Ukraina kandydatem do UE. Ocena Komisji Europejskiej będzie „wkrótce” gotowa

ursula-von-der-leyen-ukraina-kijow-zelenski-unia-europejska-rosja-wojna

Na zdjęciu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. / Foto via Dati Bendo [EC - Audiovisual Service]

Przewodnicząca Komisji Europejskiej była w sobotę (11 czerwca) w Kijowie rozmawiać w sprawie wniosku Ukrainy o członkostwo w UE. „Tworzymy platformę na rzecz odbudowy Ukrainy, by pomóc podnieść się jej z ruin”, powiedziała Ursula von der Leyen.

 

 

Ursula von der Leyen była w sobotę w Kijowie. To już druga podróż do ukraińskiej stolicy szefowej Komisji Europejskiej od czasu rozpoczęcia wojny 24 lutego. W kwietniu von der Leyen odwiedziła m.in. Buczę, gdzie ujawniono wcześniej rosyjskie zbrodnie wojenne.

Przewodnicząca Komisji chciała w sobotę omówić z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem m.in. otwarte kwestie dotyczące wniosku o członkostwo. Ponadto chodzi o długoterminową pomoc UE w usuwaniu szkód wojennych po inwazji rosyjskiej.

Jak poinformował w sobotę niemiecki dziennik „Bild”, kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi, również udadzą się do Kijowa przed kolejnym szczytem G7, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca. Żaden z nich nie odwiedził stolicy Ukrainy od początku wojny.

W piątek (17 czerwca) Komisja Europejska opublikuje opinię na temat tego, czy Ukraina powinna otrzymać status kandydata do członkostwa w UE.

Takie zalecenie byłoby prawdopodobnie związane ze zobowiązaniami do przeprowadzenia reform w takich dziedzinach, jak rządy prawa czy walka z korupcją.

Ukraina złożyła wniosek o przyjęcie do UE w marcu, wkrótce po tym, jak 24 lutego rozpoczęła się rosyjska inwazja. Państwa UE zleciły Komisji Europejskiej zbadanie tej sprawy i wydanie zalecenia.

„Mamy te same cele. Chcemy ukierunkować inwestycje i przeprowadzić reformy, aby poprawić życie Ukraińców, odbudować Ukrainę, uczynić Ukrainę atrakcyjną dla inwestorów i oczywiście wspierać Ukrainę w podążaniu europejską ścieżką. To niezwykle ważne, aby łączyć reformy i inwestycje”, podkreśliła szefowa KE.

Aleksander Kwaśniewski: Trzeba jak najszybciej przyznać Ukrainie status kandydata do UE [WYWIAD]

Jestem zdecydowanym zwolennikiem przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. A jak tylko zakończy się wojna, należy szybko rozpocząć negocjacje, które dzisiaj nie są możliwe – podkreśla w rozmowie z EURACTIV.pl były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

 
Rozmowa z Aleksandrem Kwaśniewskim dostępna jest …

 

Ukraina w UE: Brakuje zgodności

Przypomnijmy, że decyzja o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata należy do państw UE i musi być podjęta jednogłośnie. Szczyt UE, który odbędzie się 23-24 czerwca, ma zająć się tą kwestią.

Jednak opinie poszczególnych rządów są rozbieżne, chociaż decyzja o przyznaniu statusu kandydata nie przesądza jeszcze decyzji o przyjęciu i nie jest też określona konkretnymi ramami czasowymi.

Pozytywnie do akcesji Ukrainy do UE nastawione są kraje Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. Polska, ale także Grecja, Irlandia, Włochy, Hiszpania czy Finlandia. Po drugiej stronie barykady jest jednak 5-6 sceptycznych krajów, w tym m.in. Szwecja, Dania, Holandia, Belgia czy Portugalia.

„Wróciłam do Kijowa, aby spotkać się z prezydentem Zełenskim i premierem Szmyhalem. Będziemy rozmawiać o wspólnej pracy potrzebnej do odbudowy (kraju – red.), a także o postępach poczynionych przez Ukrainę na jej europejskiej drodze”, powiedziała von der Leyen dziennikarzom w drodze do Kijowa, podkreślając, że ocena Komisji Europejskiej w sprawie aplikacji Ukrainy o przyjęcie do unijnej wspólnoty będzie gotowa „wkrótce”.

„Podsumujemy wspólne wysiłki niezbędne do odbudowy oraz postępy Ukrainy na drodze do Europy” powiedziała von der Leyen po przyjeździe do Kijowa. „Zostanie to uwzględnione w naszej ocenie, którą przedstawimy wkrótce”, dodała.

„Wojna na razie niestety trwa. Potrzebny jest kolejny silny pakiet sankcji przeciw Rosji”, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej. Dodał, że Ukraina spodziewa się uzyskania statusu kandydata do Unii Europejskiej jeszcze w czerwcu.

„Tworzymy platformę na rzecz odbudowy Ukrainy, by pomóc podnieść się jej z ruin”, powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.

„Ukraina była już na dobrej drodze przed tą potworną inwazją”, dodała. Opisała Ukrainę jako „silną demokrację parlamentarną”, z „prężną” administracją funkcjonującą „pomimo wojny” i znakomitym poziomem cyfryzacji. Dodała, że „trzeba zrobić jeszcze więcej”, na przykład w dziedzinie praworządności: istnieją reformy, które „trzeba wdrożyć”.

W ten sposób Ursula von der Leyen dała do zrozumienia, że nie ma drogi na skróty ws. członkostwa Ukrainy w UE. Jednocześnie szefostwo KE ma świadomość znaczenia symbolicznego faktu przyznania walczącej Ukrainie statusu państwa kandydackiego. Instytucja, którą kieruje von der Leyen, zaznacza, że przyjęcia do UE wymaga wypełnienia określonych warunków, a części z nich Ukraina ciągle nie spełnia.

Mówił o tym w mijającym tygodniu w Parlamencie Europejskim przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, czyli ukraińskiego parlamentu. Rusłan Stefanczuk wezwał w Strasburgu Parlament Europejski do poparcia złożonego przez jego kraj wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej.

Przypomniał, że przyznanie statusu kandydata jakiemuś państwu ma głównie wymiar symboliczny, bowiem same negocjacje członkowskie zajmą zapewne wiele lat. Ale takie symbole mają teraz dla Ukraińców ogromne znaczenie.

„Wiem, że to tylko status państwa kandydata. Możemy zagwarantować, że otrzymawszy to przesłanie polityczne jesteśmy gotowi dalej pracować. Jest to dla nas bardzo ważny bodziec, dla naszego narodu, ważne, byśmy mogli usłyszeć to przesłanie z Europy, przesłanie tak przez nas pożądane, że to co robimy, to wszystko nie na próżno”, podkreślił przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy w PE: Zasługujemy na status kandydata do UE

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, czyli ukraińskiego parlamentu, Rusłan Stefanczuk wezwał w Strasburgu Parlament Europejski do poparcia złożonego przez jego kraj wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej.

 

Rusłan Stefanczuk jest jednym z gości trwającej w Strasburgu sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Podczas dzisiejszych …