Ukraina wstrzyma tranzyt rosyjskiego gazu do Europy

Ukraina wciąż pozostaje głównym szlakiem tranzytowym rosyjskiego gazu do Europy. / Foto via unsplash [the blowup]

Ukraina poinformowała we wtorek (10 maja), że wstrzyma przepływ gazu przez punkt tranzytowy na jej terytorium, który dostarcza prawie jedną trzecią paliwa przesyłanego z Rosji do Europy.

 

GTSOU, która zarządza ukraińskim systemem gazowym, zapowiedziała, że od środy (11 maja) wstrzyma przepływ gazu przez trasę w Sochranowce, jako powód podając „działanie siły wyższej”, czyli klauzulę, na którą powołuje się firma, gdy dotyka ją coś, na co nie ma wpływu.

Spółka podała w oświadczeniu, że nie może pracować w tłoczni gazu w Nowopieskowie z powodu „ingerencji sił okupacyjnych w procesy techniczne”, dodając, że istnieje możliwość, aby tymczasowo przenieść dotknięty kryzysem przepływ w inne miejsce, do fizycznego punktu połączenia międzysystemowego Sudża, znajdującego się na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę.

Jednak Gazprom, który ma monopol na eksport rosyjskiego gazu rurociągami, stwierdził, że przesunięcie wszystkich wolumenów do punktu połączenia w Sudży, jak zaproponowało GTSOU, jest „technologicznie niemożliwe”.

Ukraina wciąż pozostaje głównym szlakiem tranzytowym rosyjskiego gazu do Europy.

Stacja kompresorowa Nowopskow w obwodzie ługańskim na wschodniej Ukrainie jest okupowana przez siły rosyjskie i separatystów od czasu, gdy Moskwa rozpoczęła „specjalną operację wojskową”.

Jest to pierwszy kompresor w ukraińskim systemie tranzytu gazu w obwodzie ługańskim, przez który przepływa około 32,6 mln metrów sześciennych gazu dziennie, czyli jedna trzecia rosyjskiego gazu przesyłanego do Europy przez Ukrainę, podało GTSOU.

Gazprom poinformował, że otrzymał zawiadomienie od Ukrainy, że kraj ten wstrzyma tranzyt gazu do Europy przez interkonektor w Sochranowce od godz. 07:00 czasu lokalnego w środę.

Rosyjski koncern stwierdził, że nie widzi dowodów na istnienie siły wyższej ani przeszkód w kontynuowaniu dotychczasowej działalności. Gazprom dodał, że wypełnia wszystkie zobowiązania wobec nabywców gazu w Europie.

Stany Zjednoczone wezwały kraje do zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii i zakazu importu rosyjskiej ropy i innych surowców energetycznych w odwecie za inwazję Moskwy na Ukrainę.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział, że wtorkowe oświadczenie nie zmienia harmonogramu działań mających na celu zmniejszenie światowej zależności od rosyjskiej ropy „tak szybko, jak to możliwe”.