Unia Europejska osiągnęła porozumienie z Chinami ws. umowy inwestycyjnej

UE, Chiny, porozumienie

W środowym spotkaniu odbywającym się w trybie wideokonferencji wzięli udział szef Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Chin Xi Jinping, a także kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron. / Zdjęcie: @vonderleyen

Unia Europejska i Chiny osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie umowy inwestycyjnej, przekazał dzisiaj (30 grudnia) przewodniczący RE Charles Michel. Przyspieszeniu prac nad umową sprzeciwiała się Polska.

 

W środowym spotkaniu odbywającym się w trybie wideokonferencji wzięli udział szef Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Chin Xi Jinping, a także kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron.

„Z zadowoleniem przyjmujemy porozumienie polityczne osiągnięte w sprawie negocjacji inwestycyjnych”, napisał Michel na Twitterze. „Unia Europejska pozostaje wierna zasadom współpracy międzynarodowej”, dodał.

We wspólnym komunikacie szefowie KE i RE oznajmili, że po intensywnych negocjacjach prowadzonych przez KE w imieniu Unii, UE i Chiny „zasadniczo zakończyły negocjacje w sprawie kompleksowej umowy inwestycyjnej (CAI)”.

Jak wskazano w oświadczeniu, porozumienie to „konsekwencja zobowiązania podjętego na szczycie UE-Chiny w kwietniu 2019 r., na którym obie strony zgodziły się zakończyć negocjacje do końca 2020 r.”. Strony doceniły też wkład kończącej się niemieckiej prezydencji w osiągnięcie porozumienia, jak również osobiste zaangażowanie Angeli Merkel, która „zawsze przywiązywała szczególną wagę do relacji UE z Chinami i wspierała unijne negocjacje” z Pekinem.

Chiny: Ratyfikowano umowę ekstradycyjną z Turcją wymierzoną w Ujgurów

Władze chińskie postrzegają to porozumienie jako istotny element walki z terroryzmem.

Ogólne ustalenia. Jakie jest znaczenie porozumienia UE z Chinami?

„Porozumienie ma ogromne znaczenie dla gospodarki i wiąże obie strony opartymi na wartościach stosunkami inwestycyjnymi ugruntowanymi w zasadach zrównoważonego rozwoju. Porozumienie CAI, gdy wejdzie w życie, pomoże w zrównoważeniu handlu i relacji inwestycyjnych między Unią Europejską a Chinami”, napisano.

Michel i von der Leyen zaznaczyli, że „Chiny zobowiązały się do udzielenia unijnym inwestorom bezprecedensowego dostępu do swojego rynku, co zapewni przedsiębiorstwom pewność i przewidywalność w podejmowaniu operacji”.

„Porozumienie zawiera ważne zobowiązania w kwestii środowiska i klimatu, w tym zobowiązanie do skutecznego wdrożenia porozumienia paryskiego, jak też odpowiednich standardów pracy. Chiny zobowiązały się do wdrażania tych konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), które ratyfikowały, oraz działania na rzecz ratyfikacji pozostałych, m.in. dotyczących pracy przymusowej”, podkreślili.

Chiny: Dziennikarka, która relacjonowała początki pandemii w Wuhan skazana na karę więzienia

Kobieta w rozprawie uczestniczyła siedząc na wózku inwalidzkim, z powodu złego stanu zdrowia.

Co teraz? Tekst porozumienia trafi do państw członkowskich

Zgodnie z procedurą tekst porozumienia politycznego wynegocjowany przez Komisję Europejską zostanie następnie przedstawiony państwom członkowskim UE. Porozumienie polityczne będzie musiało zostać przełożone na tekst porozumienia prawnego. Dopiero potem uruchomiony zostanie proces ratyfikacji umowy w państwach członkowskich UE i Parlamencie Europejskim. Proces ratyfikacji trwa zazwyczaj od roku do dwóch lat.

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś przekazał mediom, że Polska czeka na szczegóły zawartego porozumienia politycznego. „Zostaną one szczegółowo przeanalizowane, również w trakcie procesu ratyfikacyjnego”, zapowiedział.

Strony umówiły się także na kolejne spotkanie w sprawie porozumienia, które ma odbyć się w przyszłym roku w Brukseli przy okazji szczytu Rady Europejskiej, czyli z udziałem szefów państw i rządów wszystkich państw członkowskich UE.

Rozmowy między Brukselą a Pekinem trwały siedem lat. Wśród spraw spornych między stronami była m.in. kwestia pracy przymusowej w obozach w ChRL.

15-letni plan ChRL. Czy Chiny staną się gospodarczym numerem jeden na świecie?

Nowe technologie, większy nacisk na ochronę klimatu i dążenie do zjednoczenia z Tajwanem – tak w skrócie można podsumować plan gospodarczy Chin na okres do 2035 r.

Polska sprzeciwiła się przyspieszeniu prac

W poniedziałek (28 grudnia) podczas spotkania unijnych ambasadorów w Brukseli Warszawa sprzeciwiła się znaczącemu przyspieszeniu prac nad umową inwestycyjną UE-Chiny. Ze słów Andrzeja Sadosia wynika, że główną przyczyną było stanowisko Stanów Zjednoczonych wobec współpracy z Pekinem.

„Za trzy tygodnie pracę rozpoczyna nowa administracja w USA. Stany Zjednoczone z uwagi na kwestie transatlantyckie, relacje z UE, rolę w stosunkach międzynarodowych są ważnym aktorem geopolitycznej sceny i porozumienie z Chinami powinno uwzględniać stosunki UE z USA”, stwierdził polski ambasador przy UE.

Jak nieoficjalnie ustaliła PAP, punkt o porozumieniu z Chinami został dodany przez niemiecką prezydencję do agendy spotkania ambasadorów w ostatniej chwili, dopiero w niedzielę, co zaskoczyło wiele państw.

„Nie powinniśmy działać zbyt pospiesznie po siedmiu latach trudnych negocjacji. Tymczasem nagle taki punkt dodawany jest do agendy posiedzenia ambasadorów UE w Brukseli. To sytuacja niespotykana. W ostatnich dniach prezydencji niemieckiej mamy do czynienia z nagłym, nieuzasadnionym przyspieszeniem bardzo ważnej kwestii, która dotyczy relacji międzynarodowych. Dlatego zgłosiliśmy nasze wątpliwości wobec tej sytuacji”, powiedział Sadoś.