USA oskarżają Iran o kłamstwo ws. tankowca

źródło: Twitter/John Bolton (@AmbJohnBolton)

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton zaprezentował zdjęcia satelitarne pokazujące tankowiec z irańską ropą naftową tuż obok wybrzeży Syrii. Statek ten w lipcu został zatrzymany przez władze Gibraltaru pod zarzutem łamania unijnych sankcji. Ostatecznie jednak jednostkę, mimo amerykańskiego sprzeciwu, wypuszczono.

 

John Bolton na Twitterze opublikował zdjęcia tankowca „Adrian Darya-1”. Widać na nich tę jednostkę około 3 kilometrów od portu w Tartusie w północno-zachodniej Syrii. Podobne zdjęcia wykonała też amerykańska firma Maxar Technologies. Choć nie ma informacji o tym, aby tankowiec wpłynął do Tartusu lub rozładował tam przewożoną ropę naftową, zdjęcia są dla Białego Domu dowodem, że „Adrian Darya-1” udał się do Syrii.

Bolton: Możemy rozmawiać, ale Iran musi przestać kłamać

Na początku lipca statek, który wówczas nazywał się „Grace-1”, zatrzymali na wniosek władz Gibraltaru brytyjscy komandosi. Pojawiły się bowiem poważne podejrzenia, że jednostka wiezie ropę naftową do syryjskiej rafinerii objętej unijnymi sankcjami. Jednak po kilku tygodniach (w połowie sierpnia), mimo sprzeciwu USA, Gibraltarczycy statek wypuścili, informując, że Iran przedstawił pisemne gwarancje, że ładunek nie trafi do Syrii.

Teraz jednak Waszyngton przekonuje, że Teheran okłamał władz Gibraltaru, a tankowiec udał się do Syrii. „Ktokolwiek mówił, że >>Adrian Darya-1<< nie zmierza do Syrii, przeczy faktom. Teheran za ważniejsze uznaje finansowanie morderczego reżimu Baszara Asada niż zapewnienie dobrobytu swojemu własnemu narodowi. Możemy rozmawiać, ale Iran nie uzyska żadnego złagodzenia sankcji, dopóki nie przestanie kłamać i siać terroru!” – napisał na Twitterze John Bolton.

Iran odmawia rozmów z USA na temat umowy nuklearnej

Prezydent Iranu odrzucił możliwość podjęcia dwustronnych rozmów z USA na temat przyszłości umowy nuklearnej. Propozycję taką wysunął niedawno prezydent Francji. Prezydent USA nie wykluczył natomiast możliwości spotkania ze swoim irańskim odpowiednikiem.
 

Pomysł zorganizowania dwustronnego spotkania między stroną amerykańską a irańską rzucił …

Tankowiec wyłączył transponder

Na pokładzie „Adrian Darya-1” znajduje się 2,1 mln baryłek ropy wartej ok. 130 mln dolarów. Ustalenie dokładnej lokalizacji statku jest mocno utrudnione, bowiem jego załoga jakiś czas po tym jak opuściła Gibraltar wyłączyła pokładowy transponder. Ostatni sygnał nadano w poniedziałek (2 września), gdy jednostka znajdowała się pomiędzy Cyprem a Syrią.

Władze Iranu zaprzeczają też, że składały wobec władz Gibraltaru jakiekolwiek deklaracji dotyczące tego, gdzie popłynie „Adrian Darya-1”. Teheran przekonuje, że zatrzymanie tankowca przez Brytyjczyków odbyło się nielegalnie, a gibraltarski sąd przychylił się do irańskiego odwołania. Iran zaprzecza jednocześnie, aby transport ropy miał trafić do ogarniętej wojną domową Syrii. Teheran nie chce jednak ujawnić kto jest docelowym odbiorcą tego ładunku, zasłaniając się „tajemnicą handlową”.

Gibraltar odrzucił wniosek USA, irański tankowiec jest wolny

Amerykański Departament Sprawiedliwości przesłał do władz Gibraltaru nakaz dalszego aresztowania tankowca „Grace 1”, który został na początku lipca zatrzymany przez brytyjskie wojsko. Zdaniem Londynu wiózł on irańską ropę naftową do Syrii, co było złamaniem unijnych sankcji. Sąd w Gibraltarze odrzucił …