Ukraina: Według exit poll Sługa Narodu wygrywa wybory parlamentarne

Wołodymyr Zełenski na planie serialu "Sługa narodu", źródło: Wikipedia, fot. Ярослав Бурдовицин (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license)/cropped

Wołodymyr Zełeński na planie serialu "Sługa narodu", źródło: Wikipedia, fot. Ярослав Бурдовицин (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license)/cropped

Na Sługę Narodu, czyli partię założoną wokół prezydenta Wołydymyra Zełenskiego, zagłosowało według sondaży exit poll 43,9 proc. wyborców. W Radzie Najwyższe mają się znaleźć jeszcze 4 inne ugrupowania. Nie wiadomo jednak czy prezydenckiej partii będzie potrzebny jakiś koalicjant.

 

Według tzw. Narodowego Exit Poll, czyli największego badania zamówionego wspólnie przez kilka różnych redakcji, Sługa Narodu z wynikiem 43,9 proc. daleko w tyle zostawił inne ugrupowania. Drugie miejsce – z poparciem na poziomie 11,5 proc. – zajęła prorosyjska partia „Za Życie” po wodzą byłego ministra energetyki i paliw z czasów prezydentury Wiktora Janukowycza – Jurija Bojki.

Trzecie miejsce zajęła kierowana przez byłego prezydenta Petro Poroszenkę Europejska Solidarność (8,9 proc.), a czwarte Batkiwszczyna (7,6 proc.) byłej premier Julii Tymoszenko. Na piątym miejscu znalazła się zaś proeuropejska i liberalna partia Głos, którą założył popularny nie tylko na Ukrainie rockman Swiatosław Wakarczuk (lider zespołu Okean Elzy). Na to ugrupowanie głos oddało (wg exit poll) 6,3 proc. wyborców.

Pozostałe ugrupowania – między innymi założona przez byłego dyrektora Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ihora Smeszko „Siła i Honor”, prorosyjski Blok Opozycyjny, populistyczna Partia Radykalna Ołeha Laszki czy nacjonalistyczna Swoboda Ołeha Tiahnyboka – nie przekroczyły 5-proc. progu wyborczego.

Ukraina wybierze nowy parlament

Przedterminowe wybory rozpisał niedawno wybrany prezydent Wołodymyr Zełenski. Ostatnie sondaże pokazują, że zdecydowanie wygra założone wokół głowy ukraińskiego państwa ugrupowanie Sługa Narodu. Na drugim miejscu według badań opinii publicznej jest partia prorosyjska. W Radzie Najwyższej znajdą się jeszcze 3 inne …

Nie wiadomo czy Sługa Narodu będzie mieć samodzielną większość

Wyników exit poll nie można jednak uznać za końcowe wyniki. Te poznamy bowiem dopiero za kilka dni. Wybory parlamentarne na Ukrainie odbyły się według ordynacji mieszanej. Połowę miejsc, czyli 225, obsadza się na zasadach proporcjonalnych, popierając kandydata z listy partyjnej, a połowę (czyli drugie 225 miejsc) w okręgach jednomandatowych. Exit poll dotyczyły zaś głosowania proporcjonalnego.

Taka ordynacja utrudnia odniesienie sondażowych wyników do faktycznego podziału miejsc w Radzie Najwyższej. Tym bardziej, że 26 jednomandatowych okręgów wyborczych znajduje się w części Donbasu kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów oraz na zaanektowanych przez Rosję Krymie. Z oczywistych przyczyn dzisiejsze głosowanie się tam nie odbędzie, więc 26 miejsc w Radzie Najwyższej pozostanie nieobsadzonych, ponieważ oficjalnie wybory w tych okręgach są jedynie „zawieszone”.

Nie można więc jeszcze stwierdzić, czy mimo znakomitego wyniku wg exit poll, partia Sługa Narodu będzie mogła rządzić samodzielnie. Prezydent Wołodymyr Zełenski, który formalnie nie jest przewodniczącym tej partii, ale uchodzi za jej twarz, wykluczył dziś – jeszcze przed ogłoszeniem sondażowych wyników – możliwość współpracy z „partiami starego reżimu”, jak określił partie Poroszenki i Tymoszenko. Już dawno wykluczył też możliwość współpracy z ugrupowaniami prorosyjskimi.

Ukraina: Wybory w niedzielę. Zwycięży partia nowego prezydenta?

Najnowsze sondaże pokazują, że w ukraińskiej Radzie Najwyższej szykują się poważne zmiany. Do parlamentu ma się bowiem dostać tylko 5 ugrupowań. Sondażom zdecydowanie przewodzi partia założona wokół nowego prezydenta. Na drugim miejscu jest ugrupowanie prorosyjskie, a na trzecim partia założona …

Koalicjantem Głos Wakarczuka?

Dlatego potencjalnym koalicjantem pozostaje jedynie Głos. „Występowaliśmy z propozycjami dla pana Wakarczuka jeszcze na początku mojej kampanii prezydenckiej. Nie możemy oczywiście nalegać, bo mamy wyższy wynik od Głosu, jednak zapraszamy pana Wakarczuka na rozmowy. Nasze główne priorytety są takie, jak każdego Ukraińca. To zakończenie wojny, uwolnienie naszych jeńców i pokonanie korupcji” – powiedział Zełenski.

Prezydent powiedział też, że na stanowisku premiera „widzi guru ekonomicznego”, ale nie podał żadnych nazwisk. „Ten wynik jest oznaką ogromnego zaufania do nas, ale i wielką odpowiedzialnością. Nie zawiedziemy Ukraińców” – zapowiedział.

Pierwsza rozmowa prezydentów Rosji i Ukrainy

Pierwsza w historii rozmowa między Władimirem Putinem a Wołodymyrem Zełenskim została zdominowana przez sytuację na Wschodniej Ukrainie. Prezydenci poruszyli także kwestię uwolnienia ukraińskich marynarzy. Tymczasem w Moskwie doszło do kolejnego spotkania przedstawicieli prorosyjskiej opozycji z premierem Miedwiediewem. Dyskutowano m. in. …