Unia Europejska apeluje do USA o deeskalację napięcia w Zatoce Perskiej

Federica Mogherini; źródło: profil Facebook

Federica Mogherini; źródło: profil Facebook

Unia Europejska w poniedziałek wezwała do „natychmiastowej deeskalacji” napięcia w Zatoce Perskiej po tym, jak amerykańska administracja ogłosiła nałożenie kolejnych sankcji na Iran.

 

Sekretarz Skarbu USA Steve Mnuchin ogłosił w poniedziałek, że amerykańskimi sankcjami zostaną objęci m.in. przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei i minister spraw zagranicznych Iranu Javad Zarif. Wywołało to natychmiastową reakcję Teheranu – prezydent Hassan Rouhani stwierdził, że „droga dyplomacji jest w zasadzie zamknięta, skoro USA nakładają sankcje na osoby, z którymi twierdzą, że chcą negocjować”.

Napięcie na Bliskim Wschodzie wzrosło w ostatnich dniach po tym, jak amerykański cyberatak sparaliżował sytem komputerowy, który kontroluje rakiety i pociski balistyczne Iranu. Atak przeprowadzono w odwecie za zestrzelenie przez Iran amerykańskiego drona. Z kolei zdaniem Teheranu dron naruszył jego przestrzeń powietrzną.

W Brukseli Maja Kocijancic rzeczniczka Biura Spraw Zagranicznych UE, zaapelowała do obu stron o „powściągliwość”.

„Aby pogodzić różnice, potrzebna jest droga dyplomatyczna” – powiedziała EURACTIV rzeczniczka Biura Spraw Zagranicznych UE. Dodała też, że ważne jest, aby administracja amerykańska odeszła od podejścia konfrontacyjnego i postawiła na dialog.

 

UE wzywa USA do wykazania powściągliwości wobec Iranu

Unia Europejska wzywa Stany Zjednoczone „do maksymalnej ostrożności wobec Iranu”  i „unikania eskalacji militarnej”. Amerykański sekretarz stanu, Mike’a Pompeo był wczoraj w Brukseli, gdzie rozmawiał m. in. z Federicą Mogherini.
 

Do rozmów doszło w nagłym trybie. Pompeo zmienił plany i skrócił swój …

Trump: Europejczycy zapewniają Iranowi „dużo pieniędzy”

W ostatnią niedzielę prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump niepochlebnie wyrażał się o zaangażowaniu Europejczyków w sprawie Iranie. W wypowiedzi dla NBC, Trump stwierdził, że „Europejczycy zarabiają dużo pieniędzy” na handlu z Iranem, szczególnie miało to dotyczyć Francji.

Prezydent USA dodał jednak, że Europa może stać się częścią przyszłego porozumienia między USA a Iranem po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały się z poprzedniego porozumienia nuklearnego w 2018 roku.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegał wówczas, że wyjście USA z porozumienia  „będzie poważnym błędem”. Mówił, że może to prowadzić nawet do wojny, jeżeli nie powstanie żaden mechanizm, który zastąpi wcześniejsze porozumienie nuklearne znane jako Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA).

Z kolei Donald Trump wierzy, że kolejne porozumienie obejmujące również państwa UE mogłoby odnieść sukces. „Mamy świetne relacje z Europą. Nie przeszkadza mi, żeby Europa była częścią porozumienia” – mówił amerykański prezydent.

Rzeczniczka Biura Spraw Zagranicznych UE przeciwstawiła się jednak temu, mówiąc  w wywiadzie dla EURACTIV, że „UE pozostaje zaangażowana w pełne wdrożenie wcześniejszej umowy i wzywa Iran do jej przestrzegania”.

Iran wycofuje się z części porozumienia nuklearnego

Irański prezydent poinformował, że jego kraj wycofa się z niektórych zobowiązań wpisanych do zawartego w 2015 r. porozumienia nuklearnego. Hasan Rouhani oświadczył też, że jeśli UE nie pomoże Teheranowi w obejściu amerykańskich sankcji, to Iran wznowi wzbogacanie uranu. Waszyngton tymczasem …

USA chcą „prawdziwie kompleksowej” umowy z Iranem

Brian Hook, amerykański specjalny przedstawiciel ds. Iranu, potwierdził w rozmowie z EURACTIV, że Federica Mogherini, szefowa unijnej dyplomacji, omawiała kwestię Iranu z sekretarzem stanu USA, Mikem Pompeo podczas niedawnej podróży do Waszyngtonu. Dodał także, że Stany Zjednoczone nadal są w „regularnym dialogu z UE” na temat Iranu.

Hook jednocześnie wywiera nacisk na sojuszników USA na całym świecie, w tym w także w Europie. „Każdy naród, który jest zainteresowany promowaniem stabilności regionalnej, powinien wyjaśnić Iranowi, że zagrożenia, jakie stwarza oraz stosowana przemoc, nie mogą być tolerowane”. Dodał także, że Stany Zjednoczone starają się opracować nową umowę, która nie będzie ograniczać się tylko do irańskiego programu nuklearnego.

Władze Stanów Zjednoczonych mają omówić tę sprawę dokładniej podczas spotkania z dyrektorami politycznymi E3, 27 czerwca w Paryżu. Grupa E3 składa się z przedstawicieli rządów Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a więc państw, które honorują umowę nuklearną z Iranem.