Ukraiński parlament odmówił nowemu prezydentowi

Posiedzenie Rady Najwyzszej Ukrainy, źródło president.gov.ua

Posiedzenie Rady Najwyzszej Ukrainy, źródło president.gov.ua

Rada Najwyższa Ukrainy odmówiła wczoraj zajęcia się projektem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dotyczącym zmian w ordynacji wyborczej. Deputowani odrzucili ten dokument już w głosowaniu nad włączeniem go do porządku obrad.

 

W związku z tą odmową przewodniczący Rady Najwyższej zamknął jej posiedzenie. Kolejne odbędzie się zgodnie z ustalonym wcześniej kalendarzem obrad ukraińskiego parlamentu 28 maja.

Tylko 92 deputowanych głosowało “za”

Za rozpatrzeniem zmian w ordynacji wyborczej opowiedziało się w środę (22 maja) jedynie 92 posłów przy koniecznych 226 głosach w liczącym formalnie 450 miejsc parlamencie (w zwołanym w trybie nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Najwyższej uczestniczyło 240 posłów).

Parlament miał zająć się projektem ustawy o zmianie ordynacji wyborczej i projektem nowelizacji ustawy o zakupach publicznych, która pozwoliłaby sfinansować przedterminowe wybory parlamentarne. Prezydencki projekt zmian w prawie wyborczym przewidywał wprowadzenie proporcjonalnego systemu wyborczego i obniżenie progu wyborczego z pięciu do trzech procent. W poprzednich wyborach parlamentarnych (w 2014 r.) połowę deputowanych Ukraińcy wybierali z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę – w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Decyzję ws. rozwiązania parlamentu Wołodymyr Zełenski zapowiedział w poniedziałkowym (20 maja) przemówieniu, które wygłosił tuż po zaprzysiężeniu.

Wołodymyr Zełenski zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy

Nowo wybrany prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wczoraj przysięgę prezydencką, ślubując wierność narodowi ukraińskiemu i od razu poinformował, że rozwiązuje parlament. Zaproponował także dymisję rządu premiera Wołodymyra Hrojsmana, a szef rządu złożył ją kilka godzin później.
 

https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/dzis-zaprzysiezenie-nowego-prezydenta-ukrainy/
Wybraliśmy drogę do Europy
W

Dzień później przeprowadził w tej sprawie konsultacje z szefami frakcji parlamentarnych, po czym rozwiązał Radę Najwyższą i ogłosił wcześniejsze wybory. Nowy prezydent wyznaczył je na 21 lipca wydanym we wtorek (21 maja) dekretem.

Sługa Narodu do parlamentu

Komentatorzy zwracają uwagę, że na fali swojej popularności (w II turze wyborów poparło go ponad 73 proc. głosujących) nowy prezydent zamierza wprowadzić do parlamentu własną partię Sługa Narodu (taki tytuł nosi komediowy serial, w którym Zełenski zagrał główną rolę nauczyciela, odnoszącego niespodziewany sukces w wyborach prezydenckich), która została zarejestrowana w 2017 roku.

Ukraina: Wołodymyr Zełenski nowym prezydentem

Dotąd niezaangażowany w politykę aktor i scenarzysta zdecydowanie pokonał urzędującego prezydenta. Według Narodowego Exit Poll (przygotowanego wspólnie przez kilka sondażowni) Zełenski zdobył 73,2 proc. głosów. Petro Poroszenko, na którego zagłosować miało 25,3 proc. wyborców, uznał już swoją porażkę.
 

Pozostałe 1,5 proc. …

Jak donoszą media, w jego ekipie znalazło się zresztą dwóch scenarzystów spółki “Kwartał 95” produkującej ten serial (jeden z nich Jurij Kostiuk został zastępcą szefa prezydenckiej administracji, a drugi Serhij Szefir – doradcą prezydenta), szef tej spółki i jednocześnie szef prezydenckiej partii Sługa Narodu (Iwan Bakanow został wiceszefem służby bezpieczeństwa) oraz producent “Kwartału 95” (Serhij Trofimow został kolejnym zastępcą szefa prezydenckiej administracji).

Ponadto szefem prezydenckiej administracji został Andrij Bogdan – prawnik pracujący dla oligarchy Ihora Kołomojskiego, skłóconego z poprzednim prezydentem Petrem Poroszenką. Wcześniej Bogdan był latach 2007-2010 był wiceministrem sprawiedliwości Ukrainy (w gabinecie Julii Tymoszenko), a 2010 do 2014 roku (za czasów prezydentury Wiktora Janukowycza obalonego w wyniku pomarańczowej rewolucji prezydenta, który uciekł do Rosji) pełnił funkcję pełnomocnika rządu Mykoły Azarowa ds. polityki antykorupcyjnej.

Referendum ws. pokoju z Moskwą?

Nowy prezydent chce także, żeby to Ukraińcy zdecydowali czy chcą zawrzeć pokój z Rosją. “Rozpatrujemy przeprowadzenie referendum na temat porozumienia pokojowego z Rosją, by nie tylko przegłosowali je deputowani, a prezydent podjął odpowiednią decyzję, lecz żeby naród podjął tę decyzję, by oceniło ją społeczeństwo” – powiedział w politycznym show w stacji telewizyjnej 112.Ukraina. Przypomniał przy tym, że konflikt z Rosją trwa od aneksji Krymu w 2014 roku, a w Donbasie Rosjanie wciąż wspierają separatystów próbujących oderwać te tereny od Ukrainy.

Ukraina: Priorytety Zełenskiego po zwycięstwie

Zakończenie wojny i walka z korupcją, to priorytety zwycięzcy pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie Włodymyra Zełenskiego po wygranej równiez w drugiej turze. Tymczasem jego kontrkandydat, urzędujący prezydent Petro Poroszenko planuje zaostrzenie kampanii, by pozostać na stanowisku “zwyciężając przez nokaut”.

Już w poniedziałkowym przemówieniu, które wygłosił po zaprzysiężeniu, Zełenski podkreślił, że zależy mu na odzyskaniu utraconych terenów. Zwrócił uwagę, że Ukraina straciła nie tylko część terytoriów, ale także – co najważniejsze – ludzi. “To niemożliwe, aby stracić coś, co zgodnie z prawem należy do nas. Krym i Donbas to część Ukrainy. Straciliśmy nie tylko nasze tereny, ale przede wszystkim naszych ludzi” – powiedział.

Nie wiadomo zatem jak będzie chciał wynegocjować z prezydentem Rosji Władimirem Putinem zwrot Ukrainie Półwyspu Krymskiego i wycofanie się Rosji z Donbasu. Tym bardziej, że Putin już zapowiedział, że nie zamierza podejmować z Ukrainą żadnych rozmów w tej sprawie.

Putin nie zamierza rozmawiać z Ukrainą o pokoju w Donbasie

Rosja nie jest stroną konfliktu na wschodzie Ukrainy – przekonywał wczoraj rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow – i dlatego nie będzie negocjować z Ukrainą warunków zawarcia pokoju w Donbasie.