Zawieszenie ognia na wschodzie Ukrainy. Jakie są szczegóły porozumienia?

Konflikt militarny we wschodniej Ukrainie [Flickr, Ministry of Defence of Ukraine, CC BY-SA 2.0]

Konflikt militarny we wschodniej Ukrainie [Flickr, Ministry of Defence of Ukraine, CC BY-SA 2.0]

Przedstawiciele Rosji, Ukrainy i OBWE porozumieli się we wtorek (21 lipca) w kwestii zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy, gdzie od sześciu lat toczy się konflikt zbrojny między prorosyjskimi separatystami a siłami ukraińskimi.

 

 

Negocjacje Trójstronnej Grupy Kontaktowej (Trilateral Contact Group – TCG) miały formę wideokonferencji. Jak informuje kancelaria prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, podczas ostatniego posiedzenia grupy strony konfliktu dzięki mediacji OBWE osiągnęły porozumienie dotyczące całkowitego przerwania ognia. Umowa wejdzie w życie w poniedziałek (27 lipca) o północy.

„Przełom w pracach TCG jest zasługą skutecznych wysiłków ukraińskiej delegacji oraz wsparcia naszych partnerów międzynarodowych w Berlinie i Paryżu, jak również pracy doradców politycznych i ministrów spraw zagranicznych w ramach formatu normandzkiego”, pisze w specjalnym oświadczeniu biuro prasowe kancelarii prezydenta.

Ukraina członkiem Programu Rozszerzonych Możliwości NATO

Współpraca Ukrainy z NATO wkracza na nowy poziom. Kraj przystąpił do Programu Rozszerzonych Możliwości Sojuszu.

Ukraina: Warunek wstępny do wdrożenia porozumień mińskich

Jak podkreślono w oświadczeniu, przestrzeganie zawieszenia broni przez stronę rosyjską jest warunkiem wstępnym do realizacji porozumień mińskich i „otwiera drogę do wdrożenia pozostałych postanowień” tych porozumień. W komunikacie przypomniano, że Ukraina potwierdziła wolę przestrzegania ustaleń szczytu z grudnia 2019 r. na szczeblu przywódców krajów formatu normandzkiego oraz porozumień mińskich. Nad wypełnieniem wszystkich tych postanowień czuwać będzie specjalna grupa monitorująca OBWE na Ukrainie (Special Monitoring Mission to Ukraine – SMM).

Zaznaczono, że osiągnięte porozumienie o zawieszeniu broni stanowi podstawę dla dalszych regulacji na poziomie politycznym, wskazując jednocześnie, że wybory na okupowanych przez separatystów terytoriach Ukrainy są możliwe pod warunkiem deeskalacji konfliktu, całkowitego wycofania rosyjskich oddziałów i sprzętu oraz likwidacji nielegalnych grup bojowych oraz przywrócenia kontroli ukraińskiego rządu nad granicą ukraińsko-rosyjską. Kancelaria prezydenta stwierdza, że wybory powinny odbywać się według prawa ukraińskiego i zgodnie ze standardami określonymi w Dokumencie kopenhaskim OBWE.

UE powinna uelastycznić sankcje wobec Rosji?

Brukselski think-tank sugeruje kolejne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie

Donbas: 6 lat konfliktu zbrojnego

Konflikt militarny we wschodniej części Ukrainy między rosyjskimi separatystami i wspierającą ich Rosją a siłami ukraińskimi wybuchł po uważanej przez społeczność międzynarodową za bezprawną aneksję Półwyspu Krymskiego przez Federację Rosyjską. Według szacunków trwające od sześciu lat walki pochłonęły ok. 13 tys. ofiar.

We wrześniu 2015 r. w Mińsku podpisano tzw. protokół miński o obustronnym zawieszeniu broni między Rosją, Ukrainą oraz samozwańczymi Doniecką Republiką Ludową i Ługańską Republiką Ludową pod auspicjami OBWE. Porozumienia zakładały m.in. natychmiastowe przerwanie ognia, uwolnienie wszystkich jeńców i zakładników, utworzenie stref bezpieczeństwa po obu stronach granicy ukraińsko-rosyjskiej oraz wdrożenie decentralizacji władzy i przeprowadzenie przedterminowych wyborów lokalnych w częściach obwodu donieckiego i ługańskiego.

Ukraina zarzuca Rosji nieprzestrzeganie porozumień. Do wprowadzenia w życie ich postanowień od dawna wzywa także Unia Europejska a także Niemcy i Francja jako uczestnicy formatu normandzkiego. UE regularnie przedłuża antyrosyjskie sankcje gospodarcze za  agresywną postawę Rosji wobec Ukrainy nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola.