Unia Europejska rozważy umorzenie długu państw Afryki

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel / Zdjęcie via twitter @eucopresident

Przewodniczący Rady Europejskiej zapewnił, że Unia Europejska przeanalizuje możliwość umorzenia długów państw regionu Sahelu. To część pomocy w walce z koronawirusem w tym afrykańskim regionie.

 

 

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapewnił podczas wtorkowej (28 kwietnia) wideokonferencji z przywódcami państw Sahelu (Burkina Faso, Czad, Mauretania, Mali, Niger), że Unia Europejska przedyskutuje m.in. z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (IMF) wniosek o anulowanie długu tych państw.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Pomoc do rozważenia

Kraje Sahelu wystąpiły z inicjatywą do szefa RE, argumentując że skutki ekonomiczne wywołane pandemią koronawirusa negatywnie wpłyną na sytuację gospodarczą całego regionu.

„Społeczność międzynarodowa powinna przeanalizować sposoby pomocy dla krajów Afryki”, powiedział Michel po wideokonferencji. Belg nie podał żadnych konkretnych kwot ewentualnej redukcji zadłużenia. Dodał jedynie, że UE przeanalizuje wszystkie możliwości z MFW.

Eksperci przestrzegają, że Afryka jest szczególnie narażona na pandemię koronawirusa ze względu na słabości krajowych systemów opieki zdrowotnej. W ostatnich tygodniach kraje kontynentu notują straty gospodarcze przez spadek popytu na minerały oraz zmniejszony ruch turystyczny.

MFW ogłosił w połowie kwietnia darowanie 25 najbiedniejszym państwom świata spłaty rat  zadłużenia za sześć miesięcy. W ten sposób wskazane kraje mogą zaoszczędzić łącznie 500 mln dolarów, które można będzie przeznaczyć na ochronę zdrowia i walkę z koronawirusem. Na liście państw znalazły się cztery kraje Sahelu (Burkina Faso, Czad, Mali, Niger).

Unia Europejska uruchomiła 8 kwietnia pakiet w wysokości 20 mld euro na wsparcie państw Afryki, Azji, Ameryki Południowej oraz wschodniej Europy i Kaukazu na walkę z koronawirusem.

Koronawirus: Afryka następna po Europie?

Czy po chińskim Wuhan i Europie epicentrum wirusa przeniesienie się do Afryki?

Długie oczekiwanie na strategię

Zacieśnienie relacji z Afryką znajduje się wśród priorytetów nowej Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen w swoim programie napisała m.in., że UE musi wyciągnąć jak najwięcej korzyści z dynamicznego rozwoju kontynentu afrykańskiego. W podobny tonie mówił poprzednik Niemki Jean-Claude Juncker, który w orędziu o stanie Unii w 2018 r. przekonywał m.in. o konieczności pogłębienia stosunków gospodarczych i pobudzenia inwestycji w Afryce.

Zapowiedzi unijnych liderów tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa przekuto w pięciopunktową unijną strategię dla Afryki, którą w poniedziałek (9 marca) zaprezentował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

„Stawką sytuacji w Afryce jest także przyszłość Europy”, powiedział Hiszpan. Dodał, że „aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom, potrzebujemy silnej Afryki, a Afryka potrzebuje silnej Europy”.

Propozycje w sprawie nowej strategii będą konsultowane w najbliższych miesiącach z państwami afrykańskimi oraz krajami członkowskimi UE. Ma ona zostać zatwierdzona na szczycie Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej zaplanowanym na październik 2020 r. – o ile jego w jego organizacji nie przeszkodzi koronawirus.

Unia w strategii kładzie nacisk na kooperacje w pięciu kluczowych obszarach: transformacji ekologicznej, transformacji cyfrowej, zrównoważonym wzroście gospodarczym i zatrudnieniu; pokoju, budowie instytucji a także migracji i mobilności.

UE zapowiada wdrożenie nowej strategii dla Afryki

Coraz większe ambicje Chin skłaniają Unię Europejską do zmiany podejścia wobec Afryki. Strategia ma zostać omówiona z państwami kontynentu. W jakich dziedzinach Komisja Europejska zapowiada aktywność?

 

 

W poniedziałek (9 marca) szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaprezentował pięciopunktową strategię dla Afryki, która zostanie poddana …

Nie tylko koronawirus

Wtorkowa wideokonferencja odbyła się w miejsce zaplanowanego na marzec szczytu z przywódcami państw Sahelu. W styczniu br. Michel i prezydent Francji Emmanuel Macron  spotkali się zaś w Pau (Francja) z przywódcami piątki państw regionu. Omawiano wówczas poprawę bezpieczeństwa w Sahelu, gdzie od lat operują grupy islamskich bojowników.

Podczas wideokonferencji Michel miał przypomnieć, że jednym z największych problemów regionu jest bezpieczeństwo. I chociaż koronawirus przysłania wszystkie inne problemy, szef RE opowiedział się za „próbą przekonania innych partnerów międzynarodowych do przyłączenia się do koalicji na rzecz Sahelu, aby móc wspierać region w walce z terroryzmem”.

Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell, który także wziął udział w spotkaniu, przypomniał że Unia przekazała już kolejne 194 mln euro na wzmocnienie sił bezpieczeństwa w tych krajach.

Komisja Geopolityczna: Globalne wyzwania przed drużyną Ursuli von der Leyen

Z miesięcznym opóźnieniem i w składzie 27 komisarzy – bez brytyjskiego delegata – nowa Komisja Europejska pod wodzą Ursuli von der Leyen rozpoczęła pracę 1 grudnia. Nowa przewodnicząca określiła ją mianem geopolitycznej. Co to znaczy?
 

Żyjemy w ciekawych czasach. Liberalna demokracja …

Najgorzej w Egipcie

MFW szacuje, że PKB Afryki w związku z koronakryzysem może spaść w tym roku o 1,6 proc. Z kolei Bank światowy informuje, że kontynent może wpaść w pierwszą od 25 lat recesję.

Afryka zbliża się do 35 tys. potwierdzonych infekcji koronawirusa SARS-CoV-2. Najgorsza sytuacja jest w północnej części kontynentu. W Egipcie odnotowano ponad 5 tys. zachorowań oraz ponad 350 zgonów. W Maroko 4,2 tys. infekcji oraz ponad 160 zagonów, a w Algierii dane kształtują się na poziomie – 3,6 tys. infekcji i ponad 430 zgonów. Równie trudna sytuacja jest w Republice Południowej Afryki z prawe 5 tys. potwierdzonych przypadków zakażeń oraz prawie setką zgonów.

Bangladesz: Głód i nędza zamiast szycia "naszych" ubrań

Z powodu pandemii koronawirusa miliony osób w Bangladeszu, drugim na świecie eksporterze odzieży, są narażone na utratę pracy i pogorszenie warunków życia