Unia chce pomóc Kubie w konsolidacji waluty

Kuba Źródło: http://holidaytravel.pl/wp-content/uploads/2014/12/cienf.png

Unia zaoferowała komunistycznej Republice Kuby pomoc w konsolidacji jej dwóch walut, opierając się na doświadczeniu z wprowadzania euro- twierdził w środę unijny oficjel podczas wizyty w Hawanie.

 

Kuba od ponad dwóch dekad posługuje się dwoma osobnymi walutami- peso kubańskim i peso wymienialnym. To pierwsze jest używane głównie do wypłacania pensji dla Kubańczyków i transakcji lokalnych na Kubie. Z kolei drugie służy głównie turystom i handlowi zagranicznemu, ale używane jest też w sklepach z dobrami importowanymi na Kubie.

Nowy rozdział w relacjach unijno-kubańskich

Parlament Europejski przyjął zawarte w grudniu porozumienie o współpracy z Kubą. Ratyfikacja kończy erę, w której Kuba była jedynym państwem latynoamerykańskim bez znormalizowanych stosunków z Unią Europejską.
 

Umowa o dialogu politycznym i współpracy pomiędzy Republiką Kuby a Unią Europejską (PDCA) …

Rząd kubański już od dawna mówi o unifikacji walut a plotki głoszą, że nastąpi to w tym roku odkąd Raul Castro stwierdził w grudniu, że reforma walutowa nie może dłużej czekać.

Unia przekaże swoje doświadczenie

„Zaoferowaliśmy Kubie wsparcie techniczne, dzieląc się naszym doświadczeniem” powiedział Stefano Manservisi, dyrektor generalny współpracy międzynarodowej i rozwoju w Komisji Europejskiej, podczas konferencji prasowej.

Manservisi dodał również, że Unia prawdopodobnie ma największe doświadczenie na świecie w reformie walut dzięki wprowadzaniu euro.

Unia podpisała porozumienie z Kubą

Po latach negocjacji podpisano umowę normalizującą stosunki pomiędzy Kubą, a Unią Europejską. Dzisiaj (12 grudnia) unormowano współpracę, blokowaną przez lata z powodu obaw o respektowanie praw człowieka za rządów Fidela Castro.

 

Od dziś (12 grudnia) stosunki między Unią Europejską, a Kubą …

Jego wizyta wraz z delegacją europejskiego Banku Inwestycyjnego ma na celu podkreślenie zaangażowania w współpracę Unii z Kubą. Pomimo tego, że amerykańska administracja pod wodzą Donalda Trumpa wycofuje się z ocieplania i zacieśniania relacji z Kubą zainicjowanego jeszcze przez Baracka Obamę.

Federica Mogherini, Wysoka Przedstawiciel Unii ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, odwiedziła Kubę w styczniu w celu umocnienia relacji między państwami członkowskimi a Kubą właśnie.

Interes dla Unii

Kubańsko-amerykańskie pojednanie na przełomie 2015 i 2016 r. spowodowało, że Unia wycofała wszystkie swoje sankcje przeciwko Kubie i rozpoczęła dialog polityczny, jak i rozmowy o możliwej współpracy.

Dyplomaci z Hawany uważają, że Unia wyczuła możliwość  współpracy w związku z planowanymi reformami rynkowymi i rychłym ustąpieniem z urzędu Castro.

„Jesteśmy w środku modernizacji i transformacji politycznej Kuby” stwierdza Manservisi.

Według kubańskich władz, peso kubańskie ma pozostać jako jedyna waluta a peso wymienialne ma zniknąć.

Ekonomiści twierdzą, że obecność na rynku dwóch walut źle wpływa na sektor państwowy a unifikacja waluty będzie miała pozytywny wpływ na reformy nastawione na rynek.

Głowa kubańskiej Komisji Reform, Marino Murillo, powiedział przed zgromadzeniem narodowym w grudniu zeszłego roku , że grupa 200 specjalistów pracuje nad kwestią reformy walutowej.