Ukraina: Wybory w niedzielę. Zwycięży partia nowego prezydenta?

Jedno z wejść do siedziby Rady Najwyższej Ukrainy, źródło: Wikipedia, fot. Elke Wetzig (CC BY-SA 3.0)

Najnowsze sondaże pokazują, że w ukraińskiej Radzie Najwyższej szykują się poważne zmiany. Do parlamentu ma się bowiem dostać tylko 5 ugrupowań. Sondażom zdecydowanie przewodzi partia założona wokół nowego prezydenta. Na drugim miejscu jest ugrupowanie prorosyjskie, a na trzecim partia założona przez gwiazdę rocka.

 

Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie odbędą się w najbliższą niedzielę – 21 lipca. To skutek dekretu wydanego przez niedawno zaprzysiężonego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który rozwiązał dotychczasowy parlament 20 maja, czyli w pierwszym dniu swojego urzędowania. Zgodnie z kalendarzem wyborczym to głosowanie miało się odbyć w październiku.

Prezydencki Sługa Narodu na czele

Zełenski z dużym poparciem wygrał marcowo-kwietniowe wybory prezydenckie na Ukrainie i pokonał urzędującego prezydenta Petro Poroszenkę. Teraz w wyborach parlamentarnych może zdecydowanie zwyciężyć założona wokół Zełenskiego partia Sługa Narodu, która nazywa się tak samo jak popularny serial komediowy, w którym nowy prezydent (z zawodu aktor, scenarzysta i producent filmowy) grał rolę przeciętnego obywatela, który zostaje… prezydentem.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Centrum im. Razumkowa na Sługę Narodu chce zagłosować 32 proc. Ukraińców, ale jeśli liczyć tylko osoby, które deklarują, że na pewno pójdą i na wybory oraz wiedzą już na kogo będą głosować, to poparcie partii prezydenckiej rośnie do 41,5 proc.

Na drugim miejscu znalazła się otwarcie prorosyjska Opozycyjna Platforma – Za Życie, na którą chce głosować 9,7 proc. wyborców (a 12,5 proc. wśród tych już całkowicie zdecydowanych na głosowanie). Trzecie miejsce zajęła zaś partia Głos, której liderem jest popularny na Ukrainie (i nie tylko na Ukrainie) rockman Swiatosław Wakarczuk, który jest liderem zespołu Okean Elzy. Do niedawna jeszcze jego ugrupowanie było na końcu sondaży, ale teraz poparcie dla Głosu deklaruje 7 proc. Ukraińców (a 9 proc. jeśli liczyć tylko tych całkiem zdecydowanych).

Ukraina: Kryzys czy “bezsensowny sprzeciw”?

Ukraiński parlament kolejny raz sprzeciwił się nowemu prezydentowi. Rada Najwyższa Ukrainy odrzuciła bowiem wczoraj wnioski prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o dymisję szefów resortów prezydenckich: spraw zagranicznych Pawła Klimkina, obrony Stepana Połtoraka oraz Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyla Hrycaka.

Tracą partie Poroszenki i Tymoszenko

W sondażach rosną więc nowe partie na ukraińskiej scenie politycznej, a spadają ugrupowania już w Radzie Najwyższej funkcjonujące. Dopiero na czwartym miejscu jest bowiem partia Europejska Solidarność założona przez byłego prezydenta Poroszenkę, na którą chce oddać głos tylko 6,1 proc. wszystkich wyborców, a 8,3 proc. tych zdecydowanych. Stawkę zamyka partia Batkiwszczyna (Ojczyzna), której liderką jest była premier Julia Tymoszenko. Na to ugrupowanie chce głosować również 6,1 proc. wszystkich wyborców lub 7 proc. wyborców absolutnie zdecydowanych.

Pozostałe ugrupowania – np. Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego czy partie nacjonalistyczne – nie przekraczają 5-proc. progu wyborczego. W sumie do zdobycia jest 450 mandatów w Radzie Najwyższej. W wyborach obowiązuje ordynacja mieszana. Połowę miejsc, czyli 225, obsadza się na zasadach proporcjonalnych, popierając kandydata z listy partyjnej, a połowę (czyli drugie 225 miejsc) w okręgach jednomandatowych.

Szczyt UE-Ukraina: Wsparcie dla reform na Ukrainie i utrzymania sankcji wobec Rosji 

Przywódcy UE zapewnili o dalszym wsparciu dla ukraińskich reform i odbudowy Donbasu, a także o utrzymaniu sankcji wobec Rosji. W poniedziałek (8 lipca) w Kijowie zakończył się 21 szczyt UE-Ukraina, w którym po raz pierwszy uczestniczył prezydent Wołodymyr Zełenski.