USA: Assange oskarżony o szpiegostwo

Julian Assange (w środku) przed budynkiem sądu w Londynie, źródło: Flickr/acidpolly (CC BY-NC-SA 2.0)

Julian Assange (w środku) przed budynkiem sądu w Londynie, źródło: Flickr/acidpolly (CC BY-NC-SA 2.0)

Departament Sprawiedliwości USA sformułował 17 zarzutów wobec współtwórcy WikiLeaks. Wśród nich m. in. szpiegostwo, bezprawne wejście w posiadanie danych i ich publikacja. Australijczyk przebywa obecnie w brytyjskim więzieniu, gdzie czeka na ekstradycję.

 

Administracja Donalda Trumpa zdecydowała się na postawienie zarzutów o szpiegostwo pomimo wątpliwości, jakie budzi w tym kontekście pierwsza poprawka do konstytucji USA dotycząca wolności prasy.

Szwecja chce aresztować Juliana Assange'a

Szwedzka prokuratura złożyła w sądzie w Uppsali wniosek o aresztowanie jednego z założycieli serwisu WikiLeaks. Po tym jak Assange trafił do brytyjskiego więzienia, Szwedzi wznowili śledztwo przeciw niemu. Jest podejrzany o gwałt. Sam Assange przekonuje jednak, że to intryga, która …

Ciężkie zarzuty

Departament Sprawiedliwości zarzuca Julianowi Assange’owi szpiegostwo na niekorzyść Stanów Zjednoczonych, bezprawne wejście w posiadanie tajnych dokumentów czy wciągnięcie do spisku, mającego na celu udostępnienie tajnych materiałów analityk ds. wywiadu Chelsea Manning.

Z prawnego punktu widzenia administracja zamierza ominąć pierwszą poprawkę odmawiając dziennikarskiego charakteru pracy Assange’a, obciążając go za publikację tajnych dokumentów, w tym tych dotyczących armii USA i dyplomacji. Chodzi m. in. o dane osobowe współpracowników służb specjalnych przebywających w strefie działań wojennych. Prokurator oskarżyciel Zachary Terwilliger podkreślił, że wśród nich znajdowali się „Afgańczycy i Irakijczycy, dziennikarze, obrońcy praw człowieka”. Zarzut ten jest jednym z najpoważniejszych, jakie postawiono Assange’owi.

Julian Assange skazany na 50 tygodni za kratami

Julian Assange, jeden z założycieli ujawniającego przecieki portalu WikiLeaks, usłyszał wyrok za zlekceważenie wezwania do stawienia się 7 lat temu przed sądem. W kwietniu Ekwador pozbawił go azylu politycznego i brytyjscy policjanci wyprowadzili go z ekwadorskiej ambasady w Londynie.
 

Pochodzący z …

Implikacje dla dziennikarstwa

Zarzut szpiegostwa wobec Assange’a może mieć także konsekwencje dla dziennikarstwa śledczego, które często korzysta z podobnych metod w przygotowywaniu swoich materiałów. To m. in. z tego powodu administracja Baracka Obamy nie zdecydowała się na sformułowanie tego zarzutu. Uznano bowiem, że niemożliwie jest odróżnienie działalności twórcy WikiLeaks – publikowania tajnych materiałów – od pracy tradycyjnych mediów.

Wątek ten był obecny podczas konferencji, na której ogłoszono zarzuty. Jednak przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości nie chcieli wyjaśnić różnić między zarzutami dla Assange’a a pracą mediów. Zarzut szpiegostwa dla dziennikarza spowodował lawinę komentarzy w USA od prasy przez organizacje pozarządowe, donoszące o próbie pogwałcenia wolności słowa poprzez atak za ujawnienie prawdziwych danych.

Litwa: Wielki skandal korupcyjny, zatrzymania sędziów i adwokatów

26 osób zostało zatrzymanych w ramach wielkiej akcji antykorupcyjnej. Wśród nich są wysocy rangą sędziowie i czołowi adwokaci. Litewski premier nazwał tę grupę „nietykalnymi”. Ich zatrzymanie jest największą akcją służb antykorupcyjnych w historii kraju.
 

Do zatrzymań oraz przeszukań mieszkań i biur …

Oskarżenie o gwałt

Jeden ze współzałożycieli WikiLeaks odbywa obecnie karę 50 tygodni aresztu w brytyjskim więzieniu o zaostrzonym rygorze za naruszenie zasad zwolnienia warunkowego w 2012 r. To kara za ucieczkę przed szwedzkim wymiarem sprawiedliwości i nakazem aresztowania wydanym w sprawie napaści na tle seksualnym do ambasady Ekwadoru w Londynie.

Niedawno szwedzka prokuratura złożyła w sądzie w Uppsali wniosek o aresztowanie Assange’a. Szwedom zależy na doprowadzeniu do skazania Assange’a za wydarzenia z 2010 r., gdy miał on się dopuścić się odurzenia dwóch kobiet narkotykami i odbycia z nimi stosunku seksualnego, co jest traktowane przez szwedzkie prawo jako gwałt.

Alex Salmond oskarżony o dwie próby gwałtu

Były pierwszy minister lokalnego rządu Szkocji został zatrzymany przez policję wczoraj (24 stycznia). Początkowo nie informowano o tym jakie zamierzano mu postawić zarzuty. Po kilkugodzinnym przesłuchaniu ujawniono jednak, że chodzi o kilka przestępstw na tle seksualnym, w tym dwa usiłowania …