożył na ten kraj po ofensywie w Syrii. Na tę decyzję wpłynęło zawieszenie broni i wtorkowy podział przygranicznej ziemi pomiędzy Turcję, Rosję i Syrię.

 

„Turecki rząd poinformował moją administrację, że wstrzymuje walkę i ofensywę w Syrii, co skutkuje trwałym zawieszeniem broni”, powiedział Donald Trump na środowej konferencji w Białym Domu.

Donald Trump cofa sankcje wobec Turcji

Agencja Reuters podkreśla, że prezydent USA polecił sekretarzowi skarbu Stevenowi Mnuchinowi znieść sankcje nałożone na Turcję, które były odpowiedzią na jej ruchy przeciwko Kurdom na północnym wschodzie Syrii. – Sankcje zostaną cofnięte, chyba że stanie się coś, z czego nie będziemy zadowoleni – dodał Trump.

Ofensywa Turcji rozpoczęła się po decyzji Trumpa o wycofaniu wojsk amerykańskich z północnej Syrii, do czego doszło na początku października. Od tego czasu Turcja wydzierała Kurdom tereny, na których stworzyli sobie autonomię. Do tej pory tureccy żołnierze i pomagające im syryjskie bojówki wyparły Kurdów z ok. 120-km pasa wzdłuż granicy. Jak szacuje syryjskie obserwatorium praw człowieka, w walkach o te tereny zginęło ok. pół tysiąca osób, w tym ponad 120 cywilów.

Podział kurdyjskiej autonomii

W ostatni czwartek Turcy ogłosili zawieszenie ofensywy. Zastrzegli, że dają kurdyjskim bojówkom pięć dni na całkowite wycofanie się z przygranicznych terenów. We wtorek Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin pogrzebali nadzieje Kurdów na zachowanie autonomii. Umówili się, że tureccy żołnierze zostaną na terenach, które udało im się do tej pory zająć. Do pozostałych części strefy, którą Ankara zamierzała odebrać Kurdom, wkroczą za to armia syryjska i jej rosyjscy sojusznicy.

Zdaniem Trumpa porozumienie turecko-rosyjskie oznacza, że zawieszenie broni w Syrii jest trwałe. A to z kolei powoduje, że USA mogą cofnąć sankcje nałożone na import towarów z Turcji.

Podczas środowego przemówienia w Białym Domu Trump zapowiedział także zmianę kursu polityki Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. „Ilu jeszcze Amerykanów musi umrzeć na Bliskim Wschodzie podczas konfliktów o podłożu religijnym i plemiennym?”, zastanawiał się Trump. „Zobowiązuję się do wyznaczenia innego kierunku, który poprowadzi do zwycięstwa Ameryki”.