Ukraina: Najściślejszy lockdown w Europie. Wszystkie sklepy zamknięte

Photo by Pille-Riin Priske on Unsplash

Wszystkie, nawet spożywcze sklepy działające w obwodzie czerniowieckim na południowym-zachodzie Ukrainy, tuż przy granicy z Mołdawią i Rumunią, od dziś są zamknięte. Otwarte pozostają jedynie apteki. Kupić paliwo na stacji benzynowej mogą tylko służby mundurowe, straż pożarna czy załogi karetek.

 

W ten sposób władze obwodu czerniowieckiego chcą ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. To właśnie w tej części Ukrainy zanotowano dotąd najwięcej przypadków w kraju. Zakaz ma obowiązywać na razie tylko przez weekend. Rozporządzenie weszło w życie dziś (11 kwietnia) o godzinie 13:00 czasu ukraińskiego, czyli w południe czasu polskiego. Najściślejszy dotąd lockdown w Europie będzie obowiązywał do godziny 6:00 w poniedziałek 13 kwietnia.

Otwarte mogą być tylko apteki, a stacjom benzynowym wolno sprzedawać paliwo jedynie funkcjonariuszom służb mundurowych, straży pożarnej lub załogom karetek lub dojeżdżającym do pracy pracownikom służby zdrowia. Lockdown ma został ponownie złagodzony w następnym tygodniu, ale część mieszkańców obwodu czerniowieckiego nie uwierzyła władzom i ruszyła w sobotni poranek robić duże zakupy.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Podobne zarządzenia w kolejnych obwodach?

Możliwe, że za przykładem władz obwodu czerniowieckiego pójdą także władze kolejnych obwodów – wołyńskiego, lwowskiego, zakarpackiego oraz kijowskiego. Dwa pierwsze graniczą z Polską, a trzeci także ze Słowacją, Węgrami oraz Rumunią. Natomiast obwód kijowski graniczy z Białorusią.

W tych obwodach także jest wiele osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Ich władze na razie ograniczyły się jednak do wydania zaleceń bądź nakazów ograniczających przebywanie w miejscach publicznych i jak najczęstsze pozostawanie w domach. Nie ma jednak pewności czy nadające się do szerokiego interpretowania zakazy „wychodzenia z domu bez ważnej potrzeby” będą egzekwowane przez odpowiedniej służby.

Ukraina: Walka z koronawirusem rozpoczęta od wymiany ministra zdrowia

Reforma rolna, Donbas, koronawirus. Na Ukrainie kryzys epidemiologiczny zbiegł się w czasie z kryzysem politycznym.

Mało testów na Ukrainie

Dziś (11 kwietnia) na Ukrainie stwierdzono 308 nowych zachorowań na koronawirusa i 4 nowe zgony. Łącznie od początku pandemii zachorowało w tym kraju 2511 osób, a zmarły w sumie 73. To stosunkowo niski wskaźnik zachorowań i umieralności, ale istnieją podejrzenia, że władze sanitarne nie są na razie w stanie w ogóle stwierdzić skali epidemii na Ukrainie.

Brakuje bowiem zarówno zestawów do przeprowadzania testów na obecność SARS-CoV-2 na Ukrainie oraz certyfikowanych laboratoriów, które mogłyby potwierdzić wynik testu. Dotąd przeprowadzono na Ukrainie tylko ok. 23,5 tys. To mniej niż dziennie wykonuje się w Niemczech czy Włoszech.

Wiadomo natomiast, aż 344 zakażone koronawirusem osoby na Ukrainie to lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Wiceminister zdrowia Ukrainy i jednocześnie główny lekarz kraju Wiktor Laszko ocenił jednak w wywiadzie dla telewizji „1+1”, że „szczyt zachorowań na Ukrainie jest bliski i powinien przypaść na okolice 14-15 kwietnia”.

Japonia: Mimo stanu wyjątkowego liczba zakażeń koronawirusem rośnie

W ostatni wtorek (7 kwietnia) władze kraju wprowadziły w Tokio i sześciu innych prefekturach stan wyjątkowy. Mimo to liczba zakażeń zaczyna rosnąć.