Ukraina wybierze nowy parlament

źródło: MaxPixel

Przedterminowe wybory rozpisał niedawno wybrany prezydent Wołodymyr Zełenski. Ostatnie sondaże pokazują, że zdecydowanie wygra założone wokół głowy ukraińskiego państwa ugrupowanie Sługa Narodu. Na drugim miejscu według badań opinii publicznej jest partia prorosyjska. W Radzie Najwyższej znajdą się jeszcze 3 inne ugrupowania.

 

Na Ukrainie od soboty (20 lipca) obowiązuje cisza wyborcza, która zakazuje prowadzenia agitacji politycznej oraz publikowania sondaży poparcia dla partii. Ostatnie badanie opinii publicznej pochodzi więc z piątku (19 lipca).

Partia prezydencka zdecydowanie na czele

Według pracowni Rejtynh, która przeprowadziła sondaż, najwięcej Ukraińców chce poprzeć partię Sługa Narodu, założoną na fali marcowo-kwietniowego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, jakie odniósł Wołodymyr Zełenski. Ugrupowanie to może liczyć na głosy aż 49,5 proc. wyborców. Drugie miejsce zajmuje natomiast prorosyjska partia „Za Życie” pod wodzą Jurija Bojki, który był ministrem ds. paliw i energetyki w rządzie premiera Mykoły Azarowa, czyli w czasach, gdy prezydentem był obalony w 2014 r. przez Rewolucję Godności Wiktor Janukowycz. Na „Za Życie” chce zagłosować 10,5 proc. wyborców.

Dopiero trzecie miejsce w tym sondażu zajęła kierowana przez byłego prezydenta Petro Poroszenkę partia Europejska Solidarność z poparciem na poziomie 7,7 proc., a czwarte „Batkiwszczyna”, której liderką jest była premier Julia Tymoszenko. Na jej ugrupowanie chce oddać głos 6,9 proc. Ukraińców. Ostatnią partią jaka pokonałaby 5-proc. róg wyborczy jest proeuropejski i liberalny Głos, na którego czele stoi popularny rockman (lider zespołu Okean Elzy) Swiatosław Wakarczuk. Jego partia może liczyć na poparcie 5,9 proc. wyborców.

Pod progiem wyborczym znalazły się wg badania Rejtynhu m.in. założona przez byłego dyrektora Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ihora Smeszko „Siła i Honor” (3,8 proc.), prorosyjski Blok Opozycyjny (3,1 proc.), populistyczna Partia Radykalna Ołeha Laszki (2,3 proc.), nacjonalistyczna Swoboda Ołeha Tiahnyboka (2,2 proc.), założona przez wideoblogera Anatolija Szarija (przy pomocy ludzi związanych z administracją Janukowycza) Partia Szarija (2 proc.), założona przez byłego premiera z czasów prezydentury Poroszenki Wołodymyra Hrojsmana Strategia Ukraińska (1,7 proc.), kierowana przez byłego ministra obrony Anatolija Hrycenkę Pozycja Ukraińska (1,4 proc.), Ruch Nowych Sił założony przez byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego (0,8 proc.) oraz Samopomoc, której przewodniczy mer Lwowa Andrij Sadowy (0,5 proc.). Pozostałe zgłoszone do wyboró∑ ugrupowania ugrupowania mają poparcie poniżej 0,5 proc.

Ukraina: Wybory w niedzielę. Zwycięży partia nowego prezydenta?

Najnowsze sondaże pokazują, że w ukraińskiej Radzie Najwyższej szykują się poważne zmiany. Do parlamentu ma się bowiem dostać tylko 5 ugrupowań. Sondażom zdecydowanie przewodzi partia założona wokół nowego prezydenta. Na drugim miejscu jest ugrupowanie prorosyjskie, a na trzecim partia założona …

Wybory wg ordynacji mieszanej

Prezydent Zełenski rozwiązał Radę Najwyższą w pierwszym dniu swojego urzędowania, czyli 20 maja. Zrobił to chwilę po tym jak podczas uroczystego posiedzenia parlamentu złożył prezydenckie ślubowanie. Kadencja Rady Najwyższej kończyła się dopiero jesienią, a wybory były zaplanowane na 27 października. Zełenski postanowił jednak skrócić kadencję, aby wykorzystać duże poparcie jakiego Ukraińcy udzielili mu w wyborach parlamentarnych i zapewnić swojemu ugrupowaniu większość w parlamencie.

Trudno jednak oszacować na ile wyniki sondażowe przełożą się na liczbę mandatów w Radzie Najwyższej. W sumie do zdobycia jest 450 miejsc w parlamencie, ale w wyborach obowiązuje ordynacja mieszana. Połowę miejsc, czyli 225, obsadza się na zasadach proporcjonalnych, popierając kandydata z listy partyjnej, a połowę (czyli drugie 225 miejsc) w okręgach jednomandatowych.

Taka ordynacja utrudnia odniesienie sondażowych wyników do podziału miejsc w Radzie Najwyższej. Tym bardziej, że 26 jednomandatowych okręgów wyborczych znajduje się w części Donbasu kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów oraz na zaanektowanych przez Rosję Krymie. Z oczywistych przyczyn dzisiejsze głosowanie się tam nie odbędzie, więc 26 miejsc w Radzie Najwyższej pozostanie nieobsadzonych, ponieważ oficjalnie wybory w tych okręgach są jedynie „zawieszone”.

Szczyt UE-Ukraina: Wsparcie dla reform na Ukrainie i utrzymania sankcji wobec Rosji 

Przywódcy UE zapewnili o dalszym wsparciu dla ukraińskich reform i odbudowy Donbasu, a także o utrzymaniu sankcji wobec Rosji. W poniedziałek (8 lipca) w Kijowie zakończył się 21 szczyt UE-Ukraina, w którym po raz pierwszy uczestniczył prezydent Wołodymyr Zełenski. 

Rząd samodzielny czy koalicja?

Partia Sługa Narodu liczy na uzyskanie samodzielnej większości. Zbudowanie przez nią koalicji będzie trudne. Zełeński wykluczył już jakąkolwiek współpracę z prorosyjskim ugrupowaniem „Za Życie”, a także z kierowaną przez Poroszenkę Europejską Solidarnością. Obecny prezydent ostro oskarża swojego poprzednika o nepotyzm i korupcję. Zełenski ostro rywalizował też w kampanii prezydenckiej z Julią Tymoszenko, choć nie aż tak ostro jak z Poroszenką.

Prawdopodobnym koalicjantem dla Sługi Narodu wydaje się Głos, ale nie jest pewne czy partia ta ostatecznie przekroczy próg wyborczy. Ani czy jej lider zechce współpracować z prezydenckim ugrupowaniem. Jednak tuż przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, bardzo bliski współpracownik Zełenskiego (i jego długoletni przyjaciel) Serhij Szefir wskazał właśnie partię Głos jako potencjalnego przyszłego koalicjanta. Nie wykluczył też podjęcia rozmów z partią Tymoszenko.

Dzisiejsze głosowanie potrwa do godziny 20:00 czasu ukraińskiego, czyli do godziny 19:00 czasu polskiego. Krótko potem opublikowane zostaną wyniki sondaży exit poll.

Pierwsza rozmowa prezydentów Rosji i Ukrainy

Pierwsza w historii rozmowa między Władimirem Putinem a Wołodymyrem Zełenskim została zdominowana przez sytuację na Wschodniej Ukrainie. Prezydenci poruszyli także kwestię uwolnienia ukraińskich marynarzy. Tymczasem w Moskwie doszło do kolejnego spotkania przedstawicieli prorosyjskiej opozycji z premierem Miedwiediewem. Dyskutowano m. in. …