UE: Dziś spotkanie unijnych dyplomatów ze współpracownikami Nawalnego

Rosja, Polska, Unia Europejska, Borrell, Ławrow, Putin, Nawalny

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny. / Foto via flickr @Michał Siergiejewicz, licencja (CC BY 2.0)

Dziś (8 lutego) o godz. 13:00 ma odbyć się wideorozmowa współpracowników Aleksieja Nawalnego i przedstawicieli Unii Europejskiej. Spotkanie postrzegane jest jako reakcja na uznawaną za niepowodzenie wizytę szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella w Moskwie.

 

 

Jak podaje Polska Agencja Prasowa w spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE wezmą udział ambasadorowie wszystkich państw członkowskich, przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Dołączą do nich także ambasadorowie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady i Ukrainy.

Rosja: Nagła śmierć lekarza z Omska, który leczył Aleksieja Nawalnego

Rosyjska opozycja natomiast nie wyklucza, że śmierć Maksymiszyna może mieć związek z zamachem na Nawalnego.

„Policzek” dla unijnej dyplomacji

Podczas wizyty Josepa Borrella w Moskwie Rosjanie podjęli decyzję o wydaleniu trzech dyplomatów pochodzących z Polski, Niemiec i Szwecji w związku ich rzekomym uczestnictwem w demonstracjach zwolenników Nawalnego, które władze rosyjskie uznają za nielegalne.

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało ambasadora Rosji w Polsce, że oczekuje cofnięcia tej decyzji. O to samo w odniesieniu do wszystkich dyplomatów Borrell miał jeszcze w Moskwie “bezskutecznie” prosić ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy: Kiedy się rozpocznie i czego można się po niej spodziewać?

Propozycję konferencji w sprawie przyszłości Europy wysunął w 2019 r. francuski prezydent Emmanuel Macron.

Brak konstruktywnego dialogu

Borrell wczoraj (7 lutego) odniósł się do swojej wizyty we wpisie na stronie internetowej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Stwierdził, że władze rosyjskie nie wykorzystały szansy na rozpoczęcie konstruktywnego dialogu, a jego wspólna konferencja z ministrem Ławrowem była zaplanowana w “agresywny” sposób.

Szef unijnej dyplomacji podkreślił także, że jego zadaniem nie jest rozwiązywanie problemów z “bezpiecznej pozycji”, ale aktywne działanie. Według niego Europa i Rosja “oddalają się od siebie”, dlatego potrzeba zdecydowanych działań UE.

Hiszpan zaznaczył, że dalsze decyzje należą do państw członkowskich i niewykluczone jest nałożenie sankcji. Według Agencji Reutera od pewnego czasu naciskają na nie państwa bałtyckie, Czechy, Polska, i Rumunia.

Borrell: Rosja kłamie nt. zachodnich szczepionek na koronawirusa, aby sprzedawać własną

Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa oskarżył Rosję o szerzenie dezinformacji na temat szczepionek na koronawirusa opracowanych w USA i Europie. Josep Borrell wskazał, że takie działania są prowadzone w krajach, gdzie Moskwa chce sprzedawać swoją własną szczepionkę.

 

Szef …

Nawalny ponownie przed sądem

W piątek Aleksiej Nawalny powtórnie stanął przed sądem, tym razem z powodu znieważenia weterana II wojny światowej, który przychylnie wyrażał się na temat zmian konstytucyjnych, znoszących ograniczenia kadencji prezydenta Rosji oraz pozbawiających go odpowiedzialności karnej po odejściu ze stanowiska.

Opozycjonista nazwał mężczyznę – oraz inne osoby występujące w popierającym Kreml nagraniu – „zdrajcami”, za co grozi mu do dwóch lat więzienia.