Ukraina: Wymiana jeńców w Donbasie

Ukraiński żołnierz podczas patrolu w okolicy tzw. strefy rozgraniczenia w Donbasie, źródło: Wikipedia, fot. ВО «Свобода» (CC BY 3.0))

Procedura wymiany jeńców pomiędzy władzami w Kijowie, a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy zakończyła się w niedzielę (29 grudnia) wczesnym popołudniem. Wymieniono 76 Ukraińców za 124 separatystów.

 

Wymianę jeńców między stronami konfliktu na wschodzie Ukrainy uzgodniono 9 grudnia podczas spotkania tzw. czwórki normandzkiej w Paryżu. Potem jednak trzeba było uzgodnić wszelkie warunki takiej wymiany, a przede wszystkim to ilu więźniów wypuszczą obie strony.

Porozumienie w tej sprawie udało się osiągnąć podczas wideokonferencji, jaką w ostatni poniedziałek (23 grudnia) odbyła tzw. grupa kontaktowa ds. uregulowania konfliktu w Donbasie. Początkowo informowano, że wolność odzyska 55 Ukraińców przetrzymywanych na terytoriach samozwańczych separatystycznych republik ludowych – Donieckiej i Ługańskiej. W zamian Ukraińcy wypuścić mieli 87 schwytanych przez siebie jeńców.

Ale ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski po szczycie czwórki normandzkiej ogłosił, że do czasu prawosławnych świąt Bożego Narodzenia (prawosławna Wigilia przypada 6 stycznia) do domu wróci przynajmniej 72 Ukraińców. „Szczerze mówiąc, wymiana na zasadzie >>wszyscy na wszystkich<< jest abstrakcją. Umówiliśmy się, że wymienimy wszystkich uzgodnionych na wszystkich uzgodnionych” – mówił wówczas Zełenski. Ostatecznie doszło jednak do jeszcze większej wymiany – 124 separatystów za 76 Ukraińców.

Ukraina: Trudne decyzje prezydenta Zełenskiego

Wczorajsza zgoda prezydenta Ukrainy na tzw. formułę Steinmeiera – oznaczająca akceptację przeprowadzenia wyborów w Donbasie – oceniana jest jako ustępstwo Wołodymyra Zełenskiego wobec żądań rosyjskich. Jednak to zdecydowanie bardziej skomplikowana gra interesów – przekonuje Krzysztof Nieczypor specjalista ds. Ukrainy z …

Ilu jeszcze jeńców pozostało do wymiany?

Tożsamości żadnego z wymienionych więźniów nie ujawniono. Wiadomo jednak, że do wymiany doszło w okolicy miasta Gorłówka, które znajduje się pod kontrolą separatystów z Doniecka. Nie wiadomo dokładnie ilu jeszcze Ukraińców – żołnierzy, funkcjonariuszy policji, członków ochotniczych milicji czy zwykłych cywilów nie uznających separatystycznych władz – znajduje się w niewoli na terenach wokół Doniecka i Ługańska. Z kolei separatystyczne władze podały, że poszukują na Ukrainie conajmiej 160 swoich pojmanych bojowników.

W ubiegłym miesiącu ONZ podał natomiast dane na temat liczby cywilnych ofiar konfliktu w Donbasie, który trwa od 2014 r. Podczas walk miało zginąć przynajmniej 3,3 tys. cywilów, a ok. 9 tys. zostało rannych. ONZ szacuje też, że ponad 1,3 mln osób musiało opuścić swoje domy i zostało tzw. uchodźcami wewnętrznymi, tj. pozostającymi na terenie Ukrainy, a 3,5 mln ludzi potrzebuje stałej pomocy humanitarnej bądź finansowej, ponieważ straciło źródło utrzymania.

Ukraina znów wygrała z Gazpromem

Szwedzki sąd oddalił apelację Gazpromu na wyrok Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, który anulował roszczenia Rosjan o 80 mld dol. od Ukrainy za niedostarczony gaz.
 
„Pełne zwycięstwo! Ukraina znowu wygrywa! Wygraliśmy apelację w sprawie pierwszej skargi Gazpromu na decyzję arbitrażu w Sztokholmie” – z …