Umowa UE – Mercosur coraz bliżej finalizacji

MSZ Brazylii Aloysio Nunes Ferreira i przewodniczący PE Antonio Tajani//źródło: expansion.com

Odbywający serię spotkań w Europie minister spraw zagranicznych Brazylii Aloysio Nunes Ferreira ma nadzieję na zawarcie ostatecznego porozumienia między Unią Europejską a krajami Mercosuru do końca 2017 roku. Umowa ma mieć podobny charakter do zawartego układu z Kolumbią, Peru i Ekwadorem, w przeciwieństwie do podpisanej w 2016 r.  bardziej kompleksowej umowy gospodarczo – handlowej (CETA) z Kanadą.

 

Od lipca b.r. negocjacje w sprawie porozumienia z UE w imieniu państw Mercosuru prowadzi Brazylia. Kraj przejął tę rolę od Argentyny w lipcu b.r. Wtedy też państwa południowoamerykańskiego bloku handlowego, do którego zaliczamy jeszcze Paragwaj, Urugwaj oraz na mocy oddzielnej umowy –  Boliwię i Wenezuelę, podjęły decyzję o zakończeniu negocjacji umowy handlowej z UE do końca bieżącego roku.

Porozumienie UE-Ameryka Łacińska do końca roku?

Państwa południowoamerykańskiego bloku handlowego Mercosur podjęły decyzję o zakończeniu negocjacji umowy handlowej z UE do końca bieżącego roku. Tak bliski termin może oznaczać ograniczenie zakresu porozumienia.
 

Państwa Mercosur – Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj – chcą sfinalizować negocjacje umowy o wolnym …

We wtorek (29 sierpnia) przewodniczący KE Jean-Claude Juncker podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu przedstawił plan działań KE na najbliższe miesiące. Zawarcie umowy z Mercosurem znalazło się na liście priorytetowej.

Po spotkaniu w Brukseli z Nunesem Ferreirą, komisarz ds. handlu Cecilia Malmström tweetowała o zadeklarowaniu przez obie strony gotowości do finalizacji negocjacji do końca b.r. Brazylijski minister spotkał się także z przewodniczącym PE Antonio Tajanim, który na Twitterze podkreślił, że umowa ta przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy i wzroście konkurencyjności na rynkach.

Spotkanie w Paryżu

Przed wizytą w Brukseli, Nunes Ferreira zatrzymał się we Francji, która bardzo ostrożnie podchodzi do rozmów z państwami Mercosuru. W Paryżu spotkał się on ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yves Le Drianem. „Wiemy, że Francja stawia pewne opory nie pozwalające nam iść naprzód, ale po to właśnie prowadzimy negocjacje”- powiedział brazylijski polityk.

Dla Francji przemysł rolno-spożywczy może być jednym z największych beneficjentów umowy UE – Mercosur – zaznaczył Nunes Ferreira. Brazylia liczy także na pozytywną realizację deklarowanych przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona planów otworzenia swoich rynków i multilateralizmu, które wpłyną pozytywnie na handel między państwami UE a ww. państwami Ameryki Łacińskiej.

„My też nie jesteśmy skłonni do całkowitego otwarcia naszych rynków, szczególnie na pewne dobra przemysłowe pochodzące z UE, dlatego prowadzimy rozmowy, aby zidentyfikować wrażliwe obszary. To pozwoli nam na poszukiwanie  nowych rozwiązań i wprowadzanie pewnych przepisów w odpowiednim tempie” – podkreślił brazylijski minister.

Planowany szczyt UE – Brazylia

Minister Nunes Ferreira chce także zorganizować w tym roku szczyt  UE – Brazylia, w celu upamiętnienia dziesiątej rocznicy strategicznego partnerstwa między stronami. „Szczyt ten, mógłby przyczynić się do wywołania »nacisku politycznego« aby porozumienie z Mercosurem w końcu zostało osiągnięte” – podkreślił polityk. Strategiczne partnerstwo zakłada organizowanie corocznych spotkań na szczycie, jednak ostatnie dwa nie odbyły się.

Następne międzysesyjne posiedzenie ws. porozumienia planowane jest po 4 września b.r.