Unia Europejska planuje obejść amerykańskie sankcje wobec Iranu

Federica Mogherini

Federica Mogherini, Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej

Unia Europejska, Rosja i Chiny obrały kurs kolizyjny z prezydentem Donaldem Trumpem w poniedziałek, ogłaszając plany stworzenia nowych kanałów płatności w celu ułatwienia prowadzenia interesów z Iranem i obchodzenia amerykańskich sankcji.

 

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ogłosiła komunikat po spotkaniu z przedstawicielami Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji, Chin i Iranu – pozostałymi członkami porozumienia z 2015 r. dotyczącego ograniczenia programów jądrowych Iranu – na marginesie Zgromadzenia Ogólnego w Nowym Jorku.

Gospodarka Iranu już ponosi straty z powodu sankcji, które Waszyngton ponownie narzucił po odejściu od porozumienia nuklearnego, a Stany Zjednoczone zagroziły ukaraniem firm z innych krajów, które nadal prowadzą interesy z Iranem.

Bitwa o porozumienie z Teheranem

Kraje te są zdania, że Teheran spełnia warunki „porozumienia nuklearnego”, którego wycofanie zostało jednostronnie zadeklarowane przez Stany Zjednoczone.

„Pamiętając o pilności i potrzebie namacalnych rezultatów, uczestnicy spotkania z zadowoleniem przyjęli praktyczne propozycje dotyczące utrzymania i rozwoju kanałów płatniczych, w szczególności inicjatywę utworzenia specjalnego podmiotu w celu ułatwienia płatności związanych z eksportem z Iranu, w tym ropy naftowej,” powiedziała Mogherini.

Wizyta Erdogana w Niemczech pod znakiem protestów

Rozpoczynająca się w czwartek wizyta prezydenta Turcji budzi w Niemczech spore emocje. Zaplanowane są liczne demonstracje i protesty. Część klasy politycznej zapowiada bojkot.
 
Mimo to prezydent Erdogan zostanie przyjęty ze wszystkimi honorami. Dwudniowa wizyta tureckiego przywódcy w Niemczech oceniane jest jako …

Iran spodziewa się, że będzie długookresowo otrzymywał korzyści gospodarcze z przestrzegania porozumienia nuklearnego. Iranowi szczególnie zależy na możliwości eksportowania ropy naftowej oraz na pełnym dostępie do międzynarodowego systemu bankowego. Właśnie tych obszarów ma jednak dotyczyć druga transza amerykańskich sankcji, która zacznie obowiązywać 4 listopada. Na początku sierpnia Waszyngton wprowadził już sankcje dotyczące irańskiej branży motoryzacyjnej, stalowej i węglowej.

UE, która popiera porozumienie nuklearne, obiecała zatem Iranowi, że postara się zrekompensować straty powstałe z amerykańskiego wycofania się z umowy zawartej w lipcu 2015 r. „Od czasu odnowienia stosunków między Unią Europejską a Iranem, dzięki umowie nuklearnej, w wielu sektorach rozwinęła się współpraca. Postaramy się ją podtrzymywać” – oświadczyła Federica Mogherini.