USA: Instytuty Konfucjusza „działaniem propagandowym”. Pekin odpowiada

[Andy Wong / AP Photo]

Stany Zjednoczone uznały Instytuty Konfucjusza, inicjatywę mającą na celu promowanie kultury chińskiej, za działanie propagandowe rządu w Pekinie. Strona chińska odpiera amerykańskie zarzuty.

 

 

W specjalnym oświadczeniu wydanym przez Departament Stanu uznał Instytuty Konfucjusza za „zagraniczną misję ChRL”, twierdząc, że przyczyniają się one do rozprzestrzeniania propagandy chińskiego rządu i wywieranie „szkodliwego” wpływu na studentów. „Instytuty Konfucjusza są częścią globalnych działań Komunistycznej Partii Chin i jej aparatu propagandy”, podkreślił Departament Stanu.

„Priorytetem administracji prezydenta Donalda Trumpa jest dążenie do uczciwych i opartych na wzajemnym zaufaniu stosunków z Chińską Republiką Ludową”, napisano w oświadczeniu. Zaznaczono jednak, że „przez ponad cztery dekady Pekin posiadał wolny i nieograniczony niczym dostęp do amerykańskiego społeczeństwa, odmawiając jednocześnie analogicznego dostępu Amerykanom i innym cudzoziemcom przebywającym na terytorium Chin”.

„W konsekwencji ChRL wykorzystała otwartą postawę Stanów Zjednoczonych do podjęcia szeroko zakrojonych i wysokobudżetowych działań propagandowych (…) na terenie USA”, stwierdzono.

Departament podkreśla, że amerykańskie uczelnie wyższe powinny podjąć decyzję, czy kontynuować współpracę z Chinami w ramach Instytutów Konfucjusza, a jeśli tak, to w jakiej formie. Zapowiedziano, że uniwersytety w całym kraju dokonają przeglądu treści nauczania proponowanych przez Instytuty pod kątem występowania w nich przekazu propagandowego.

„Stany Zjednoczone chcą zapewnić studentom amerykańskich uczelni możliwość nauki języka chińskiego i zapoznawania się z kulturą chińską w sposób wolny od manipulacji Komunistycznej Partii Ludowej”, stwierdzono.

Pompeo w Czechach: Rosja chce rozbić sojusz państw zachodnich, Chiny gorsze niż ZSRR

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo składa wizytę w Europie Środkowej. Podróż po naszym regionie zaczął od Czech. W Pradze zabiegał o udział Amerykanów w budowie czeskiej elektrowni atomowej oraz namawiał do wykreślenia chińskich firm z budowy sieci 5G.

 

Wizyta Mike’a Pompeo …

Odpowiedź Chin

Chiny wyraziły natychmiastowy sprzeciw wobec decyzji USA. Zdaniem Pekinu, podobne działania mają bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie wspólnych projektów amerykańsko-chińskich. Podczas piątkowej (14 sierpnia) konferencji prasowej rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych wezwał Stany Zjednoczone do „porzucenia mentalności rodem z zimnej wojny i zaprzestania polaryzacji edukacji”.

Wcześniej ministerstwo określiło zarzuty Waszyngtonu dotyczące rzekomej działalności propagandowej Instytutów Konfucjusza jako „bezpodstawne oskarżenia”, wskazując, że „politycyzacja Instytutów to działanie typowe dla metod z czasów zimnej wojny”.

Głos zabrało także Confucius Institute U.S. Center, amerykańskiego oddziału Instytutów. Zapewniło ono, że „CIUS nie wywiera żadnego, a już z całą pewnością „szkodliwego” wpływu na sposób zarządzania przez poszczególne jednostki uniwersyteckie programami w ramach Instytutów Konfucjusza.

Sekretarz zdrowia USA na Tajwanie. Chiny krytykują wizytę

Sekretarz zdrowia USA Alex Azar odwiedził Tajwan. Była to pierwsza oficjalna wizyta tak wysoko postawionego amerykańskiego urzędnika od 1979 r. na terytorium, które Chiny uważają za swoją prowincję. Wizyta spotkała się z krytyką władz w Pekinie.
 

Alex Azar, sekretarz zdrowia …

Czym są Instytuty Konfucjusza?

Instytuty Konfucjusza to inicjatywa mająca na celu edukację studentów w zakresie języka i kultury chińskiej. Instytuty prowadzą współpracę z blisko 50 uniwersytetami na całym świecie, w tym dwunastoma w samych Stanach Zjednoczonych. Program powstał na początku XXI wieku, a ich patronem jest chiński myśliciel Konfucjusz.

W Polsce Instytuty Konfucjusza utworzono na siedmiu uczelniach: Politechnice Opolskiej, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Gdańskim, Politechnice Warszawskiej oraz Kolegium Jagiellońskim w Toruniu.

Oprócz tego niektóre uniwersytety (np. Uniwersytet Łódzki) prowadzą inne formy współpracy z Chińskim Państwowym Biurem Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego, które odpowiada za powoływanie Instytutów Konfucjusza, bądź mają w swojej ofercie klasy konfucjańskie.