USA oficjalnie poprosiły Niemcy o udział w misji w Cieśninie Ormuz

Amerykańskie okręty wojenne w Cieśninie Ormuz, źródło: Flickr/Official U.S. Navy Page, fot. Mass Communication Specialist 3rd Class Kenneth Abbate

Waszyngton oficjalnie zwrócił się do Berlina o pomoc w zabezpieczeniu transportu ropy naftowej przez Zatokę Perską. W Cieśninie Ormuz irańskie siły morskie zatrzymują bowiem tankowce należące do państw Zachodu. Wcześniej chęć uczestniczenia w takiej międzynarodowej misji wyraziły Wielka Brytania i Francja.

 

O tym, że USA zwróciły się do Niemiec z formalną prośbą, poinformowało biuro prasowe amerykańskiej ambasady w Berlinie. „Poprosiliśmy o pomoc w zabezpieczeniu Cieśniny Ormuz i zwalczaniu agresji Iranu, wraz z Francją i Wielką Brytanią. Niemiecki rząd jasno deklarował, że swoboda żeglugi musi być chroniona. Teraz trzeba odpowiedzieć na pytanie o to, przez kogo chroniona” – głosi komunikat.

CDU rozważa udział w misji

Paryż i Londyn zdecydowanie deklarują zaangażowanie się w międzynarodową misję morską. W Berlinie opinie są jednak podzielone. Bardziej przychylna wysłaniu statków Deutsche Marine w rejon Zatoki Perskiej jest centroprawicowa CDU. Kierująca tą partią i jednocześnie sprawująca funkcję minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer dotąd nie skomentowała oficjalnej prośby Waszyngtonu, ale gdy jeszcze tylko spekulowano o powołaniu międzynarodowej misji, stwierdziła, że wszelkie decyzje muszą być rozpatrywane „w bardzo konkretnym kontekście i biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności.”

„Możemy o tym porozmawiać, ale podejmiemy decyzję, gdy będziemy wiedzieć, co dokładnie jest planowane” – powiedziała Kramp-Karrenbauer. Natomiast bliski kanclerz Angeli Merkel poseł CDU Norbert Röttgen stwierdził, że „obowiązkiem moralnym Niemiec jest bronić swobody żeglugi, a jej utrzymanie jest jednym z warunków utrzymania niemieckiego dobrobytu.”

Wiedeń: Bez przełomu w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem

Wznowienie dialogu z Iranem w sprawie porozumienia nuklearnego jest jedynym znaczącym efektem niedzielnych rozmów sygnatariuszy ugody z 2015 r. Teheran zapowiada kontynuowanie wzbogacania uranu. Ostrzega ponadto państwa europejskie przed utrudnianiem transportu ropy naftowej przez cieśninę Ormuz.
 

 

Wiedeń jest miejscem, w którym …

SPD niechętna współpracy z USA

O ile jednak politycy niemieckiej centroprawicy wydają się być przychylni udziałowi w misji morskiej w Cieśninie Ormuz, o tyle przeciwni są temu koalicjanci z socjaldemokratycznej SPD. Nie chcą oni bowiem jasno opowiadać się po stronie USA i wywierać tak duży nacisk na Iran. Jeden z członków tymczasowego trzyosobowego kierownictwa SPD Rolf Mützenich stwierdził, że „byłoby to ogromne wzmocnienie ryzyka eskalacji konfliktu”.

„W naszym interesie jest to, żeby nasze zaangażowanie w tym regionie miało europejską twarz i żeby było jasne, że jako Europejczycy nie jesteśmy częścią żadnej amerykańskiej strategii maksymalnej presji wobec Iranu” – stwierdził natomiast rzecznik niemieckiego MSZ Christopher Burger. Na czele niemieckiej dyplomacji stoi polityk SPD Heiko Maas.

Wielka Brytania stworzy europejską misję morską w Cieśninie Ormuz?

Propozycję utworzenia europejskiej misji morskiej w Cieśninie Ormuz przedstawił w Izbie Gmin minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt. Ma ona związek z zatrzymaniem w tamtym regionie przez irańskie siły brytyjskiego tankowca. Według informacji Reutersa, zainteresowanie misją wyraziło już kilka …

Opozycja zdecydowanie przeciwna

Również lewica pozostająca w opozycji jest przeciwna przyłączaniu się Niemiec do organizowanej przez Amerykanów i Brytyjczyków misji w Zatoce Perskiej. „Dla niemieckiej misji wojskowej w Cieśninie Ormuz Międzynarodowy byłby konieczny mandat od Organizacji Narodów Zjednoczonych” – powiedział należący do Zielonych poseł komisji spraw zagranicznych w Bundestagu Jürgen Trittin. Natomiast współprzewodnicząca Zielonych Annalena Baerbock ostrzegła przed „eskalacją napięcia.”

Krytycznie o amerykańskim pomyśle wypowiedziała się też liderka Lewicy (Die Linke) Sahra Wagenknecht. Stwierdziła ona na Twitterze, że niemiecki rząd powinien „zdecydowanie odrzucić” prośbę USA. „Udział w tego typu tworzonej przez Amerykanów koalicji chętnych wiąże się z pogwałceniem międzynarodowego prawa. Lepiej, żeby niemieckich żołnierzy tam nie było” – napisała Wagenknecht.

Na razie nie wiadomo nawet, jak miałaby wyglądać ewentualna międzynarodowa misja morska w Zatoce Perskiej. Rozważane są m.in. scenariusze wysłania w ten rejon okrętów lub samolotów obserwacyjnych, które ostrzegałyby cywilne jednostki przed niebezpieczeństwem lub tworzenie konwojów złożonych z tankowców oraz okrętów wojennych.

Iran zatrzymuje brytyjski tankowiec, Londyn odpowie sankcjami?

Pływający pod brytyjską banderą tankowiec „Stena Impero” został zatrzymany w Cieśninie Ormuz przez irańskich komandosów. Teheran podał, że „jednostka złamała morskie przepisy”. Statek i 23-osobowa załoga znajdują się w porcie w Banda Abbas. W Londynie po raz drugi zbiera się …