Pierwsza w historii oficjalna wizyta delegacji PE na Tajwanie. „Nie jesteście sami, UE was wspiera”

Unia-europejska-parlament-europejski-tajwan-chiny-azja-usa

Przewodniczący delegacji PE do Tajwanu Raphaël Glucksmann i tajwańska prezydent Tsai Ing-wen, źródło: Twitter/Raphael Glucksmann (@rglucks1)

Grupa europosłów jest z trzydniową oficjalną wizytą na Tajwanie. To jeden ze skutków przyjęcia pod koniec października przez PE raportu uznającego Tajwan za „kluczowego partnera Unii Europejskiej w regionie”.

 

 

Na Tajwanie od wczoraj (3 listopada) przebywa siedmioosobowa delegacja Parlamentu Europejskiego. Tworzą ją europosłowie z Komisji Specjalnej ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji.

Coraz więcej krajów UE zacieśnia relacje z Tajwanem

Delegacji przewodzi francuski socjalistyczny eurodeputowany i przewodniczący komisji Raphaël Glucksmann. Główny temat wizyty to zaś „wymiana doświadczeń pomiędzy UE a Tajwanem w sprawie przeciwdziałania dezinformacji oraz walki z cyberatakami”.

Ale wszystko ma także bardzo silny polityczny kontekst, ponieważ Pekin stara się działać na rzecz międzynarodowej izolacji Tajwanu, prowadząc tzw. politykę jednych Chin, która oznacza, że relacje można prowadzić albo z Pekinem, albo z Tajpej. Kto nawiąże je oficjalnie z Tajwanem, może się spodziewać poważnych sankcji ze strony Chin.

Ale coraz więcej krajów członkowskich UE, a zwłaszcza dwa kraje naszej części Europy – Czechy i Litwa – zacieśniają coraz bardziej stosunki z Tajwanem. Dochodzi nawet do wzajemnych wizyt delegacji z obu krajów.

Czechy i Litwa wsparły także Tajwan dostawami szczepionek na koronawirusa, gdy Tajpej alarmowało, że Pekin utrudnia ich bezpośredni zakup. Szczepionki Tajwanowi przekazały także Słowacja i Polska.

Tajwan otwiera placówkę dyplomatyczną w Wilnie i zacieśnia relacje z Litwą. Co na to Pekin?

Pierwsza placówka dyplomatyczna w Europie ze słowem „Tajwan” w oficjalnej nazwie ma zostać otwarta tej jesieni.

Glucksmann: Tajwan nie jest sam

Teraz oficjalną wizytę składają w Tajpej europosłowie. „Przybyliśmy tu z bardzo prostym przesłaniem. Nie jesteście sami. Europa was wspiera w obronie wolności, praworządności i ludzkiej godności” – mówił Glucksmann podczas spotkania z tajwańską prezydent Tsai Ing-Wen.

I dodawał: „Wszyscy jedziemy na tym samym wózku w światowej konfrontacji między reżimami autorytarnymi a demokracjami i czas najwyższy, aby UE to pokazała dobitniej. Nasza wizyta powinna być uznana za pierwszy ważny krok, ale teraz potrzebujemy bardzo konkretnej agendy spotkań na najwyższym szczeblu i podejmowanych na tym szczeblu działań, aby zbudować silniejsze partnerstwo unijno-tajwańskie”.

Prezydent Tajwanu podziękowała europosłom za złożenie oficjalnej wizyty. „Mamy za sobą już pierwsze zorganizowane przez nas wydarzenie w Europie – sympozjum na temat restrukturyzacji łańcuchów dostaw, jakie zorganizowaliśmy w Czechach. Ale chcemy się też podzielić z naszymi europejskimi przyjaciółmi naszym doświadczeniem w kwestii przeciwdziałania dezinformacji, aby pogłębić nasze partnerstwo i bronić naszej wolności i demokratycznego stylu życia” – podkreśliła Tsai Ing-wen.

Koronawirus: Szczepionki podarowane przez Polskę dotarły na Tajwan

Liczący 24 mln mieszkańców Tajwan ma jednak poważne kłopoty ze sprowadzeniem szczepionek na COVID-19.

PE chce zacieśnienia relacji UE z Tajwanem

Władze Tajwanu wskazywały też na duże dla nich znaczenie raportu przyjętego przez PE pod koniec października. Dokument dotyczy relacji unijno-tajwańskich. „To pierwszy dokument podejmujący kwestię wzmacniania politycznych relacji pomiędzy Tajwanem a Unią Europejską” – mówił tajwański premier Su Tseng-chang.

W przyjętym zdecydowaną większością głosów – 580 za a jedynie 26 przeciw przy 66 osobach wstrzymujących się – raporcie europosłowie uznali, że Tajwan jest dla UE jednym z kluczowych partnerów w regionie Azji Wschodniej. Rekomendowano też w nim zacieśnienie relacji unijno-tajwańskich, a nawet rozpoczęcie negocjacji o dwustronnej umowie handlowej.

Chinom wytknięto natomiast wywieranie na Tajwan nacisków także za pomocą środków wojskowych. Ostatnie tygodnie przyniosły zwiększenie liczby prowokacji w postaci naruszeń tajwańskiej strefy powietrznej i wód terytorialnych przez chińskie myśliwce i okręty wojenne.

W Europie właśnie kończy też swoją wizytę przewodniczący Państwowej Rady Rozwoju (NDC) Kung Ming-hsin, który zabrał ze sobą 65 przedstawicieli różnych resortów oraz przedsiębiorstw. Tajwańska delegacja odwiedziła już Czechy, Słowację i Litwę. Na Słowacji i Litwie był też w ostatnich dniach minister spraw zagranicznych Tajwanu Joseph Wu.