Unia zaniepokojona skazaniem dziennikarza z Azerbejdżanu

Źródło: http://balkanistyka.org/wp-content/uploads/2012/08/Flaga-Azerbejd%C5%BCanu-pl.123rf.com_.jpg

W niedziele 14 stycznia Europejska Służba Działań Zewnętrznych wydała oświadczenie, w którym wyrażono zaniepokojenie skazaniem na 6 lat więzienia azerskiego dziennikarza Afgana Mukhtarliego przez tamtejszy sąd po tym jak ten ujawnił aferę korupcyjną na wysokim szczeblu.

 

„6 letni wyrok skazujący Afgana Mukhtarliego wydany przez sąd w Balakanie 12 stycznia wzbudza obawy czy w Azerbejdżanie przestrzegane są  prawa podstawowe w tym wolność wypowiedzi i niezależność mediów” mówi rzeczniczka Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (unijne ciało dyplomatyczne przy Wysokim Przedstawicielu).

Azerbejdżan: prezydent chce więcej władzy

We wtorek (26 lipca) zapadła decyzja o terminie przeprowadzenia referendum w Azerbejdżanie. Jego tematem będzie rozszerzenie uprawnień prezydenta Ilhama Alijewa.Referendum będzie ostatnim krokiem do zatwierdzenia zmian w azerskim prawie. Zostały już one zaakceptowane przez pozostałe instytucje państwowej, w tym Trybunał Konstytucyjny, …

Porwany w Gruzji

Mukhtarli  jeszcze do  niedawna mieszkał w Gruzji po tym, jak uciekł tam po upublicznieniu korupcji Ilhama Aliyeva, prezydenta Azerbejdżanu.

Organizacja Human Rigths Watch donosi, że w maju 2017 r., Afgan Mukhtarli został porwany w stolicy Gruzji i przewieziony do Azerbejdżanu gdzie został uwięziony w areszcie policyjnym. Sam skazany twierdzi, że został porwany przez ciemno ubranego, mówiącego po gruzińskiego mężczyznę.

Apel Unii Europejskiej

W lipcu Unia wezwała do uwolnienia Mukhtarliego jak i również więzionego opozycyjnego polityka Gozela Bayramli. Azerskie władze pozostały jednak głuche na ten apel.

Gruzja dementuje jakoby miała jakikolwiek związek z porwaniem Mukhtarliego.

Kolejne morderstwo polityczne w Azerbejdżanie

Kilka azerskich organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka wezwało w poniedziałek 10 sierpnia władze Azerbejdżanu do wszczęcia przejrzystego śledztwa w sprawie morderstwa dziennikarza Rasima Alijewa. Alijew pracował dla agencji informacyjnej ANN.az, zmarł w niedzielę 9 sierpnia w szpitalu w Baku po …

Jak wskazuje Europejska Służba Działań Zewnętrznych Azerbejdżan powinien niezwłocznie ponownie rozpatrzyć sprawy dotyczące praw podstawowych, tak by stały one w zgodzie z międzynarodowymi zobowiązaniami Azerbejdżanu.

Według OBWE  (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) w więzieniach w Azerbejdżanie przebywa obecnie ponad 10 dziennikarzy, blogerów i animatorów mediów społecznościowych, co jest jedną z najwyższych takich liczb w którymkolwiek z 57 państw OBWE.