USA: Kto zostanie nowym szefem CIA?

USA, Biden, CIA,

Przyszły szef CIA William J. Burns (na zdj. z 2013 r.) w latach 2005-2008 był ambasadorem USA w Moskwie. / Foto via flickr (CC BY-NC 2.0) [Photo Unit]

William J. Burns, obecnie prezes fundacji Carnegie, pokieruje Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA) USA. To wieloletni pracownik amerykańskiej dyplomacji, który służył jako zastępca sekretarza stanu w gabinecie Baracka Obamy. W latach 2005-2008 był ambasadorem USA w Moskwie.

 

 

Jak informują amerykańskie media (CNN; Washington Post) prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych Joe Biden zaproponował w poniedziałek (11 stycznia) na nowego szefa CIA dyplomatę Williama Burnsa. Nominacja musi zostać potwierdzona przez Senat.

Joe Biden: „Burns to wzorowy dyplomata i apolityczny ekspert”

To wieloletni pracownik amerykańskiej dyplomacji, który służył jako zastępca sekretarza stanu w gabinecie Baracka Obamy. W latach 2005-2008 był ambasadorem USA w Moskwie. Burns piastował swoje stanowiska zarówno, gdy administracją USA kierowali Republikanie, jak i Demokraci.

Biden określił Burnsa jako „wzorowego dyplomatę z wieloletnim doświadczeniem na arenie międzynarodowej” i potwierdził, że ufa mu w „zapobieganiu i stawianiu czoła” przyszłym zagrożeniom np. cyberataków z Rosji, coraz większej aktywności Chin czy działalności organizacji terrorystycznych.

William J. Burns, obecnie prezes fundacji Carnegie Fund for International Peace. Jego nazwisko pojawia się od zwycięskich dla Bidena listopadowych wyborów prezydenckich w kontekście objęcia jednego z miejsc w nowej amerykańskiej administracji. Mówiono wówczas, że Burns zostanie nowym sekretarzem stanu. Ostatecznie to stanowisko przypadło Antony’emu Blinkenowi.

Burns przeszedł na emeryturę w 2014 r., po 33-letniej karierze w dyplomacji. Był jednym z głównych negocjatorów w rozmowach, które utorowały drogę do porozumienia nuklearnego z Iranem w 2015 r. Donald Trump zerwał porozumienie w maju 2018 r. W przeszłości  Burns współpracował m.in. z Williamem Christopherem, Madeleine AlbrightColinem Powellem, Condoleezzą Rice, Hilary Clinton czy Johnem Kerry’m.

„Podziela moje głębokie przekonanie, że wywiad musi być apolityczny i że oddani kraju specjaliści, którzy służą naszemu narodowi, zasługują na naszą wdzięczność i szacunek”, podkreślił prezydent-elekt. „Amerykanie będą spać spokojnie z nim jako następnym szefem CIA”, dodał.

Główną agencją wywiadowczą Stanów Zjednoczonych kieruje obecnie Gina Haspel, która w maju 2018 r. została pierwszą kobietą na tym stanowisku. Haspel zastąpiła Mike’a Pompeo, obecnego sekretarza stanu, czyli szefa amerykańskiej dyplomacji.

W wydanej w 2019 r. książce „Niewidzialna siła”, Burns skrytykował m.in. działania służb wywiadowczych w trakcie kadencji Donalda Trumpa.