Unia Europejska przeciwna polityce Trumpa w Wenezueli

UE Rosja

Federica Mogherini, Wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa// Źródło: ESDZ via Flickr

Najnowsze i zarazem najdotkliwsze sankcje Białego Domu za kadencji Donalda Trumpa nie spotkały się z poparciem Unii Europejskiej. Wspólnota jest za dialogiem z Nicolasem Maduro, choć nie wyklucza sankcji dla członków reżimu w przypadku braku postępu w rozmowach z opozycją.

 

Lista obszarów, w których USA i Unia Europejska mają przeciwne stanowisko wydłuża się. Do kwestii handlowych, polityki klimatycznej czy porozumienia nuklearnego z Iranem dołącza Wenezuela. Podczas gdy USA ogłosiły w poniedziałek najdotkliwsze sankcje za kadencji Donalda Trumpa wymierzone w reżim Nicolasa Maduro, UE dystansuje się od podejmowanych przez Waszyngton „jednostronnych środków”.

UE: Bez szans na poprawę relacji handlowych z USA

Unijno-amerykańskie negocjacje handlowe utknęły w martwym punkcie. Komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmström przyznała, że rozmowy w sprawie zniesienia ceł na towary przemysłowe między Brukselą a Waszyngtonem jeszcze się nie rozpoczęły.
 

 

W trakcie wczorajszego wystąpienia przed Parlamentem Europejskim Cecilia Malmström wyznała, że …

Razem a jednak osobno

Bruksela i Waszyngton zgadzają się co do jednego: należy rozwiązać sprawę Wenezueli jak najszybciej, ale obie strony przyjmują zdecydowanie różną taktykę: podczas gdy administracja Trumpa nie wyklucza interwencji wojskowej oraz rzuca kłody pod nogi rządu w Caracas, Europejczycy szukają pokojowego wyjścia z wenezuelskiego kryzysu.

USA i UE były zgodne tylko na początku, gdy pod koniec stycznia przewodniczący wenezuelskiego parlamentu Juan Guaidó ogłosił się tymczasowym prezydentem na mocy przepisów dopuszczających przejęcie obowiązków głowy państwa w przypadku stwierdzenia nieważności wyborów. Wówczas zarówno Waszyngton i Bruksela (najpierw Parlament Europejski przyjął stosowną rezolucję, następnie ruszyła lawina decyzji poszczególnych państw) uznały przywódcę opozycji za prezydenta.

Wenezuela: Zaostrza sie presja Europy wobec Maduro

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro odrzucił ultimatum dotyczące zwołania wyborów prezydenckich. Stanowi to jednoznaczny sygnał, że Maduro zamierza wypełnić swój mandat pomimo presji ze strony Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz większości państw latynoamerykańskich.
 

Pod koniec ubiegłego tygodnia cztery państwa UE: Hiszpania, …

UE przeciwko „jednostronnym środkom”

Różnice w działaniu widać po ostatniej decyzji amerykańskiej administracji. W poniedziałek Donald Trump zablokował dostęp do majątku rządu w Caracas w USA. Z kolei we wtorek doradca ds. bezpieczeństwa Białego Domu John Bolton ostrzegł zagraniczne firmy przed amerykańskimi sankcjami w przypadku robienia interesów z rządem Nicolasa Maduro. Oznacza to, że nikt nie może robić interesów z Wenezuelą bez narażania się na potępienie ze strony Waszyngtonu. Komentatorzy zwracają uwagę, że to sygnał wysłany głównie dla Rosji i Chin, jednak Bruksela natychmiastowo zareagowała na tę inicjatywę.

Stanowisko Wspólnoty przedstawił rzecznik Komisji Europejskiej Carlos Martin Ruiz De Gordejuela, przypominając o niezmiennym podejściu Brukseli wobec Wenezueli, oznaczającym sprzeciw wobec stosowania „jednostronnych środków”. Niedawno wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Federica Mogherini ogłosiła wprawdzie, że UE jest „skłonna rozszerzyć wachlarz środków” przeciwko rządowi w Caracas „w przypadku braku postępów w zakresie przywrócenia demokracji, praworządności i praw człowieka”.

Europa z obawą patrzy na umowę z Mercosurem

Radość polityków z zakończenia wieloletnich negocjacji ze Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) odnośnie umowy o wolnym handlu mącą obawy i protesty rolników oraz ekologów. Do ratyfikowania porozumienia jeszcze daleka droga, a państwa Unii Europejskiej zapowiadają baczną analizę zapisów umowy.
 

 

Sprzeciw wobec porozumienia …

Interesy europejskich firm

Ponadto Bruksela działa za pośrednictwem Międzynarodowej Grupy Kontaktowej (MGP) – utworzonej wspólnie z państwami Ameryki Południowej oraz Europy – na rzecz rozwiązania kryzysu, zachęca obie strony do dialogu; do zorganizowania uczciwych wyborów prezydenckich i zapewnienia skutecznej pomocy humanitarnej dla mieszkańców Wenezueli, masowo uciekających np. do sąsiedniej Kolumbii.

Dodatkowo w Wenezueli wciąż działają europejskie firmy, jak hiszpański naftowy gigant Repsol, Air France czy brytyjsko-holenderski Unilever, operujący w branży żywnościowej. Zaostrzenie kursu przez Waszyngton może zaszkodzić interesom europejskich korporacji, których straty będą liczone w setkach milionów euro. Inny z przedstawicieli KE poinformował o prowadzeniu „szczegółowej analizy” poniedziałkowej decyzji amerykańskiej administracji.

Wenezuela nie ustępuje. Ambasador Niemiec ma wyjechać z Caracas

Wenezuelskie władze podtrzymały decyzję o wydaleniu niemieckiego ambasadora. To pierwszy unijny dyplomata, który ma opuścić Caracas. UE wezwała Wenezuelę do zmiany tej decyzji i zagroziła sankcjami. Caracas jednak nie uległo presji.
 

Niemiecki ambasador w Wenezueli Daniel Kriener otrzymał 48 godzin na …

Poparcie dla dalszych rozmów

Na początku tygodnia odbyła się w stolicy Peru Limie konferencja na temat demokracji w Wenezueli, w której wzięło udział kilkadziesiąt państw świata (bez Rosji i Chin) włącznie z Międzynarodową Grupą Kontaktową, która wciąż nalega na prowadzenie negocjacji między obiema stronami konfliktu w Wenezueli. Ostatnie stanowisko MGP dotyczy „pełnego poparcia” dla nowej rundy rozmów na Barbadosie moderowanej przez Norwegię między rządem a opozycją.

Grecja uznaje lidera opozycji za tymczasowego prezydenta Wenezueli

Zwrot w greckiej polityce wobec Wenezueli. Nowy centroprawicowy rząd w Atenach oficjalnie uznał przywódcę wenezuelskiej opozycji Juana Guaido za prawowitego tymczasowego prezydenta. Dotąd Grecja za prawowitą głowę wenezuelskiego państwa uważała Nicolasa Maduro. Miała więc odwrotne stanowisko niż większość państw UE.
 

O …