Unijne kraje chcą ewakuować swoich obywateli z Wuhan

źródło: Flickr/Eneas De Troya (CC BY 2.0)

źródło: Flickr/Eneas De Troya (CC BY 2.0)

Kolejne państwa członkowskie UE deklarują, że pomogą swoim obywatelom w wydostaniu się z chińskiego miasta, gdzie wybuchła epidemia nowego koronawirusa. Mówią o tym już m.in. władze Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Belgii. Być może ewakuację będą koordynować służby unijne.

 

Epidemia wywołującego ostrą niewydolność oddechową i silne zapalenie płuc koronawirusa wybuchła w stolicy chińskiej prowincji Hubei – mieście Wuhan – pod koniec grudnia. Dotąd potwierdzono przynajmniej 4,5 tys. zachorowań. Conajmniej 100 zakażonych osób zmarło, ponad 500 jest w stanie ciężkim Pojedyncze przypadki wirusa (u osób, które wróciły z okolic Wuhan) potwierdzono już m.in. w Japonii, Tajlandii, Hong Kongu, Singapurze, Kambodży, Korei Południowej, USA, Australii czy Francji.

Liczące 11-milionów mieszkańców miasto Wuhan zostało objęte sanitarną izolacją. Nie oznacza to wprowadzenia całkowitej kwarantanny, ale zamkniętych zostało wiele miejsc publicznych, gdzie gromadziło się dużo ludzi (np. centra handlowe czy targowiska). Nie działają także lotnisko i dworce kolejowe. Do miasta nie można także dojechać dalekobieżnymi autobusami. Władze w Pekinie chcą w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa na inne części kraju.

Chiński koronawirus zbija ceny ropy naftowej

W piątek w południe na giełdzie w Londynie baryłka ropy naftowej Brent kosztowała 61,6 dol. – najtaniej od początku grudnia zeszłego roku. Od rozpoczęcia ubiegłego tygodnia baryłka ropy Brent staniała już o niemal 4 dol. z powodu obaw przed skutkami …

Francja planuje 2 tygodnie kwarantanny

W Wuhan przebywa wielu cudzoziemców, w tym Europejczyków. Dlatego część państw członkowskich myśli o ich ewakuacji. Chodzi głównie o zorganizowanie im powrotu, co jest utrudnione z powodu braku wielu możliwości transportowych. Takie działania prowadzi już Francja. Na razie chodzi o ustalenie ilu Francuzów przebywa w strefie zagrożenia. „W drugiej kolejności zorganizowany zostanie transport” – powiedział francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian. Być może do Francji trzeba będzie przewieźć nawet kilkaset osób. Jak poinformowała minister zdrowia Agnès Buzyn, każda z nich zostanie poddana obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

Swoich obywateli z Wuhan i okolic chce zabrać także Wielka Brytania. „Pracujemy nad udostępnieniem obywatelom brytyjskim możliwości opuszczenia prowincji Hubei ze względu na duże ograniczenia w podróżowaniu i zwiększone trudności w dostępie do pomocy konsularnej lub medycznej. Bezpieczeństwo i ochrona obywateli brytyjskich są naszym priorytetem numer jeden. Nadal monitorujemy rozwój sytuacji i jesteśmy w ścisłym kontakcie z władzami chińskimi” – powiedziała brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel. MSW uruchomiło specjalny numer telefonu, na który mogą się zgłaszać Brytyjczycy przebywający w chińskiej prowincji Hubei.

Pierwsze podejrzenia koronawirusa w Europie

Cztery osoby trafiły do szpitala w Wielkiej Brytanii z podejrzeniem zakażenia nowym koronawirusem z Chin. O kolejnych możliwych zakażeniach mówi się też na Ukrainie i Białorusi. Wszystkie chore osoby wróciły niedawno z okolic miasta Wuhan, gdzie rozpoczęła się epidemia.

 

Do Szpitala …

UE koordynuje rozmowy z Pekinem

O tym, aby ewakuować swoich obywateli mówią także władze Niemiec, Włoch, Holandii, Hiszpanii i Belgii. Rzym, który myśli o sprowadzeniu 50 Włochów, przedstawił już wstępny plan działania. Rozważane jest przewiezienie tych osób autobusami do miasta Changsha w prowincji Hunan, gdzie mieliby zostać poddani kwarantannie w tamtejszym szpitalu. Nie ogłoszono jednak dotychczas decyzji w tej sprawie.

Natomiast hiszpańska minister spraw zagranicznych Arancha Gonzalez Laya napisała na Twitterze, że w rejonie zagrożenia jest 20 Hiszpanów, a Madryt współpracuje z Unią Europejską, aby umożliwić im powrót do kraju. Rozmowy z władzami Chin prowadzą unijni urzędnicy.

Być może to właśnie Bruksela koordynować będzie ewakuację obywateli tych krajów, które nie mają w prowincji Hubei wielu obywateli. Na przykład polskie MSZ poinformowało, że w Wuhan jest 19 Polaków, którzy chcieliby wrócić do kraju. Również Warszawa rozmawia na ten temat ze służbami unijnymi.

Możliwe bowiem, że udałoby się obywateli kilku państw członkowskich sprowadzić jednym samolotem lub pociągiem, a potem poddać wspólnej kwarantannie. W przypadku krajów, które mają w Hubei i Wuhan więcej obywateli, np. w przypadku Francji czy Wielkiej Brytanii, nie będzie to już takie proste.

Być może samodzielną ewakuację swoich obywateli przeprowadzą Niemcy. W Wuhan jest 90 Niemców. Berlina, jak napisał tygodnik „Der Spiegel”, rozważa wysłanie po nich wojskowego samolotu. Do takiego lotu potrzebna jest jednak zgoda władz w Pekinie, które deklarują, że umożliwią europejskim państwom ewakuację ich obywateli, ale wolą, aby przeprowadzić tę operację cywilnymi samolotami. Możliwe więc także, że powstanie specjalny most powietrzny do Wuhan.

UE podnosi poziom zagrożenia chińskim koronawirusem

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podniosło poziom zagrożenia nowym koronawirusem wywołującym ostre zapalenie płuc. Wirus pojawił się w chińskim mieście Wuhan. Władze w Pekinie postanowiły odizolować to miasto.

 

ECDC poinformowało, że poziom zagrożenia epidemiologicznego podniesiono z niskiego do …