Unia Europejska szuka porozumienia z Turcją w sprawie kryzysu migracyjnego

Spotkanie prezydenta Turcji z szefową Komisji Europejskiej oraz przewodniczącym Rady Europejskiej / Zdjęcie via twitter T.C. Cumhurbaşkanlığı @tcbestepe

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkał się w poniedziałkowy wieczór z liderami Unii Europejskiej w sprawie rozwiązania kryzysu na granicy grecko-tureckiej. Jakie są efekty ponad dwugodzinnej rozmowy z przewodniczącą Komisji Europejskiej oraz szefem Rady Europejskiej?

 

 

Wobec walk w Syrii i napięć na granicy turecko-greckiej, prezydent Turcji udał się wczoraj z roboczą wizytą do Brukseli, gdzie spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Przed wieczornym spotkaniem z Recepem Tayyipem Erdoganem, przewodnicząca Komisji powiedziała, że jest ono okazją do rozpoczęcia nowego dialogu i „wypracowania konstruktywnego porozumienia”. Z kolei Charles Michel zapowiedział, że chce prowadzić „otwarty i bezpośredni dialog” z Ankarą, aby znaleźć możliwie najlepszą metodę wdrożenia porozumienia w sprawie migracji pomiędzy UE a Turcją.

Kryzys migracyjny w Europie: Co dalej z umową UE-Turcja?

W poniedziałek wieczorem w Brukseli prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan będzie rozmawiał z przedstawicielami Unii Europejskiej w sprawie kryzysu migracyjnego. Czy utrzymanie porozumienia z Ankarą jest najlepszym rozwiązaniem dla państw Wspólnoty?

 

 

Ubiegłotygodniowe jednostronne otwarcie granic dla uchodźców przez Turcję przyczyniło się …

Kluczowe porozumienie

Efektem poniedziałkowego spotkania prezydenta Turcji z liderami Unii Europejskiej jest wzajemna deklaracja dotycząca „szczegółowego przejrzenia” zapisów umowy z 2016 r. Unia Europejska chce za wszelką cenę uniknąć napięć na granicy grecko-tureckiej, gdzie od 28 lutego gromadzą się setki migrantów, którzy próbują dostać się do państw Unii Europejskiej. Brukseli zależy na uniknięciu sytuacji z lat 2015-2016 r., gdy przez państwa bałkańskie do Europy przedostało się 1,3 mln migrantów i uchodźców.

Ursula von der Leyen przekonuje, że Unia jest obecnie lepiej przygotowana niż w 2015 r., jednak przez pierwsze 100 dni jej mandatu nie zaproponowano żadnego rozwiązania dotyczącego nowego paktu migracyjnego. Z zapowiedzi szefowej Komisji wynika, że można się ich spodziewać w ciągu najbliższego miesiąca. Rozmowy z Turcją są kluczowe z perspektywy państw członkowskich UE do zachowania statusu quo.

Unia zawarła w marcu 2016 r. porozumienie z Ankarą, na mocy którego Turcja zobowiązała się do przyjęcia migrantów i uchodźców z Syrii i krajów Bliskiego Wschodu w zamian za pomoc finansową szacowaną na 6 mld euro. Szacuje się, że w Turcji przebywa obecnie 3,5 – 3,7 mln Syryjczyków. Bez nowego porozumienia, które Turcja Erdogana podważyła z końcem lutego, UE może być trudno opanować migracje. Tym bardziej, że – jak podkreślają eksperci – wspólnota przez ostatnie 5 lat nie zrobiła niczego, by dokonać zmian w systemie azylowym.

Syria: W Idlibie obowiązuje rozejm

W syryjskiej prowincji Idlib od północy obowiązuje wynegocjowany przez prezydentów Rosji i Turcji. Unia Europejska przyjęła tę wiadomość z dużym zadowoleniem. Holandia proponuje jeszcze ustanowienie strefy zakazu lotów.

 

Prezydenci Rosji Władimir Putin oraz Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiali wczoraj (5 marca) …

Turecki szantaż?

Prezydent Turcji już kilkakrotnie groził zerwaniem porozumienia z 2016 r., jeśli Bruksela nie spełni jego próśb. Ankara domaga się przekazania większej pomocy finansowej na rzecz syryjskich uchodźców oraz dla zabezpieczenia granic. Ale to nie jedyne warunki. Turcja chciałaby także wsparcia UE dla Turcji w Syrii oraz zwolnienia z obowiązku wizowego dla obywateli kraju w przypadku wjazdu do strefy Schengen. 

Michel przyznał na wieczornej konferencji prasowej, że podczas spotkania z Erdoganem omawiano także inne kwestie dotyczące stosunków między UE a Turcją, choć nie określił żadnych szczegółów. „Poniedziałkowe spotkanie jest krokiem do nawiązania silniejszego dialogu politycznego w perspektywie krótko, średnio i długoterminowej”, powiedział Charles Michel. „Rozmowa z prezydentem Turcji jest dobrym punktem wyjścia do dalszych negocjacji”, podkreśliła Ursula von der Leyen. Przewodnicząca Komisji dodała, że spotkanie służyło „identyfikacji interesów obu stron”. „Przekazaliśmy prezydentowi Turcji nasze zobowiązanie do rozwiązania obecnej sytuacji, ale liczymy na dobrą wolę drugiej strony”, dodała Niemka. 

Bułgaria chce dodatkowych unijnych funduszy na ochronę granic

Bułgarski rząd wystąpił o dodatkowe środki na ochronę granic. Prośba została złożona oficjalnie podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich w Brukseli. Tego typu wsparcie obiecano już Grecji.

 

O konieczności udzielenia Bułgarii dodatkowego wsparcia finansowego poinformował na spotkaniu w Brukseli bułgarski …

Rozmowy NATO-Turcja

Na wspólnej konferencji prasowej Jensa Stoltenberga i Erdogana, sekretarz generalny NATO przyznał, że Turcja jest członkiem Sojuszu, który został najbardziej dotknięty sytuacją w Syrii i który przyjął najwięcej uchodźców. Norweg dodał jednak, że „kwestia migracji i przepływu uchodźców jest wspólnym wyzwaniem, które wymaga wspólnych rozwiązań […] a Turcja musi odegrać swoją rolę w znalezieniu długoterminowego rozwiązania kryzysu”.

Erdogan wykorzystał konferencję aby przypomnieć, że granica turecko-syryjska jest jednocześnie granicą NATO. Wezwał on również Sojusz Północnoatlantycki do „zademonstrowania swojego wsparcia [dla Tureckich działań – red.] w Syrii”. Niejako w odpowiedzi Stoltenberg podkreślił, że Sojusz na przestrzeni lat zainwestował ponad 5 mld dolarów w budowę infrastruktury wojskowej w Turcji, a także że wspiera Ankarę obecnością swoich sił powietrznych i morskich.

Oprócz sytuacji w Syrii, kryzysu uchodźczego i napięć na granicy turecko-greckiej, Stoltenberg i Erdogan rozmawiali o relacjach NATO i Rosji, zakupie rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej s-400 przez Ankarę, a także sytuacji w Afganistanie.

Jens Stoltenberg: NATO może przyczynić się do rozwiązania kryzysu migracyjnego

„Nie chcemy nowej zimnej wojny ani wyścigu zbrojeń. Dążymy do lepszych relacji z Rosją, ale nie uda nam się niczego osiągnąć bez wzajemnego zrozumienia. Rosyjskie władze powinny pamiętać, że państw Sojuszu nie można zastraszyć”, mówi w rozmowie z EURACTIV sekretarz …

Starcia na granicy grecko-tureckiej

Chcąc wymusić na krajach członkowskich UE i NATO wsparcie dla swoich działań w Syrii, prezydent Erdogan zdecydował się na otwarcie tureckich granic z Grecją. W ubiegły czwartek Turcja wydała oświadczenie, że nie będzie już dłużej zatrzymywać na swoim terytorium uchodźców z Syrii zmierzających w stronę Europy. Tym samym Ankara, po raz kolejny, zdecydowała się na użycie uchodźców jako karty przetargowej w celu osiągnięcia celów swojej polityki zagranicznej.

Na terytorium Grecji przebywa obecnie ponad 100 tys. migrantów i uchodźców. Około połowa z nich zamieszkuje specjalne ośrodki na 5 greckich wyspach: Lesbos, Leros, Kos, Samos, i Chios. Warunki tam panujące są ciężkie. Zakwaterowanie zaplanowano dla niewielu ponad 5 tys. osób. Lokalne społeczności od dłuższego czasu organizują protesty przeciw budowie nowych obozów dla migrantów na ich terenie.

Wobec powyższego premier Grecji Kyriakos Mitsotakis napisał w mediach społecznościowych, że „granice Grecji są zewnętrznymi granicami UE [i] będziemy ich bronić”. Polityk ostrzegł również uchodźców przebywających w pobliżu grecko-tureckiej granicy i zmierzających w jej stronę przed podejmowaniem prób nielegalnego przekroczenia granicy, mówiąc, że złapani na takim procederze migranci będą odsyłani z powrotem. Ateny podjęły również decyzję o zawieszeniu przyznawania prawa azylowego.

Apele premiera Grecji na niewiele się zdały. W ostatnich dniach na granicy grecko-tureckiej doszło do starć pomiędzy zdesperowanymi i zdeterminowanymi migrantami, a greckimi strażnikami granicznymi wspieranymi przez oddelegowanych przez Ateny policjantów i żołnierzy. Ze strony tych pierwszych w ruch poszły kamienie, natomiast Grecy użyli armatek wodnych i gazu pieprzowego.

Migranci znaleźli się w potrzasku. Nie mogą przedostać się do Grecji, ale także nie mają również możliwości powrotu do Turcji. Ankara  oddelegowała dodatkowo 1 tys. funkcjonariuszy policji do uszczelnienia granic.

Grecja nie wpuszcza nowych syryjskich uchodźców

Greckie służby graniczne zablokowały drogę kilkusetosobowej grupie uchodźców, którzy z tureckiego terytorium chcieli się przedostać do Unii Europejskiej. Napływ nowych uciekinierów do Grecji to skutek zapowiedzi władz w Ankarze, które obiecały nie blokować dłużej uchodźcom drogi.

 

Według greckich mediów w strefie …

Unijna pomoc dla ofiar konfliktu syryjskiego

Napięta sytuacja na granicy grecko-tureckiej jest ściśle związana z sytuacją wewnątrz Syrii i konfliktem, który rozpoczął się 9 lat temu. UE od lat wspiera ofiary tej wojny, m.in. poprzez pomoc humanitarną (dostawy żywności i wody pitnej oraz organizowanie opieki zdrowotnej) i pomoc materialną, dzięki której około 144 tys. dzieci pochodzących z terenów objętych konfliktem mogło kontynuować naukę. UE podejmuje również działania mające na celu wsparcie syryjskiego społeczeństwa obywatelskiego oraz promowanie demokracji, praw człowieka i wonności słowa.

Wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell zapowiedział w piątek 6 marca, że pod koniec czerwca dojdzie do czwartej już konferencji poświęconej przyszłości Syrii i regionu „Supporting the Future of Syria and the Region”. „Naszym najważniejszym zadaniem jest działanie na rzecz trwałego zawieszenia broni w całym kraju i współpraca ze wszystkimi zaangażowanymi podmiotami w celu znalezienia kompleksowego rozwiązania politycznego i zaspokojenia potrzeb humanitarnych ludności syryjskiej. Konferencja w Brukseli jest dla UE skutecznym narzędziem wspierania wysiłków politycznych i humanitarnych ONZ”, powiedział Borrell.

Konferencja ta organizowana jest od 2017 r. Całość poczynań, w które zaangażowana jest UE, czyni z niej największego dostarczyciela pomocy dla ofiar konfliktu w Syrii.

Josep Borrell: Na bierności UE skorzystają inne państwa

„Kraje UE muszą wziąć większą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo. W najbliższym sąsiedztwie Europy rozgrywa się wiele konfliktów. Wymaga to od nas działania. Na naszej bierności skorzystają inni gracze międzynarodowi” – mówi w rozmowie z EURACTIV Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii …