USA: Przy umowie ws. Nord Stream 2 konsultowaliśmy się z Polską

USA, Antony Blinken, Ned Price, Departament Stanu

Sekretarz stanu USA Antony Blinken i rzecznik Departamentu Stanu Ned Price [Twitter] [@StateDeptSpox]

W procesie negocjacji z Niemcami ws. Nord Stream 2 amerykańska dyplomacja konsultowała się z Polską i Ukrainą, stwierdził rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Dodał, że rozmowy z Warszawą i Kijowem doprowadziły do zmiany części zapisów.

 

„W czasie całego tego procesu, zarówno my, jak i nasi niemieccy sojusznicy bardzo blisko konsultowaliśmy się z Ukrainą. Mieliśmy ponad tuzin konsultacji z Ukrainą w ciągu ostatnich tygodni. Konsultowaliśmy się z Polską, podobnie jak z innymi krajami, które mogłyby zostać pokrzywdzone przez ten projekt (Nord Stream 2 – red.)”, zapewnił Ned Price na czwartkowej (22 lipca) konferencji prasowej.

Oznajmił też, że wspomniane konsultacje wpłynęły na ostateczny kształt umowy między USA a Niemcami, krytykowanej zarówno w Kijowie, jak i w Warszawie.

Jest porozumienie USA i Niemiec ws. Nord Stream 2. Polska i Ukraina odrzucają układ Berlina z Waszyngtonem

Niemcy i USA zakończyły trwający od lat spór o gazociąg Nord Stream 2.

USA wciąż nie wykluczają sankcji w związku z Nord Stream 2?

Jak jednak zastrzegł Price, sam fakt wynegocjowania umowy nie oznacza, że Waszyngton na pewno nie zastosuje w przyszłości sankcji w związku z gazociągiem. Powiedział, że Amerykanie będą obserwować projekt i firmy w niego zaangażowane i w razie działalności podlegającej sankcjom stosownie reagować.

Jednocześnie bronił decyzji dyplomacji USA o rezygnacji z sankcji wobec spółki Nord Stream 2 AG i jej szefa Matthiasa Warniga. Wskazywał na stosunki z Berlinem i argumentował, że restrykcje uniemożliwiłyby osiągnięcie porozumienia w sprawie Nord Stream 2, co zaszkodziłoby również Ukrainie i Polsce.

„Bez odstąpienia od sankcji mielibyśmy (…) pęknięcie w relacjach z Niemcami, niewiele lub nic, by chronić naszych partnerów, w tym Ukrainę i Polskę oraz inne frontowe państwa NATO i UE przeciwko temu, więc byłby to najgorszy możliwy scenariusz na wszystkich frontach”, wyjaśnił rzecznik.

Tydzień w skrócie: Pożegnalny prezent Merkel dla Putina / "Pingdemia" / KE vs Polska i Węgry

Porozumienie w sprawie Nord Stream 2, problem „pingdemii” oraz sprawozdanie Komisji Europejskiej to jedne z omówionych przez nas tematów w najnowszym podsumowaniu tygodnia.

Amerykańsko-niemiecka umowa ws. Nord Stream 2

W mijającym tygodniu Niemcy i USA porozumieniem zakończyły spór o gazociąg Nord Stream 2. W ramach umowy Waszyngton zadeklarował wstrzymanie sankcji na gazociąg pod warunkiem, że Niemcy będą inwestować w ukraińskie projekty i zobowiążą się do przyjęcia sankcji w razie podjęcia przez Rosję agresywnych działań.

Umowa spotkała się ze stanowczym sprzeciwem Polski i Ukrainy. „Ta decyzja stworzyła zagrożenie dla Ukrainy i Europy Środkowej w wymiarach politycznym, militarnym i energetycznym, jednocześnie wzmacniając potencjał Rosji do destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz utrwalając podziały w gronie państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej”, stwierdzili w oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych obu krajów, Zbigniew Rau i Dmytro Kułeba.