Unia Europejska coraz bardziej aktywna w Azji Środkowej

Przewodniczące Rady Europejskiej Donald Tusk i Preyzdent Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev [https://twitter.com/eucopresident/media]

Przewodniczące Rady Europejskiej Donald Tusk i Preyzdent Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev [https://twitter.com/eucopresident/media]

7 lipca w stolicy Kirgistanu (Biszkek) odbyło się spotkanie przedstawicieli Unii Europejskiej z państwami Azji Środkowej. Celem spotkania było omówienie planów współpracy zawartych w nowej strategii UE dla tego regionu.

 

 

Ministrowie spraw zagranicznych Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu spotykają się z regularnie z przedstawicielami UE od 2007 r. Głównym celem unijnej strategi jest osiągnięcie stabilności i dobrobytu przy jednoczesnym promowaniu, praworządności, demokratyzacji oraz współpracy w obszarze bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji źródeł energii.

Kazachstan ma nowego prezydenta

Dotychczasowy przewodniczący Senatu Kasym-Żomartow Tokajew zostanie według sondażu exit poll nowym prezydentem Kazachstanu. Głosowanie odbyło się wczoraj z powodu marcowej decyzji Nursułtana Nazarbajewa, który zrezygnował po niemal 30 latach z pełnionej funkcji.
 

Sondażowe wyniki wskazują na decydowane zwycięstwo pełniącego obecnie obowiązki głowy państwa Kasyma-Żomartowa …

Od rozpadu Związku Radzieckiego i powstania państw Azji Środkowej minęło już wiele lat, jednak kraje te nadal borykają się z problemami gospodarczymi i przestrzeganiem rządów prawa. We znaki dają się też trudne relacje między sąsiadami. Na tle wyróżnia się konflikt między Uzbekistanem a Tadżykistanem, który można określić jako „stan pośredni pomiędzy wojną a pokojem”. Surowy reżim wizowy, nie rozwiązane sprawy granic czy zamieszki na tle etnicznym są powszechnymi problemami w regionie.

Jednak próba zdobycia wpływów w regionie nie należy do najłatwiejszych ponieważ Rosja, a przede wszystkim Chiny „pracują” tam już od dłuższego czasu i poświęcają państwom regionu zdecydowanie więcej uwagi.

Odpowiedź na chińskie działania

Partnerstwo przybrało na znaczeniu w ostatnich 2 latach i stanowi bezpośrednią odpowiedź na chińską inicjatywę „Pasa i Szlaku”, która ma ułatwić współpracę między Chinami a kontynentem europejskim. W tym celu zawierane są dwustronne umowy między poszczególnymi krajami oraz budowana jest infrastruktura ułatwiająca przepływ towarów.

Unia Europejska widząc to, zintensyfikowała swoje działania na rzecz regionu. Bruksela promuje wysiłki na rzecz pokoju, praw człowieka, wzmocnienia gospodarek czy poszanowania międzynarodowego prawa. Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini podkreślała, że UE używa wszystkich dostępnych narzędzi i stara się dopasować swoją politykę tak, by działać na rzecz pozytywnych zmian w Azji Środkowej.

Chiny: Nowy hegemon czy wielka mistyfikacja?

Komentarz: Mariusz Dąbrowski*, Współpracownik BiznesAlert.plW każdym razie nastąpił duży zwrot, połączony z wyidealizowanym obrazem Chin, szczególnie w sferze gospodarczej. Chiny z początku XXI wieku stały się podobnym symbolem jakim jeszcze niedawno cieszyła się XIX-wieczna Ameryka, mimo że oba systemy mają …

Afganistan, czyli kłopotliwy sąsiad

Przedstawiciele Unii zwracają również uwagę na sytuację w Afganistanie – państwem niestabilnym, wciąż borykającym się z korupcją i radykalnym islamem. Afganistan jest szczególnie ważny dla Turkmenistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu, ponieważ z tymi państwami dzieli on granicę o łącznej długości ponad 4 tys kilometrów.

Rada Europejska jest przekonana, że pomoc w rozwoju gospodarczym i normalizacja napiętych stosunków państwowych przełoży się na stabilizację w całym regionie. Rada podkreśliła również, że we wspólnym interesie UE, jak i krajów Azji Środkowej jest współpraca na rzecz pokoju w Afganistanie.

Znaczenie regionu Azji Środkowej

Region ten jest bogato wyposażony w surowce naturalne takie jak ropa, gaz ziemny, złoto czy metale ziem rzadkich, które są wykorzystywane w procesie produkcji większości współczesnych urządzeń, takich jak smartfony czy samochody elektryczne. O dostęp do regionu od dłuższego czasu walczą między sobą Chiny i Rosja. Jaką pozycję uda się zdobyć UE? Na odpowiedź będziemy musieli zaczekać.

Kazachstan chce zbliżenia UE i Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej

Wiceszef MSZ Kazachstanu zaapelował o ścislejszą współpracę między kontrolowaną przez Rosję Euroazjatycką Unią Gospodarczą a Unią Europejską. Ostatecznym celem miałoby być stworzenie jednolitego obszaru gospodarczego rozciągającego się od Atlantyku po Pacyfik.
 

Komisja Europejska podchodzi do podobnych pomysłów z dystansem. Według jednego …