America is back? Wysłannik Bidena rozmawiał z przedstawicielami UE nt. klimatu. „Jedno państwo nie rozwiąże tego kryzysu”

uniaeuropejska-johnkerry-stanyzjednoczone-klimat-komisjaeuropejska-vonderleyen-timmermans-cop26-glasgow

“Jestem tu dzisiaj, by odnowić rozmowy na temat współpracy klimatycznej z naszymi przyjaciółmi w Europie” - zapewnił prezydencki wysłannik podczas konferencji prasowej. Zdjęcie: Twitter @ClimateEnvoy

Wczoraj (9 marca) John Kerry, specjalny wysłannik prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu, spotkał się w przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz komisarzem UE ds. klimatu Fransem Timmermansem. Kerry ostrzegł w Brukseli, że żadne państwo samodzielnie nie będzie w stanie rozwiązać kryzysu klimatycznego.

 

 

We wspólnym oświadczeniu liderzy zobowiązali się do zrealizowania założeń porozumienia paryskiego poprzez „redukcję własnych emisji gazów oraz współpracę ze światowymi partnerami – zwłaszcza innymi dużymi gospodarkami – by wzmocnić ich klimatyczne ambicje”.

„Wzywamy wszystkie państwa do podjęcia niezbędnych kroków, by utrzymać limit 1,5 stopnia Celsjusza w zasięgu” – dodali przedstawiciele UE i USA.

Zgodnie z celem porozumienia klimatycznego z Paryża w 2015 r. światowi przywódcy zobowiązali się do realizacji długoterminowego celu, jakim jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie niższego niż 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, a ponadto dążenia do tego, by ograniczyć wzrost do 1,5°C, gdyż znacznie obniżyłoby to ryzyko i skutki zmiany klimatu

Podczas konferencji prasowej John Kerry powiedział, że spotyka się z przedstawicielami Unii Europejskiej, „by odnowić rozmowy na temat współpracy klimatycznej z przyjaciółmi z Europy”.

Prezydencki wysłannik zaznaczył również, że dla prezydenta Joego Bidena kryzys klimatyczny jest jedną z najważniejszych kwestii do rozwiązania i mają się na niej skupić wysiłki całego amerykańskiego rządu.

Z kolei Frans Timmermans uznał wizytę Kerry’ego w Europie za najlepszy dowód na prawdziwość stwierdzenia America is back.

InvestEU: Parlament Europejski przyjął program wart miliardy euro na inwestycje

45 proc. małych i średnich przedsiębiorstw inwestują mniej lub nie inwestują wcale przez pandemię COVID-19

Dekada działania

W opinii Kerry’ego porozumienie paryskie jest tylko podstawą, ponieważ – jak zwrócił uwagę – jego postanowienia nie są wypełniane. „Nawet gdybyśmy wszyscy robili to, co jest w porozumieniu i tak mielibyśmy do czynienia z ociepleniem” – stwierdził.

Dlatego aktywność liderów politycznych musi sięgać dalej. Wysłannik Joego Bidena zaznaczył, że „naukowcy mówią, że ta dekada – od 2020 do 2030 r. – musi być dekadą działania”.

W listopadzie w Glasgow ma odbyć się konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie klimatu (COP26). Kerry nazwał ją „ostatnią szansą i nadzieją, że świat zjednoczy się” wobec kryzysu klimatycznego.

Przypomniał także o organizowanym przez Amerykanów Leaders Climate Summit, który 22 kwietnia ma zebrać przywódców największych gospodarek świata.

W poniedziałek (8 marca) John Kerry spotkał się w Londynie z premierem Borisem Johnsonem. Natomiast dziś (10 marca) w Paryżu będzie rozmawiać z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Zamiary USA i Unii Europejskiej mogą zakłócić Chiny – według komentatorów, w przygotowanym niedawno „pięcioletnim planie gospodarczym” władze chińskie nie przewidują środków, które przyczyniłyby się znacząco do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez to państwo.

USA: Joe Biden wkrótce zorganizuje szczyt klimatyczny. "Zmiany klimatu zagrożeniem egzystencjalnym"

Prezydent Joe Biden chce, by do 2030 r. w Stanach Zjednoczonych pozyskiwać więcej energii wiatrowej.