Unia nalega na sfinansowanie sił bezpieczeństwa w rejonie Sahelu

Francuski konwój wojskowy w Mali; Źródło: https://www.euractiv.pl/wp-content/uploads/sites/6/2017/04/8385337189_f8c4fc9c86_o-800x450.jpg

Unia Europejska chce uzyskać środki na połączone siły zbrojne walczące z dżihadystami w rejonie Sahelu. Decyzja taka miałaby zapaść 23 lutego w Brukseli na konferencji finansowej.

 

W dniu poprzedzającym spotkanie pod egidą Komisji Europejskiej ma odbyć się 3-godzinne spotkanie, które zgromadzi potencjalnych sponsorów z Unii Europejskiej, USA, Unii Afrykańskiej i ONZ w celu pozyskania środków na połączone siły w liczbie do 5 tysięcy. Siły te miałyby się składać z żołnierzy z Mali, Nigeru, Burkiny Faso, Czadu i Mauretanii i roboczo nazywać się grupą G5. Wojska te miałyby współdziałać z 4 tysiącami wojsk francuskich stacjonujących w rejonie Sahelu w ramach operacji Barkhane i 12 tysiącami żołnierzy ONZ działających na terenie Mali.

Szczyt Unia Afrykańska – Unia Europejska przede wszystkim o migracji

Dwudniowe rozmowy europejskich i afrykańskich przywódców w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej zaplanowano jako wielką dyskusję o problemach dotyczących młodzieży. Na pierwszy plan szybko wysunęły się jednak kwestie migracji. Powodem było ujawnienie dramatycznej sytuacji afrykańskich migrantów, którzy w drodze do …

Idea połączonych sił pojawiła się w 2015 r. gdy malijski rząd podpisał układ pokojowy z koalicją nie-ekstremistycznych grup zbrojnych. Jednakże porozumienie to nie jest efektywne, ponieważ na scenie pojawiły ugrupowania terrorystyczne, które przeprowadziły wiele krwawych zamachów zabijając ponad 400 osób w 2017 r.

Unijna misja w Mali

Misja EUTM Mali nie będzie mieć charakteru bojowego, mimo że w tym kraju toczy się wojna między islamskimi partyzantami i wojskami rządowymi wspieranymi przez żołnierzy francuskich. Na razie jednak nie wiadomo, ilu instruktorów i żołnierzy wyślą poszczególne państwa członkowskie UE. …

Francja nalega najmocniej

Francja jest głównym zwolennikiem utworzenia połączonych sił. Emmanuel Macron gościł wszystkich pięciu potencjalnych członków tzw. grupy G5, ale też kanclerz Angela Merkel i premiera Włoch Paolo Gentiloni jak i przedstawicielu Unii, ONZ i USA na szczycie w Paryżu w grudniu zeszłego roku.

„Operacyjna mapa drogowa” została opracowana i zatwierdzona  15 stycznia na spotkaniu z ministrami obrony państw G5 zorganizowanym przed francuską minister ds. sił zbrojnych Florence Parly.

Parly stwierdziła również, że w dłuższej perspektywie grupa G5 miałaby przejąć obowiązki od wojsk francuskich z operacji Barkhane.

Unijni żołnierze molestowali Afrykańczyków

W marcu 2015 r. zakończyła się trwająca rok misja wojskowa Unii Europejskiej w Republice Środkowoafrykańskiej. Unia wysłała do stolicy RŚA Bangi siły wojskowej (EUFOR RCA) mające pomóc utrzymać w niej bezpieczeństwo w trakcie trwającej wojny domowej.23 marca 2015 r. EUFOR …

Wcześniej tego samego miesiąca malijski minister obrony Tieman Hubert Coulibaly stwierdził, że G5 będzie gotowa już na koniec marca.

Większość środków już zebrano

Zebrano już 294 miliony euro z 423 potrzebnych na sfinansowanie pierwszego roku operacji. Kolejne środki obiecują Arabia Saudyjska i Unia Europejska. Jednakże pieniądze unijne przekazywane za pomocą Instrumentu na rzecz Pokoju w Afryce nie mogą służyć do opłacania broni. Państwa takie jak Francja, Holandia, Stany Zjednoczone czy Zjednoczone Emiraty Arabskie a nawet Chiny również obiecały finansowe wsparcie.

Oczekuje się, że wszystkie te państwa potwierdzą swój wkład finansowy w piątek. Środki mają być wpłacane na fundusz powierniczy rządów państw grupy G5.